رادیکولوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن چیست؟ یکی از اختلالات و آسیب‌ های مربوط به ناحیه گردن گرفتگی عصبی در ستون فقرات یا رادیکولوپاتی نام دارد که عموماً با علائم آزاردهنده از جمله درد، ضعف و بی‌ حسی در این محدوده نمایان میشود. اگر بخواهیم رادیکولوپاتی را با بیان ساده‌ تر برایتان شرح دهیم مربوط به حالاتی میشود که […]

رادیکولوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن چیست؟

یکی از اختلالات و آسیب‌ های مربوط به ناحیه گردن گرفتگی عصبی در ستون فقرات یا رادیکولوپاتی نام دارد که عموماً با علائم آزاردهنده از جمله درد، ضعف و بی‌ حسی در این محدوده نمایان میشود.

اگر بخواهیم رادیکولوپاتی را با بیان ساده‌ تر برایتان شرح دهیم مربوط به حالاتی میشود که ریشه عصبی فشرده شده و در هنگام عبور از ستون فقرات به دام می‌ افتد، این حالت ممکن است در هر قسمت از کمر به وجود آمده و می‌ توان به سیاتیک، رادیکولوپاتی گردن و حتی رادیکولوپاتی گلو اشاره کرد.

رادیکولوپاتی گردن بیماری است که با فشرده شدن و التهاب در یکی از ریشه‌ های عصبی ستون فقرات که منتهی به گردن میشود ایجاد شده و اختلال عملکرد عصبی را در پی دارد، زمانی که این اتفاق رخ می‌ دهد افراد درد بسیار زیادی را به همراه ضعف و بی‌ حسی در قسمت گردن تجربه می‌ کنند و معمولاً متخصصان عدم رسیدگی به این عارضه را با مشکلات بیشتر همچون سوزن سوزن شدن و ضعف‌ های شدید همراه می‌ دانند.

دلایل ایجاد رادیکولوپاتی گردن

دلایل ایجاد رادیکولوپاتی گردن
دلایل ایجاد رادیکولوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن آسیب و عارضه‌ ای است که عموماً در پی ابتلا به دیسک و آرتروز استخوان اتفاق می‌ افتد اما متخصصان مشکلات دیگر از جمله فتق دیسک و خارهای استخوانی را عاملی برای بروز این بیماری دانسته و البته حضور تومورهای ستون فقرات را بی‌ تاثیر نمی‌ دانند.

اگر منافذ موجود در ستون فقرات با تنگی مواجه شوند و کانال موجود در این محدوده باریک‌ تر از حد طبیعی شود احتمال ابتلا به رادیکولوپاتی گردن وجود دارد.

از دیگر دلایل مهم و تاثیرگذار بر بروز این بیماری باید به شکستگی بر اثر فشار و یا آرتروز استخوان یا ستون فقرات اشاره کرد، متخصصان اسکولیوز، دیابت و دیگر بیماری‌ های مشابه را از مهمترین عوامل موثر بر این عارضه دانسته و البته با افزایش سن و انجام حرکات نامناسب و تکرار فعالیت‌ های یکسان برای مدت طولانی می‌ توانند در پدیدار شدن این عارضه اثرگذار باشند.

از مهمترین عوامل ایجاد رادیکولوپاتی باید به استعمال انواع دخانیات به ویژه سیگار اشاره کرد، همچنین کار با تجهیزات لرزه‌ دهنده و البته بلند کردن اجسام سنگین در پوزیشن‌ های نامناسب عاملی برای پدیدار شدن این عارضه خواهد بود.

بررسی و تشخیص رادیکولوپاتی گردن

بررسی و تشخیص رادیکولوپاتی گردن
بررسی و تشخیص رادیکولوپاتی گردن

برای تشخیص رادیکولوپاتی گردن ابتدا متخصصان از مراجعین می‌ خواهند تا تمامی حالات و مشکلات پیش آمده را برای آنها شرح دهند، متخصصان با بررسی گردن، شانه‌ ها، بازو و دست‌ ها می‌ توانند اختلالات عضلانی و هرگونه مشکل در این محدوده را تا حدودی تشخیص دهند.

اما برای افزایش دقت در کار خود از سایر روش‌ های تشخیصی از جمله عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می‌ کنند، به این واسطه پزشک می‌ تواند بررسی کند که آیا تنگی ورودی مهره‌ ها یا صدمه به دیسک‌ ها اتفاق افتاده است یا خیر.

اما متخصصان برای بالا بردن کیفیت و دقت تصاویر دریافتی سی تی اسکن را روشی مناسب دانسته که با عکسبرداری از ستون فقرات در قسمت مهره‌ های گردن می‌ توانند به حضور این عارضه پی ببرند.

اما اگر علاوه بر بخش‌ های استخوانی پزشک نیاز بداند که ریشه‌ های عصبی یا بافت‌ های نرم را در این محدوده ارزیابی کنند با انجام ام آر آی می‌ توانند تصاویر دقیق و جزئی‌ تری را دریافت کرده و به تشخیص پزشک و انتخاب شیوه‌ های درمانی کمک فراوانی خواهند کرد.

متخصصان روش الکترومیوگرافی را برای بررسی عملکرد عضلات در زمان استراحت و هنگام انقباضات مناسب می‌ دانند، به این واسطه اطلاعات بسیار دقیقی از عملکرد جزئی بخش‌ های مختلف بدن دریافت کرده و خیلی دقیق پزشک را از آسیب پیش آمده و شدت آن آگاه می‌ سازند.

عوارض شایع رادیکولوپاتی گردن

از مهمترین عوارض رادیکولوپاتی گردن باید به احساس درد شدید در ناحیه گردن و در مواقع خاص در ناحیه کمر اشاره کرد.

از آنجایی که عصب تحت فشار قرار می‌ گیرد این درد در قسمت بالایی کمر به ویژه گردن احساس شده و محدودیت‌ های حرکتی وسیع را به همراه دارد.

اگر در این موقعیت شرایط برای کنترل درد فراهم نشود این درد به سایر اندام‌ ها کشیده میشود و ممکن است در دست‌ ها، قفسه سینه و دیگر قسمت‌ ها حس شود، به مرور زمان افراد با ضعف‌ های شدید عضلانی مواجه شده به گونه‌ ای که حتی توانایی انجام فعالیت‌ های ساده یا جابجایی اجسام کوچک را ندارند.

بی‌ حسی و گزگز کردن سایر اندام‌ ها از جمله عوارضی است که در پی ابتلا به رادیکولوپاتی گردن اتفاق می‌ افتد این مسئله برای افراد نگرانی و حال نامساعدی به همراه داشته و با احساس ضعفی که در دست‌ ها و پاها اتفاق می‌ افتد فرد ممکن است از انجام فعالیت روزانه هر چند سبک و محدود باز بماند.

درمان رادیکولوپاتی گردن

درمان رادیکولوپاتی گردن
درمان رادیکولوپاتی گردن

زمانی که متخصصان عارضه رادیکولوپاتی گردن را تشخیص می‌ دهند سعی دارند برای پیشگیری از آسیب‌ های بیشتر این بیماری را سریعاً کنترل کرده و شرایط را برای درمان مهیا می‌ سازند.

اولین راه برای بهبود اوضاع استفاده از گردنبندهای نرم است، یک حلقه بالشتکی که به دور گردن پیچیده میشود و گردن را در جای ثابت نگه می‌ دارد، توصیه متخصصان استفاده از گردنبندهای طبی نرم است تا عضلات گردن امکان استراحت داشته باشند ولی تحرک گردن را کاهش دهند.

زمانی که گردن به واسطه گردنبندهای طبی و منعطف پوشش داده میشود گرفتگی ریشه‌ های عصبی کمتر شده و به بهبود وضعیت عضلات کمک می‌ کند، به خاطر داشته باشید که این گردنبند باید در فواصل زمانی مشخص استفاده شود و استفاده دائمی و طولانی از آنها استقامت عضلات گردن را کاهش می‌ دهد.

متخصصان برای جبران نقص‌ های پیش آمده در سایر روش‌ های درمانی و البته کنترل بهتر رادیکولوپاتی گردن فیزیوتراپی را نیز مناسب می‌ دانند، مهم است که افراد به واسطه انجام فیزیوتراپی به بهبود آسیب پیش آمده کمک کرده و کنترل بیماری بهتر و دقیق‌ تر انجام میشود.

متخصصان اولین و مهمترین راه برای درمان رادیکولوپاتی گردن را قرار دادن این بخش حساس در پوزیشن مناسب می‌ دانند، مهم است که در محل کار و حتی در زمان استراحت گردن در حالت مناسب قرار بگیرد و به هنگام نشستن حتماً گردن را در موقعیت مناسب قرار داده تا فشار وارد بر دیسک‌ های ستون فقرات را به حداقل برسانید.

متخصصان بر این باورند که اولین راه برای درمان رادیکولوپاتی کاهش درد و التهابات در محدوده مورد نظر است، قرار دادن یخ بر روی گردن و تیغه شانه‌ ها به مدت یک الی دو روز باعث کاهش التهابات این محدوده میشود و پس از آن با استفاده از کمپرس گرم می‌ توانید به شل شدن عضلات اطراف ناحیه صدمه دیده کمک کنید.

اما مهم است که در این موقعیت برای حمایت از گردن از یک بالشت مناسب استفاده کنید و سر و گردن را در موقعیت مناسب قرار دهید، زمانی که برای انجام فیزیوتراپی به مراکز برتر مراجعه می‌ کنید متخصصان از درمان‌ های دستی هم استفاده می‌ کنند و با کشش دستی گردن می‌ توانند فشار وارد بر گردن را رفع کنند.

این نوع کشش‌ ها کاملاً دقیق و حساب شده انجام میشوند و به تسکین فوری درد و رفع بی‌ حسی بازو کمک خواهد کرد، ضمن انجام فیزیوتراپی ماساژی که بر عضلات ستون فقرات، گردن و تیغه شانه‌ ها اعمال میشود باعث بهبود در گردش خون شده و سبب تقویت ماهیچه‌ ها و تسکین درد خواهد شد.

متخصصان برای درمان رادیکولوپاتی گردن اقدامات اولیه را بر کنترل درد قرار داده تا دیگر فرایندها برای افراد با سهولت و رضایت بیشتر انجام شود.

به خاطر داشته باشید که انجام تمرینات ورزشی ملایم با اصول دقیق به بهبود این وضعیت کمک می‌ کند اما مهم است که هرگونه تحرکات درمانی تحت نظر پزشک انجام شود.

در کنار سایر روش‌ های مناسب برای فیزیوتراپی گردن مصرف دارو نیز به بهبود آسیب کمک می‌ کند به خاطر داشته باشید که داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن بر بهبود التهابات پیش آمده موثر بوده و در این موقعیت کورتیکو استروئیدهای خوراکی نیز عملکرد مشابه خواهند داشت و التهابات ایجاد شده در اطراف عصب را تسکین می‌ دهند.

اگر آسیب دیدگی به واسطه رادیکولوپاتی گردن بیشتر باشد متخصصان از سایر روش‌ های فوری استفاده کرده که جراحی یکی از موارد کاربردی است، متخصصان با این روش می‌ توانند موقعیت ریشه عصبی درگیر شده را بهبود بخشیده و آسیب‌ های پیش آمده را نیز برطرف می‌ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر