بورسیت شانه

انواع بورسیت شانه بورسیت شانه از آن دسته اختلالاتی است که مربوط به التهاب بورس‌ ها شده و سبب درد و محدودیت‌ های حرکتی فراوان میشود، به گونه‌ ای که دامنه حرکتی شانه به طور کامل محدود شده و ممکن است افراد برای تکان دادن دست و بازو با درد بسیار زیادی مواجه شوند. درون […]

بورسیت شانه

انواع بورسیت شانه

بورسیت شانه از آن دسته اختلالاتی است که مربوط به التهاب بورس‌ ها شده و سبب درد و محدودیت‌ های حرکتی فراوان میشود، به گونه‌ ای که دامنه حرکتی شانه به طور کامل محدود شده و ممکن است افراد برای تکان دادن دست و بازو با درد بسیار زیادی مواجه شوند.

درون هر شانه کیسه های کوچکی وجود دارد که پر از مایع است به آنها بورس گفته میشود و باعث کاهش اصطکاک بین استخوان‌ ها میشود، اما زمانی که بورس شانه ملتهب میشود منجر به پدیدار شدن بیماری خاصی به نام بورسیت شانه خواهد شد.

این عارضه اغلب بر اثر ضربات شدیدی که به شانه وارد میشود پدیدار شده و حتی ممکن است ضمن استفاده بیش از حد از شانه‌ ها و ابتلا به برخی از بیماری‌ ها مانند آرتریت روماتوئید این آسیب رخ دهد.

تمامی کسانی که با بورسیت شانه مواجه هستند هنگام حرکت شانه درد زیادی را حس کرده به گونه‌ ای که حتی توانایی انجام فعالیت‌ های روزانه خود را نخواهند داشت، برخی از افراد در پی استفاده مکرر از شانه ممکن است به این عارضه مبتلا شوند به عنوان مثال کسانی که نجار هستند و یا ورزش‌ های پرتابی انجام می دهند بیش از دیگران در معرض این آسیب قرار خواهند گرفت هر چند که با افزایش سن و عبور از ۴۰ سالگی آسیب دیدگی‌ های مفصل شانه سبب بروز این اختلال شده و افراد با این مشکل محدودیت‌ های فراوان را در پیش خواهند داشت.

وجود بورس در شانه بسیار مهم است زیرا باعث کاهش اصطکاک بین بافت‌ های مجاور شده و حرکت استخوان‌ ها، تاندوم‌ ها و حتی پوست و ماهیچه‌ ها را آسان می کند.

اگر بخواهیم انواع بورسیت شانه را شرح دهیم باید به بورسیت شانه مزمن، بورسیت شانه حاد و بورسیت شانه عفونی اشاره کرد.

بورسیت شانه مزمن به علت آسیب‌ های مکرر رخ می‌ دهد و ممکن است در مواردی بدون علائم ایجاد شود، اما این عارضه اغلب با ضعف‌ های جسمانی و درد در ناحیه شانه و بازو پدیدار می‌ گردد.

بورسیت شانه حاد اغلب به صورت ناگهانی رخ داده و حاصل تصادفات، ضربات شدید و یا تروما در ناحیه شانه است به گونه‌ ای که حرکت بازو و شانه به طور کامل محدود شده و با کوچکترین حرکت درد بسیار زیادی رخ می‌ دهد.

بورسیت شانه عفونی اغلب کمتر از دیگر انواع آن دیده میشود و در پی ابتلا به عفونت‌ های باکتریایی که سبب التهاب مفاصل میشود پدیدار شده و ممکن است تورم و قرمز شدن و گرم شدن محل آسیب دیده را به راحتی متوجه شوید.

علائم بورسیت شانه را بشناسید

علائم بورسیت شانه را بشناسید
علائم بورسیت شانه را بشناسید

از مهمترین و رایج‌ ترین نشانه بورسیت شانه باید به احساس درد شدید و پیوسته در شانه اشاره کرد، ممکن است افراد با تحرک بیشتر و بالا بردن دست این نوع دردها را تجربه کنند که در مراحل اولیه کاملاً خفیف و زودگذر بوده و به مرور زمان تشدید میشود به گونه‌ ای که حتی در هنگام استراحت و بدون تکان دادن شانه این دردها نیز حس میشود.

اما به خاطر داشته باشید که اگر بعد از انجام سایر فعالیت‌ های تکراری و طولانی مدت درد شانه را به طور پیوسته تجربه می‌ کنید نیاز است که برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید زیرا احتمال ایجاد بورسیت شانه وجود دارد.

از دیگر نشانه‌ های مهم بورسیت شانه باید به گسترش درد اشاره کرد به این معنا که اگر ابتدا درد را در قسمت بالایی دست تجربه می‌ کنید ممکن است این علائم به مرور زمان به قسمت‌ های پایینی بازو نیز کشیده شود.

از طرف دیگر می‌ توان به ضعف شدید عضلات اشاره کرد به گونه‌ ای که حتی افراد در مراحلی قادر به تکان دادن شانه نخواهند بود و درد آنقدر گسترش پیدا می‌ کند که هنگام انجام فعالیت‌ های روزمره و حتی هنگام تعویض لباس این درد حس شده و در مراحلی طاقت فرسا و نگران کننده خواهد بود.

نکته بسیار مهمی که در مورد بورسیت شانه باید بدانید این است که اغلب این دردها و آسیب دیدگی‌ ها تورم ندارد، برخلاف بورسیت آرنج یا زانو که عموماً با التهاب و تورم همراه است بورسیت شانه چنین حالتی نداشته و تنها دردهای پیوسته و نگران کننده رخ می‌ دهد.

اما این علائم زمانی خطرناک هستند که در کنار آنها تب بالا و خستگی مفرط را تجربه کنید، مهم است که در این موقعیت حتماً درد پیش آمده را با همراه عوارض آن جدی دانسته و برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید.

پیشگیری از بورسیت شانه

حفظ سلامت بخش‌ های مختلف بدن مسئله مهمی است که باید از سنین جوانی به آن اهمیت ویژه‌ ای دهید، بهتر است که فعالیت‌ های روزانه را هر چند سبک طبق اصول انجام داده تا مبادا با اختلالات و آسیب‌ های نگران کننده و گاهاً جبران ناپذیر مواجه شوید.

التهاب شانه و ابتلا به بورسیت شانه محدودیت‌ های حرکتی زیاد و گاهاً دائمی را در پی دارد، شما می‌ توانید با چند روش آسان به پیشگیری از این عارضه کمک کرده و از سلامت بخش‌ های حساس بدن مانند شانه و اجزای کوچک و البته مهم آن محافظت نمایید.

همواره به یاد داشته باشید که برای بلند کردن اجسام مهم است که وزن را مستقیماً بر روی مفاصل بالاتنه یا پایین تنه قرار ندهید مهم است که هنگام بلند کردن وسایل مختلف زانوها را کمی خم کرده و با آرامش برای بلند کردن اجسام اقدام کنید در غیر این صورت ممکن است علاوه بر آسیب دیدگی مفاصل زانو فشاری مضاعف را به بورس‌ مفصل شانه و ران وارد کرده و به مرور زمان دردهای شدید در قسمت‌ های مختلف بدن پدیدار می‌ گردد.

بلند کردن اجسام سنگین برای بخش‌ های مختلف شانه خطرآفرین است، بهتر است که برای حمل بار سنگین از انواع چرخ‌ های مخصوص استفاده کنید.

از طرفی ضمن انجام فعالیت‌ های تکراری با دست مدت زمانی را به استراحت اختصاص داده و نباید بدون وقفه فعالیت‌ های یدی و البته لرزه‌ ای را انجام دهید.

نکته دیگری که در پیشگیری از بورسیت شانه موثر است کنترل وزن است، باید شاخص توده بدنی در حدی نرمال قرار گرفته و اگر با افزایش وزن مواجه هستید با روش‌ های ایمن و کاربردی برای کاهش وزن اقدام کنید.

همچنین انجام ورزش‌ های اصولی و مطابق با وضعیت بدن به تقویت عضلات کمک می‌ کند و زمانی که عضله رشد می‌ کند فشار از روی بورس‌ ها برداشته شده و در دراز مدت به بورسیت شانه مبتلا نخواهید شد.

قبل از انجام تمرینات ورزشی و تمامی فعالیت‌ های فیزیکی گرم کردن بدن و انجام نرمش‌ های کششی مسئله مهمی است که باید با دقت و حساسیت بالا انجام شود.

تشخیص بورسیت شانه

تشخیص بورسیت شانه
تشخیص بورسیت شانه

مسئله مهمی که در روند تشخیص بورسیت شانه مهم است این است که متخصصان با توجه به وضعیت بیماران از سایر فرایندهای کاربردی استفاده می‌ کنند تا بتوانند هر چه سریع‌ تر این عارضه را تشخیص داده و مطابق با شدت آسیب بهترین نوع درمان را در پیش بگیرند.

اولین قدم معاینه بدن است، متخصصان می‌ توانند با لمس نقاط آسیب دیده اطلاعات زیادی دریافت کرده و متوجه میشوند که آیا بورسیت شانه به طور قطعی اتفاق افتاده است یا خیر.

اما متخصصان در کنار معاینه بدنی با انجام ام آر آی می‌ توانند شکستگی‌ ها، در رفتگی‌ ها و تورم مفصل شانه را دقیق‌ تر ارزیابی کنند و اگر التهابی در کیسه بورس زیر استخوان وجود داشته باشد به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

به یاد داشته باشید تست سی تی اسکن یکی دیگر از روش‌ های تصویربرداری برای دررفتگی، آرتروز و حتی شکستگی است و به این واسطه پزشک می‌ تواند تشخیص دقیق و بدون خطا داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر