میگرن چیست؟

میگرن یکی از بیماری های بسیار شایع عصبی به حساب می‌آید که درد بسیار شدیدی را دارد. در این مقاله می خواهیم در رابطه با راه های درمان میگرن و تغییرات در سبک زندگی شما با شما عزیزان صحبت کنیم برای اطلاعات بیشتر به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنم متن زیر را تا انتها […]

میگرن چیست؟

میگرن یکی از بیماری های بسیار شایع عصبی به حساب می‌آید که درد بسیار شدیدی را دارد.

در این مقاله می خواهیم در رابطه با راه های درمان میگرن و تغییرات در سبک زندگی شما با شما عزیزان صحبت کنیم برای اطلاعات بیشتر به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنم متن زیر را تا انتها بخوانید تا بتوانید با میگرن به راحتی مقابله کنید.

درمان میگرن به چه شکل است؟

درمان میگرن به چه شکل است؟
درمان میگرن به چه شکل است؟

همانطور که می دانید میگیرن یکی از بیماری‌های بسیار شایع در جهان و یکی از انواع سردرد های مقاوم به درمان است که باعث به وجود آوردن دردهای ضربان دار از شدت متوسط تا بسیار شدید می‌گردد.

سردرد های میگرنی از ناتوان کننده ترین سردرد ها به حساب می آید و اغلب با حالت تهوع افزایش حساسیت و استفراغ همراه هستند.

به شدت شاهد وجود میگیرن در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی هستیم. با رسیدن به سن ۵۰ سالگی کمتر ایجاد می شود و کمتر سردرد حاکم می‌ شود.

میگرن اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند بنابراین بهتر است اگر احساس کردید که به میگرن مبتلا شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص میگرن

اگر در خانواده شما یکی از افراد نزدیک مثل مادر یا پدر شما از میگرن رنج می ‌برد بهتر است اگر از دردهای خفیف در سر رنج می برید برای چکاپ به یک دکتر فوق تخصص درد یا یک دکتر مغز و اعصاب برای از بین بردن سردرد های احتمالی مراجعه کنید.

میگرن کمک زیادی به از بین بردن عصب های جسمی و عصبی می کند اگر وضعیت شما به هر دلیلی غیر معقول یا پیچیده است یا از درد های مختلف رنج می برید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما از ام آر آی استفاده کنید.

ام ار ای یکی از بهترین روش ها برای تشخیص درد ها می باشد.

اسکن یا ام ار ای به پزشکان کمک می کند که بسیاری از مشکلاتی مثل خونریزی در مغز تومورها سکته ها را به راحتی پیش بینی کند و جلوی بسیاری از آنها را بگیرد.

چه عواملی باعث بروز میگرن می شود

دلیل اصلی اینکه میگپرن به وجود می آید را هنوز درک نکرده اند اما میگرن یک مشکل عصبی است.

بعضی از عوامل میگرن عبارتند از:

اضطراب و استرس

استرس یکی از عوامل شایع و مهم میگرن است که بخش جدا نشدنی از زندگی می باشد. می توان با انجام برخی از کارها کنترل کرد مانند ورزش کردن یا به موسیقی گوش کردن.

کمبود غذا و خواب

ذاشتن الگوی غذایی سالم باغث می شود که کمتر دچار بیماری شویم.اگر رژیم غذایی ناسالم بگیریم که در آن یکی از وعده های غذایی جا انداخته شود باعث افت فند خون می شود و درصد گرفتن میگرن را بیشتر می کند همچنین نوشیدن آب کافی و خواب سالم و کافی از بروز میگرن جلوگیری می کند.

 تغییرات هورمونی

برخی از بانوان به دلیل چرخه قاعدگی ممکن است در طول دوره و یا قبل دوره دچار میگرن شوند.این افراد می توانند تحت نظر پزشک از قرص های ضد التهاب و ضد بارداری استفاده کنند.

غذاهای حساسیت زا

مصرف غذا های حساسیت زا میگرن را تحریک می کند.افرادی که میگرن دارند باید تحت نظر پزشک مراقب غذا هایی که مصرف می کنند باشند تا سردرد شدیدی نگیرند.

افزایش وزن

طبق تحقیقات انجام شده چاقی و اضافه وزن خطر میگرن را تا 81درصد افزایش می دهد.که دلیل این کار آزاد شدن ذرات التهابی سلول های چربی به درون جریان خون است.

راه های درمان میگرن

راه های درمان میگرن
راه های درمان میگرن

راه های درمان میگرن بسیار مختلف است. هدف اصلی راه های درمان میگرن بهبود روابط زندگی است.

افرادی که به میگرن مبتلا می شوند به راحتی نمی تواند به انجام کارهای روزانه شان بپردازند و معمولا با استفاده از داروها به بهبود عملکرد شان می پردازد پزشکان در درمان میگرن به افراد کمک می ‌کنند تا بسیاری از مشکلاتشان درمان شود.

میگرن انواع اقسام مختلفی دارد و این دردها و علائم بستگی به نوع میزان مشکلات دارد.

اگر شما از حالت تهوع استفراغ رنج می برید میگرن شما رو به حالت شدید دارد راه های درمان این است که به فوق تخصصان و متخصصان مراجعه ‌کنند و از توصیه هایی که به شما می کنند عبارت هستند از: داروهای مسکن تزریق سم بوتولونیوم طب سوزنی و تغییر در سبک زندگی.

درمان سر درد میگرنی

از دیگر راه‌ های درمانی که برای درمان سردردهای میگرنی معمولا تجویز می شودداروهای مسکن است که یکی از بهترین عوامل برای از بین بردن درد ها است.

یکی از رایج ترین این داروها عبارت هستند از: آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن و استامینوفن هر کدام از این داروها برای از بین بردن درد های میگرنی استفاده می شود.

اگرچه ممکن است عوارضی هم به دنبال داشته باشد این عوارض عبارت هستند از:

 • زخم معده
 • التهاب لثه
 • مسمومیت
 • مشکلات گوارشی

بنابراین اگر هر یک از این مشکلات را دارید حتما با پزشک مشورت کنید. علاوه بر استفاده بیش از حد این داروها ممکن است میگرنتان را بدتر کند.

افرادی که مشکلات زمینه ای دارند اگر به میگرن دچار شدن بهتر است به پزشک مراجعه کند. دسته دیگری از داروها که برای درمان میگرن استفاده می شود ویتامین ها هستند این دارو به از بین بردن درد کمک فراوانی می‌ کند.

روش دیگری که معمولاً پیشنهاد می شود و حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص استفاده شود تاثیر سم بوتولونیوم است.

بوتولونیوم از سم هایی است که از پیشروی میزان میگرن جلوگیری می کند به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید توسط پزشکان متخصص و افرا غدد فوق تخصص مغز و اعصاب تزریق شود.

این روش کمک زیادی به از بین بردن بیماری ها می کند همچنین مواد تزریقی سم بوتولونیوم کمک می کند که از عصب تحلیل شده از بین برود و مولکول ها مفید ترشح می کند.

این سم درد زیادی را ایجاد نمی‌ کند و به فلج کردن عصب های ناحیه سر و عصب های میگرنی می پردازد و کمک زیادی به از بین بردن درد می کند.

درد ها انواع و اقسام مختلفی دارند و بسیار به از بین بردن درد ها کمک می کند.

یکی دیگر از روش هایی که امروز بسیار استفاده می شود طب سوزنی است که یکی از روش هایی است که پیدایش آن به کشور چین بر می گردد.

در کشور چین برای از بین بردن میگرن ها و غلبه بر درد میگرن در طب سوزنی استفاده می شود با استفاده از ام آر آی نقاطی را مشخص می‌کنند و با استفاده از سوزن هایی به از بین بردن درد می پردازد.

یکی از روش هایی که پزشکان پیشنهاد می کنند استفاده از تغییراتی در رژیم غذایی و تغییراتی در سبک زندگی هستند که می‌توانند به از بین بردن علائم کمک کند.

اگر شما بتوانید مدیریت استرس داشته باشید و تکنیک هایی را برای انجام از بین بردن درد انجام دهید به راحتی می توانید به میزان دردتان غلبه کنید.

مبتلایان می توانند با استفاده از روش های مثل استراحت کردن در اتاق تاریک، ماساژ دادن سر و قرار دادن پارچه خنک کننده در قسمتی از پیشانی خود به کم کردن سردرد میگرنی کمک کنند.

بهتر است افرادی که میگرن دارند زیاد نخوابند یا کم نخوابد زیاد خوابیدن و کم خوابیدن ممکن است مشکلات زیادی را در سرها ایجاد کنند.

سعی کنید در هر روز یک وعده غذایی را در وعده مشخص قرار دهید و مقدار زیادی آب بنوشید. یک دفترچه مخصوص سردرد هایتان داشته باشید حتماً در این دفترچه تمام روزها و ساعت هایی که به سردرد مبتلا شده را یادداشت کنید.

اینگونه بسیاری از مشکلات تان از بین می رود به طور منظم ورزش های هوازی انجام بدهید ورزش کمک زیادی به از بین بردن تنش های عصبی می کند.

استرس شما را از بین می برد و در صورت موافقت پزشک حتماً به سونا بروید.

استفاده از سونا به کم شدن درد کمک می کند. اگر می خواهید بر دردهای تان غلبه کنید بهتر است به صورت مداوم توسط یک پزشک ماهر و متعهد ویزیت شوید.

علائم و نشانه های میگرن

علائم و نشانه های میگرن
علائم و نشانه های میگرن

علائم و نشانه های میگرن با هر فردی متفاوت است ولی معمولا علائم زیر را همه افراد دارند.

 • میل شدید به غذا
 • افسردگی
 • خمیازه های مکرر
 • بیش فعالی
 • تحریک‌پذیری
 • سفت شدن عضلات
 • خستگی
 • پایین بودن انرژی

در همه افرادی که میگرن دارند دیده می‌ شود. افرادی که میگرن دارند به صورت مختلف در صحبت کردن شان با مشکل روبرو می ‌شوند.

افرادی که میگرن دارند ممکن است به صورت مداوم احساس مور مور شدن یا سوزن سوزن شدن در قسمت پس سرشان داشته باشد که در اشکال مختلف نوارها و لکه های روشن در قسمتی از سرشان نمایانگر می شود.

افرادی که میگرن دارند ممکن است در قسمتی که درد شدید دارند دچار چروکی پوست یا ریزش شدید مو شود به دلیل اینکه در این ناحیه به فولیکول های مو ممکن است اسیب وارد شود میگرن در هر فرد با فرد دیگر متفاوت هستند.

درمان خانگی میگرن

بروزر سردردهای ناگهانی و ادامه دار شدن آن محدودیت های بسیار زیادی را برای افراد به همراه داشته و حتی با وجود سردرد و انواع میگرن افراد نمی‌ توانند خواب درستی را تجربه کنند.

پزشکان روش‌ های درمانی مناسبی را برای بهبود سردرد میگرنی در نظر گرفته که در کنار مراقبت های خانگی نتیجه مناسب را برای افراد به همراه می‌ آورند.

در مرحله اول بهتر است که میزان آب آشامیدنی روزانه خود را افزایش داده و با مصرف انواع ویتامین ها مانند منیزیم به کاهش سردرد کمک زیادی خواهید کرد.

اگر بتوانید مصرف چای و قهوه را در طی روز به ویژه در ساعت نزدیک به خواب محدود و یا حذف کنید قطعاً با داشتن خواب کافی و با کیفیت هرگز آسیب های ناشی از میگرن را تجربه نخواهید کرد.

مصرف انواع خوراکی های حاوی الکل و انواع غذاهای حاوی هیستامین کاملا ممنوع است و شما می توانید با مصرف ب کمپلکس به سردردهای روزانه و پیوسته خود غلبه کنید.

پزشکان و متخصصان توصیه دارند که انجام فعالیت های خاص مانند یوگا یا مدیتیشن می تواند به تسکین دردهای میگرنی کمک زیادی کند

این افراد باید از هرگونه بوی تند و زننده دوری کرده و از مصرف نیتریت و نیترات به طور جدی خودداری کنید.

با این حال بهتر است انواع داروهای گیاهی را تحت نظر پزشک استفاده کرده و داشتن برنامه ورزشی مرتب و روزانه کمک می‌ کند تا سردردهای میگرنی برای همیشه بهبود پیدا کنند.

لازم به ذکر است که برخی عرقیجات مانند عرق نعنا و اسطوخودوس خواص درمانی دارند و اگر در مقادیر مناسب و با روش‌ های درست از آنها استفاده کنید می توانید کاهش چشمگیر سردرد را تجربه نمایید.

البته پزشکان با وجود سردردهای میگرنی استفاده از کمپرس سرد را مناسب دانسته و معتقدند که به این واسطه هدایت پیام عصبی و انتقال آنها به رگ های خونی تا حد ممکن کاهش پیدا می‌ کند.

همچنین می توانید با حذف انواع مواد خوراکی مانند شکلات ها، مرکبات، پنیر، الکل و قهوه تا حد بسیار زیادی این سردردها را کنترل نمایید.

باید بدانید که انجام این روش ها در کنار دارو درمانی فرایندی موثر برای بهبود میگرن می باشد و چنین عارضه نگران کننده ای را هرگز به طور پیوسته و برای مدت طولانی تجربه نخواهید کرد.

با شناخت دلایل موثر بر بروز میگرن می توانید از عادت‌ های ناسالم دوری کنید و البته استرس‌ های روزانه، بی خوابی و حتی تغییرات هورمونی در بدن بانوان از عوامل جدی برای ایجاد میگرن هستند.

اگر در شرایط ایده‌ آل زندگی کند و فعالیت‌ های روزمره را با آرامش بیشتری به انجام برسانید هرگز شرایط برای تحریک میگرن اتفاق نیفتاده و شخص چنین مشکلاتی را تجربه نمی کند.

همواره باید بدانید که گرسنگی و یا مصرف برخی از داروها و حتی انجام فعالیت‌ های سنگین می تواند عاملی برای بروز میگرن باشد.

تمامی افراد می‌ دانند که در چه زمانی و تحت چه شرایطی این سردردها به سراغ آنها می آید و اگر بتوانند دلایل اصلی ایجاد میگرن را بشناسند با حذف فعالیت‌ های مربوطه می‌ توانند از عوارض جانبی این سردردهای پیوسته محفوظ بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر