لیزر در درمان درد

از لیزر درمانی چه می‌ دانید؟ پیشرفت علم و وجود تجهیزات نوین باعث شده تا متخصصان بتوانند با روش‌ های ایمن و البته موثر اقدامات لازم را برای درمان آسیب‌ های جسمانی در پیش بگیرند. یکی از مهمترین فرایندهای درمانی که مورد تایید عموم متخصصان است استفاده از لیزر برای بهبود آسیب‌ های پیش آمده […]

لیزر در درمان درد

از لیزر درمانی چه می‌ دانید؟

پیشرفت علم و وجود تجهیزات نوین باعث شده تا متخصصان بتوانند با روش‌ های ایمن و البته موثر اقدامات لازم را برای درمان آسیب‌ های جسمانی در پیش بگیرند.

یکی از مهمترین فرایندهای درمانی که مورد تایید عموم متخصصان است استفاده از لیزر برای بهبود آسیب‌ های پیش آمده است.

لیزر درمانی به نوعی استفاده از یک نور متمرکز با فرکانس متفاوت است، لیزرها از سال ۱۹۲۰ به ثبت اختراع رسیده و از سال ۱۹۶۰ در اختیار تمامی متخصصان قرار گرفته است، این لیزرها توانایی تولید نور با طول موج خاص را داشته و متخصصان برای درمان بسیاری از آسیب‌ های جسمانی و دردهای پیش آمده ناشی از انواع بیماری‌ ها از آن استفاده خواهند کرد.

زمانی که از لیزر برای درمان آسیب‌ های مختلف استفاده میشود متخصصان این اطمینان را به مراجعین می‌ دهند که این فرایند درمانی کاملاً بی‌ ضرر بوده و برای بخش‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ضمن استفاده از لیزر برای فرایندهای درمانی عموماً دردی متحمل نشده و در شمار روش‌ های ایمن و کاربردی قرار می‌ گیرد.

کاربرد لیزر درمانی

کاربرد لیزر درمانی
کاربرد لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش‌ های نوین و پرطرفدار در بین همه افرادی است که به فرایندهای درمانی احتیاج پیدا می‌ کنند، متخصصان بر این باورند که لیزر درمانی برای بهبود آرتروز در بخش‌ های مختلف از جمله ستون فقرات و زانو کاربرد دارد و از آنجایی که این لیزرها اثرات ضد التهابی و ضد درد دارند درد ایجاد شده از این بیماری را تسکین داده و کارایی عضلات را بیشتر می‌ کنند، به این واسطه روند بهبود این آسیب‌ ها سریع‌ تر سپری شده و نتایج خوبی از سایر روش های درمانی حاصل می‌ گردد.

لیزر درمانی برای رفع درد ناشی از دیسک گردن و کمر نیز کاربرد دارد به واسطه این لیزرها پزشک می‌ تواند التهابات دیسک را کاهش داده و موجب ترمیم صدمات پیش آمده به اعصاب مربوطه میشود به همین دلیل است که لیزر ارتباط مستقیمی با کاهش درد داشته و از نظر متخصصان بسیار کارآمد و موثر است.

مسئله دیگر این است که لیزرها برای مشکلات عضلانی و مفاصل هم کاربرد دارند، اختلال در عضلات و مفاصل درد بسیار زیادی را در پی داشته که به واسطه لیزرهای درمانی می‌ توان این آسیب را تسکین داد.

لیزرها برای بهبود التهابات و خار پاشنه مناسب هستند و در مواردی برای رفع درد شانه و شانه منجمد مورد استفاده قرار می‌ گیرند، همچنین اگر به واسطه سندروم تونل کارپال درد و اختلالات زیادی را در ناحیه دست به ویژه مچ دست تجربه می‌ کنید لیزر درمانی برای تسکین درد پیش آمده و برطرف کردن فشار وارد بر روی عصب مدیان کاربرد دارد.

اگر در پی انجام فعالیت‌ های ورزشی صدماتی را متحمل میشوید و یا متوجه اختلال در عملکرد مفاصل مهم بدن مانند لگن، پا، مچ و آرنج هستید به واسطه لیزر درمانی می‌ توانید درد پیش آمده را تسکین داده و شرایط برای طی کردن فرایندهای درمانی آسان‌ تر میشود.

نکته بسیار مهمی که در مورد لیزر درمانی باید بدانید این است که بر اساس نوع بیماری و مدت زمانی که برای درمان تخمین زده میشود این لیزرها اثرگذاری متفاوتی خواهند داشت، همچنین عمق نفوذ لیزر و میزان و قدرت دستگاه بر روند استفاده از آن موثر بوده و اغلب افراد برای تسکین درد اگر از لیزر استفاده کنند نتایج مثبت را در همان مراحل اولیه تجربه خواهند کرد.

فواید لیزر درمانی

حتماً شما هم شنیده‌ اید که بسیاری از متخصصان برای تسکین درد ناشی از بیماری‌ های جسمانی لیزر تراپی را کاربردی‌ تر دانسته و نتایج بسیار خوب و البته فوری از آنها کسب می‌ کنند.

متخصصان معتقدند که بزرگترین مزیت و فایده استفاده از لیزر برای درمان آسیب‌ های جسمانی کاهش فوری دردهای ایجاد شده است، از طرف دیگر سرعت ترمیم بافت‌ ها و رشد سلول‌ های آسیب دیده با این فرایند به راحتی قابل مشاهده بوده و تغییراتی که برای بهبود بیماری در سطح بدن اعمال میشود در مدت کوتاه حس می‌ گردد.

اگر برای رفع دردهای عصبی از لیزر درمانی استفاده کنید خیلی زود شاهد عملکرد طبیعی عصب مربوطه بوده و البته بدون آنکه از این بابت دردی را متحمل شوید.

متخصصان برای درمان و رفع دائمی دردهای جسمانی لیزر درمانی را مناسب دانسته و معتقدند که اثری مثبت بر روی عروق خونی دارد و با افزایش سرعت جریان خون تغذیه عضلات و سایر اندام‌ ها با سهولت بیشتر انجام شده و نتایج بسیار خوبی را شاهد خواهید بود.

دردی که به واسطه لیزر تسکین پیدا می‌ کند به دلیل ایجاد اصلاحات هرگز مجدداً اتفاق نیفتاده و شدت پیدا نمی‌ کند.

موارد منع لیزر درمانی

موارد منع لیزر درمانی
موارد منع لیزر درمانی

همانطور که گفته شد لیزر درمانی برای کاهش دردهای جسمانی فرایندی موثر و مورد تایید از نظر متخصصان است، اما با وجود برخی از اختلالات جسمانی نمی‌ توانید از این فرایند استفاده کنید.

متخصصان معتقدکه اگر بیماران با مشکلات همچون آسیب‌ های پوستی در محل مورد نظر مواجه باشند کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر درمانی به منظور کاهش درد نخواهند بود.

همچنین اگر عفونتی فعال در محل مورد نظر وجود داشته باشد نمی‌ توانید از لیزر استفاده کنید زیرا باعث تشدید آسیب و گسترش آن شود.

لیزر درمانی که برای کاهش دردهای جسمانی استفاده میشود باعث گسترش جریان خون شده و این مسئله به کاهش درد و بهبود التهابات کمک می‌ کند و هرگونه اختلالات مربوط به انعقاد خون ممنوعیت جدی به شمار می‌ آید.

متخصصان به تمامی بیمارانی که با اختلالات تشنجی مواجه هستند یا بیماری سیستمیک کنترل نشده دارند خواهند گفت که شرایط برای لیزر درمانی به منظور کاهش درد فراهم نیست و ممکن است در پی این فرایند حتی با کاهش درد ایجاد شده مشکلات وسیع‌ تری را تجربه کنند.

حتماً می‌ دانید که در فرایند لیزر درمانی نور ساطع شده به بخش‌ های آسیب دیده می‌ تواند به تسکین درد و رفع التهابات کمک کند اگر افراد پوست خود را برنزه کرده باشند نمی‌ توانند از این فرایند استفاده کرده و قطعاً نتایج خوبی به همراه ندارد.

با این حال به خاطر داشته باشید که برخی از انواع داروها که می‌ تواند فرد را نسبت به نور دریافتی حساس کند نوعی محدودیت برای استفاده از لیزر به شما می‌ آید، مهم است بدانید که تمامی بانوان در دوران بارداری و شیردهی نمی‌ توانند از لیزر درمانی استفاده کنند و برای تسکین درد و بهبود سایر آسیب‌ ها استفاده از روش‌ های جایگزین مناسب‌ تر خواهد بود.

نکته پایانی

نکته پایانی
نکته پایانی

لیزر درمانی برای کاهش دردهای جسمانی روش موثر و مفید است اما به خاطر داشته باشید که این فرایند باید به تشخیص پزشک انجام پذیرد و بیماران هیچ گونه قدرت تصمیم‌ گیری در این باره نداشته زیرا ممکن است لیزر درمانی برخلاف تصور آنها عوارضی را در پی داشته باشد.

برای انتخاب و انجام این شیوه درمانی حتماً با متخصصین مربوطه صحبت کرده و در این باره نظر آنها را جویا شوید.

اگر لیزر درمانی به منظور رفع دردهای جسمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد حتماً تعداد جلسات گفته شده از طرف پزشک را به طور پیوسته انجام دهید، هرگونه کوتاهی در این روال باعث کمتر شدن اثر جلسات قبلی شده و ممکن است نتیجه‌ ای که انتظار دارید حاصل نشود.

نا گفته نماند که هزینه پرداختی بابت لیزر درمانی و بهبود درد به این واسطه مقرون به صرفه بوده و نسبت به سایر روش‌ های جایگزین که اغلب پرخطر و پر عارضه هستند گزینه مناسبی به شمار می‌ آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر