دردهای نواحی دست

بررسی مهمترین علل درد در نواحی مختلف دست آسیب دیدگی در ناحیه دست یکی از بزرگترین محدودیت‌ های حرکتی به شمار می‌ آید فرقی نمی‌ کند که درد در قسمت شانه، بازوها، آرنج یا مچ دست اتفاق بیفتد حتی اگر درد در قسمت انگشتان حس شود باز هم محدودیت‌ های حرکتی زیادی را در پی […]

دردهای نواحی دست

بررسی مهمترین علل درد در نواحی مختلف دست

آسیب دیدگی در ناحیه دست یکی از بزرگترین محدودیت‌ های حرکتی به شمار می‌ آید فرقی نمی‌ کند که درد در قسمت شانه، بازوها، آرنج یا مچ دست اتفاق بیفتد حتی اگر درد در قسمت انگشتان حس شود باز هم محدودیت‌ های حرکتی زیادی را در پی دارد.

متخصصان معتقدند که درد در قسمت‌ های مختلف بدن اغلب به دنبال آسیب های مختلف در قسمت ماهیچه‌ ها، استخوان‌ ها و مفاصل اتفاق می‌ افتد گاهی آسیب دیدگی در عروق خونی یا اعصاب بوده و همچنین التهابات پوستی می‌ تواند باعث درد در ناحیه دست شود.

عموم افراد در پی بلند کردن اجسام، حرکت‌ های ناگهانی یا حتی کار با ابزار ممکن است این نوع دردها را تجربه کنند البته درد در بخش‌ های مختلف بدن مربوط به قسمت‌ های خاصی میشود که تشخیص و بررسی آن تنها باید توسط متخصصان انجام پذیرد.

بسیاری از افراد در پی آسیب دیدگی مفاصل درد دست را تجربه می‌ کنند عموماً درد مفصل مربوط به بیماری آرتریت میشود که یک یا چند مفصل را درگیر کرده و به مرور زمان این اختلال با درد آغاز میشود، این نوع آسیب جسمانی در افراد مسن بیش از دیگران دیده میشود و به دنبال سایدگی یا پارگی مفاصل رخ می دهد.

اما به خاطر داشته باشید که اگر مفاصل و غضروف‌ ها وضعیت مناسب و عملکرد صحیح خود را از دست بدهند به مرور زمان از بین رفته و بیماری آرتریت روماتوئید اتفاق می‌ افتد، التهاب و دردی که در ناحیه مفاصل رخ می‌ دهد محدودیت حرکتی به دنبال دارد.

اما شدیدترین دردی که ممکن است در ناحیه دست تجربه کنید مربوط به تروماتیک یا شکستگی استخوان است، اگر صدمه یا ضربات شدید به استخوان دست وارد شود هرگونه شکستگی و حتی ترک‌ های کوچک تا حد زیادی دردآور بوده و تشخیص این اختلال تنها به واسطه عکسبرداری با اشعه ایکس ممکن است.

گاهی اوقات افراد درد را در کف دست حس می‌ کنند و ممکن است به این واسطه عملکرد طبیعی انگشتان نیز تحت تاثیر قرار بگیرد، بیماری سندروم تونل کارپال باعث میشود تا عصب میانی و تاندوم‌ ها تحت فشار قرار گرفته و عملکرد طبیعی دست مختل میشود.

اما چنین اختلالاتی نیاز به درمان‌ های تخصصی و گاهاً جراحی دارد و مهم است که برای رفع آنها اقدامات لازم در زمان مناسب انجام شود.

نوع دیگر درد در ناحیه دست مربوط به آسیب دیدگی ماهیچه‌ ها میشود، معمولاً ورزشکاران چنین دردی را تجربه می‌ کنند که ناشی از کشش و درگیری بیشتر عضلات است، این دردها قابل تحمل هستند اما مدت زمان بهبودی آنها طولانی‌ تر است، چنین مسئله‌ ای در پی بلند کردن اجسام سنگین و تمرینات ورزشی رخ داده و البته آسیب دیدگی ماهیچه را نباید دست کم گرفت.

علت دیگر درد در دست ناشی از کشیدگی یا آسیب دیدگی تاندوم‌ ها است زمانی که این نوارهای محکم و مقاوم که ماهیچه را به استخوان متصل می‌ کنند دچار آسیب میشوند درد زیادی را در این محدوده متحمل خواهید شد که گاهاًبا التهاب همراه بوده و تکان دادن دست از هر قسمت دردآور خواهد شد.

اما دردی که در ناحیه دست احساس میشود همیشه مربوط به اختلال و آسیب در اجزای دست نیست، گاهی اوقات سایر بیماری‌ ها و اختلالات در بخش‌ های مختلف بدن با درد دست نیز نمایان شده و به همین دلیل است که پزشکان این نوع دردها را مهم و کلیدی می‌ دانند.

بررسی مهمترین علل درد در نواحی مختلف دست
بررسی مهمترین علل درد در نواحی مختلف دست

گاهی اوقات در پی حملات قلبی که اتفاق می‌ افتد افراد علاوه بر تنگی نفس و تهوع، درد را در قسمت چپ بازو نیز حس می‌ کنند، اگر این حالات با درد قفسه سینه و سرگیجه همراه باشد درد دست مربوط به اجزای آن نمیشود بلکه احتمالاً عملکرد قلب دچار مشکل شده و شانس ابتلا به حملات و سکته‌ های قلبی نیز وجود دارد.

متخصصان بر این باورند که درد قفسه سینه که در اثر کاهش خونرسانی به قلب ایجاد میشود ممکن است باعث درد در بازو، شانه یا گردن نیز شود با این حال درد دست اگر به تنهایی رخ می‌ دهد خطرناک نیست و باید برای بررسی عملکرد دست به پزشک مراجعه کنید.

اما اگر این دردها با گرفتگی‌ های شدید عضلانی و احساس فشار در قفسه سینه همراه باشد یا به صورت لحظه‌ ای تنگی نفس و تهوع رخ دهد قطعاً نشانه‌ های درد دست نبوده و قلب در خطر است.

بورسیت علت دیگر درد دست است، زمانی که کیسه‌ های حاوی مایع سینوویال در اطراف مفصل پدیدار میشود التهاب بورس‌ ها اتفاق افتاده و درد زیادی را در نواحی مختلف دست تجربه خواهید کرد به گونه‌ ای که افراد تشخیص نمی‌ دهند درد مربوط به کدام قسمت است و دست یک باره از کار می‌ افتد.

بیرون زدگی یا فتق دیسک بین مهره‌ های گردن از دیگر دلایل درد در قسمت بازو می‌ باشد، دیسک گردن از آن دسته آسیب‌ هایی است که محدودیت حرکتی زیادی را به همراه درد برای فرد به وجود آورده و هر چقدر که آسیب دیدگی دیسک بیشتر باشد ضعف، بی‌ حسی و درد در ناحیه بازو با شدت بیشتری احساس میشود.

با این حال زمانی که درد دست اتفاق می‌ افتد متخصصان تشخیص خود را به افراد اعلام کرده و احتمال می‌ دهند که ممکن است این درد بر اثر پیچ خوردگی یا کشش عضلات‌ ها و مفاصل رخ دهد، البته در این موقعیت نباید از اختلال شانه یخ زده یا منجمد نیز غافل شد.

به طور کلی اگر افراد به بیماری‌ خود ایمنی مبتلا شوند ممکن است بافت‌ ها و اندام‌ های مختلف بدن مورد حمله قرار بگیرد، در اثر خود ایمنی احتمال پدیدار شدن بیماری خاصی به نام روماتیسم مفصلی وجود دارد که البته لوپوس و سندروم جورجن از دیگر آسیب‌ هایی است که می‌ تواند با درد گردن، درد بازو، آرنج و مچ دست و انگشتان نمایان شود.

درمان درد دست

درمان درد دست
درمان درد دست

درد در نواحی مختلف دست محدودیت‌ های زیادی در پی دارد و افراد به ناچار مجبور میشوند پروسه‌ های درمانی را انجام دهند در غیر این صورت درد دست از آن دسته بیماری‌ هایی است که هر لحظه تشدید شده و عدم رسیدگی به آن ممکن است سلامت فرد را به خطر بیندازد.

در اولین قدم متخصصان از روش‌ های تشخیصی استفاده می‌ کنند تا متوجه شوند که درد پیش آمده مربوط به اجزای دست است یا نشات گرفته از دیگر بیماری‌ ها است، به این واسطه می‌ توانند از بیماری‌ ها و اختلالات وسیع جلوگیری کرده و روند درمان و بهبودی سریع‌ تر طی میشود.

برای کنترل و بهبود درد دست برخی از مواد غذایی اثربخش هستند به عنوان مثال زردچوبه، زنجبیل، گل همیشه بهار کوهی و پوست درخت بید می‌ تواند به تسکین درد و بهبود التهابات دست کمک کند.

برخی از انواع پمادهای موضعی حاوی لیدوکائین و مواد ضد التهابی هستند استفاده از این محصولات دارویی برای درمان درد دست مناسب بوده و البته استفاده از آنها باید تحت نظر پزشک انجام شود.

با وجود دردی که در دست اتفاق می‌ افتد متخصصان ضمن داشتن یک تشخیص دقیق دارو درمانی، ماساژ درمانی و فیزیوتراپی را انجام داده تا هر چه سریع‌ تر شرایط را برای بهبودی کامل مهیا کنند.

اما در موارد شدیدتر اگر آسیب دیدگی وسیع‌ تر باشد پزشکان به ناچار با انجام جراحی می‌ توانند اصلاحاتی را در بخش‌ های مختلف اعمال نمایند، اینکه متخصصان از چه روش درمانی برای کنترل و بهبود درد دست استفاده کنند علاوه بر تشخیص خود بستگی به وضعیت بیماران نیز خواهد داشت، وضعیت جسمانی افراد، سن و نوع آسیب پیش آمده تعیین کننده روش درمان است و متخصصان تلاش می‌ کنند در مدت زمان کمتر و با کمترین عوارض اقدام به درمان اختلالات پیش آمده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر