دیسک کمر در بارداری

دلایل ابتلا به دیسک کمر در بارداری با آغاز دوره بارداری تغییرات وسیعی در بدن بانوان اتفاق می‌ افتد و ممکن است با برهم خوردن میزان هورمون‌ ها به منظور رشد بهتر جنین آسیب‌ های جسمانی از جمله دیسک کمر پدیدار شود. دیسک کمر یکی از عوارضی است که برای بانوان باردار کاملاً شایع و […]

دیسک کمر در بارداری

دلایل ابتلا به دیسک کمر در بارداری

با آغاز دوره بارداری تغییرات وسیعی در بدن بانوان اتفاق می‌ افتد و ممکن است با برهم خوردن میزان هورمون‌ ها به منظور رشد بهتر جنین آسیب‌ های جسمانی از جمله دیسک کمر پدیدار شود.

دیسک کمر یکی از عوارضی است که برای بانوان باردار کاملاً شایع و رایج است و معمولاً در مراحل آخر بارداری اتفاق می‌ افتد، متخصصان دلیل دیسک کمر را بزرگتر شدن لیگامنت‌ های بدن مادر دانسته و با فشاری که به ستون فقرات وارد میشود دیسک کمر برای مادران باردار رخ می دهد.

اما مهم است بدانید که برای این عارضه حتماً باید با متخصصان مربوطه مشورت کنید تا پزشک به واسطه راهکارهای مناسب اقدام به تسکین درد کمر کند و تا پایان دوره بارداری موظف به طی کردن مراقبت‌ های خواسته شده از طرف پزشک خواهید بود.

اگر بخواهیم دلیل ایجاد دیسک کمر در بارداری را کمی جزئی‌ تر برایتان بگوییم باید بدانید که وجود تغییرات وسیع هورمونی و البته افزایش هورمون ریلکسین باعث تغییر شکل در بافت‌ های همبند شده و زمانی که این تغییرات به بافت‌ های کلاژنی می‌ رسد و لیگامنت‌ ها نرم‌ تر میشوند احتمال پارگی و یا جابجایی دیسک ستون فقرات وجود دارد.

متخصصان بر این باورند که دیسک کمر در بارداری معمولاً در سه ماهه سوم به اوج خود می‌ رسد، اما اگر بانوان شاخص توده بدنی زیادی داشته باشند احتمال ابتلا به دیسک کمر نیز برای آنها افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر نداشتن سبک زندگی سالم و بی‌ تحرکی کامل در دوره بارداری شانس ابتلا به دیسک کمر را افزایش می‌ دهد ناگفته نماند که اگر در گذشته دیسک کمر را تجربه کرده اید ممکن است این عارضه در دوره بارداری مجدداً عود کند.

به خاطر داشته باشید که اگر بانوان هنگام بارداری و حتی قبل از آن تمرینات ورزشی منظم به منظور تقویت عضلات نداشته باشند احتمال آسیب دیدگی ستون فقرات به ویژه دیسک ها در دوره بارداری برای آنها وجود دارد.

راه‌ هایی برای تسکین درد دیسک کمر در بارداری

راه‌ هایی برای تسکین درد دیسک کمر در بارداری
راه‌ هایی برای تسکین درد دیسک کمر در بارداری

آسیب دیدگی در بخش‌ های مختلف بدن در طی دوره بارداری محدودیت‌ های زیادی را برای بانوان به همراه دارد، اما اگر این آسیب ها مربوط به ستون فقرات و مشکلات مربوط به دیسک باشد به مرور زمان بانوان سوزن سوزن شدن دست یا پا را تجربه کرده و ضعف شدیدی را در اندام‌ های تحتانی بدن به ویژه لگن تجربه می‌ کنند به گونه‌ ای که حتی راه رفتن و تحمل وزن بدن برای آنها دشوار شده و نشستن و برخاستن باعث ایجاد دردی عمیق در پشت کمر میشود و ممکن است این درد حتی به ساق پا نیز کشیده شود.

اما با وجود این نوع آسیب‌ ها و محدودیت‌ ها بانوان به دنبال روش‌ های درمانی هستند تا بتوانند دوره بارداری را با سهولت بیشتر سپری کنند، در طی دوره بارداری بانوان محدودیت زیادی برای مصرف انواع داروها دارند و مهم است که به جای مصرف خوراکی‌ های شیمیایی مدت زمان استراحت خود را بیشتر کرده تا مبادا اثرگذاری منفی داروها بر سلامت جنین اعمال شود.

اگر آسیب دیدگی مربوط به پارگی و یا التهاب شدید دیسک‌ ها باشد متخصصان استراحت مطلق را برای بانوان در نظر گرفته و تنها در موارد بسیار جدی مصرف مسکن را آن هم در حد محدود مجاز می‌ دانند.

به خاطر داشته باشید که بعد از اتمام بارداری بانوان برای بازگشت به وضعیت اولیه مهم است که دارو درمانی را آغاز کرده و گاهاً با تزریق انواع دارو می‌ توانند درد ایجاد شده را تسکین دهند‌.

برخی از انواع روش‌ های درمانی برای بهبود دیسک کمر در دوره بارداری انجام نمیشوند زیرا خطرات و عوارض زیادی برای مادر و جنین خواهد داشت، اما بعد از زایمان پزشک با انجام فیزیوتراپی درمان دیسک کمر را آغاز کرده و تا حد زیادی در این زمینه موفق خواهند بود.

اگر بعد از اتمام دوره بارداری درد ناحیه کمر همچنان به قوت خود باقی باشد متخصصان سایر روش‌ های درمانی را اعمال کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه مطلوب چاره‌ ای جز انجام جراحی و ایجاد اصلاحات در محدوده آسیب دیده وجود ندارد.

اگر مشکلاتی از جمله پارگی دیسک و لغزش مهره‌ های کمر اتفاق افتاده باشد متخصصان تنها چاره کار را انجام جراحی دانسته و به این واسطه از آسیب‌ های بیشتر جلوگیری خواهند کرد.

اما یکی از راه‌ های موثر برای تسکین و بهبود درد ناشی از دیسک کمر در بارداری تزریق دیسکوژل است، دیسکوژل ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به صورت ژل درآمده و به داخل دیسک تزریق میشود.

بانوان باردار با محدودیت‌ هایی مواجه هستند که ممکن است سایر روش‌ های درمانی برای آنها انجام نشود اما مهم است که در صورت نیاز به انواع درمان‌ های فوری برای بهبود دیسک کمر بارداری حتما به پزشک مراجعه کرده و متخصصان در این زمینه بهترین تصمیم گیری را خواهند داشت.

محدودیت‌ های ناشی از دیسک کمر

محدودیت‌ های ناشی از دیسک کمر
محدودیت‌ های ناشی از دیسک کمر

طی کردن دوره بارداری در صحت و سلامت کامل خواسته همه بانوان است اما گاهاً بنا به دلایل متفاوت مشکلاتی در این دوره به وجود می‌ آید که شرایط را برای بانوان سخت کرده و ایجاد محدودیت‌ های وسیع تا حد زیادی دردسرآفرین خواهد شد.

زمانی که دیسک‌ ها ملتهب شده و یا دچار پارگی میشوند محدودیت‌ های حرکتی زیادی برای بانوان اتفاق می‌ افتد و این مسئله در دوره بارداری عوارض بیشتری را در پی دارد، قطعاً با افزایش سن بارداری تحرک بانوان کمی کندتر میشود، اما تصور کنید که اگر درد شدید و طاقت فرسا در ناحیه کمر با آنها همراه باشد تا چه حد می‌ تواند روال طبیعی بارداری را برای آنها سخت کند.

اما متخصصان از عوارض دیسک کمر در بارداری به درد سیاتیک اشاره می‌ کنند، ممکن است درد سیاتیک محدودیت‌ های حرکتی زیادی را به همراه داشته باشد و این درد از قسمت باسن تا بخش پشتی پا کشیده میشود به گونه‌ ای که حتی کوچک ترین تحرک برای افراد طاقت فرسا شده و با وجود درد پیوسته مجاز به مصرف انواع مسکن هم نخواهند بود.

با وجود دیسک کمر در بارداری بانوان موظف به استراحت بیشتر هستند و همین مسئله ضعیف‌ تر شدن عضلات کف لگن را در پی دارد، زمانی که عضلات مهم لگنی نتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند نه تنها زایمان برای بانوان سخت میشود بلکه حتی بعد از بارداری مشکلاتی از جمله بی‌ اختیاری ادراری اتفاق می‌ افتد.

پیشگیری از ایجاد دیسک کمر در بارداری

پیشگیری از ایجاد دیسک کمر در بارداری
پیشگیری از ایجاد دیسک کمر در بارداری

از آنجایی که دیسک کمر برای بانوان در طی دوره بارداری محدودیت‌ ها و مشکلات زیادی در پی دارد و البته نمی‌ توان درمان‌ های تخصصی را در این دوره انجام داد مهم است که با جلوگیری از بیرون زدگی دیسک‌ ها از سلامت ستون فقرات محافظت نمایند.

در طی دوره بارداری مجاز به انجام هیچگونه فعالیت‌ های سنگین و غیر طبیعی نخواهید بود و مهم است که وضعیت بدن را در هنگام نشستن در حالتی صاف و متقارن قرار داده و به هیچ عنوان فشار مضاعف را به لگن وارد نکنید.

هنگام ایستادن و نشستن حتماً وزن کل بدن را بر روی هر دو پا تقسیم کنید، یکی از عوامل موثر بر آسیب دیدگی دیسک‌ ها در طی دوره بارداری بالا رفتن از پله، ایستادن‌ های طولانی و پیاده‌ روی زیاد بر سطوح ناهموار است.

شما می‌ توانید با پرهیز از انجام این کارها در طی بارداری از سلامت و عملکرد درست ستون فقرات محافظت کرده و به هیچ عنوان آسیب دیدگی دیسک‌ ها و نهایتاً درد شدید آن را متحمل نخواهید شد.

خطرناک‌ ترین فعالیتی که بانوان باردار می‌ توانند انجام دهند بلند کردن اجسام سنگین است، از آنجایی که عضلات بدن تحت تاثیر هورمون‌ های بارداری قرار می‌ گیرند ممکن است توانایی و ظرفیت تحمل وزن وارده را نداشته باشند و از آنجایی که افراد در شرایط جسمانی طبیعی نیستند با بلند کردن اجسام سنگین فشاری مضاعف و غیر استاندارد به لگن و ستون فقرات وارد میشود و به یکباره شاهد آسیب دیدگی‌ های شدید در دیسک ها خواهید بود.

همواره خوابیدن، نشستن و برخاستن‌ های درست مسئله مهمی است که بانوان باردار باید به آن توجه کنند، از طرفی باید هرگونه فشار مضاعف و غیرطبیعی بر ناحیه لگن و کمر را برطرف کرده تا مبادا با آسیب‌ های ستون فقرات مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر