نوار عصب و عضله(EMG)

نوار عصب و عضله چیست؟ بسیاری از متخصصان برای بررسی آسیب‌ های جسمانی نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی را برای بیماران تجویز می‌ کنند، پزشکان بر این باورند که تشخیص آسیب‌ های مربوط به ماهیچه و سلول‌ های عصبی به این واسطه آسان‌ تر انجام میشود و اگر اختلالی در عملکرد ماهیچه‌ ها و […]

نوار عصب و عضله(EMG)

نوار عصب و عضله چیست؟

بسیاری از متخصصان برای بررسی آسیب‌ های جسمانی نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی را برای بیماران تجویز می‌ کنند، پزشکان بر این باورند که تشخیص آسیب‌ های مربوط به ماهیچه و سلول‌ های عصبی به این واسطه آسان‌ تر انجام میشود و اگر اختلالی در عملکرد ماهیچه‌ ها و عصب ها و انتقال پیام عصبی از عصب ماهیچه وجود داشته باشد به این واسطه مشخص خواهد شد.

اگر بخواهیم کمی تخصصی‌ تر و البته جزئی در مورد فرایند نوار عصب و عضله صحبت کنیم باید اینگونه بیان کرد که نورون‌ های حرکتی پیام‌ های الکتریکی که باعث انقباض ماهیچه ها میشود را انتقال می‌ دهند اما در فرایند الکترومیوگرافی متخصصان به واسطه یک دستگاه کوچک که الکترود نامیده میشود این سیگنال‌ ها را به خطوط ترافیکی، صوتی و یا عدد تبدیل کرده و پزشک توانایی تفسیر نتیجه به دست آمده را خواهد داشت.

برای انجام و تهیه نوار عصب و عضله متخصصان مستقیماً سوزن‌ های الکترودی را درون ماهیچه قرار داده و فعالیت‌ های الکتریکی ماهیچه به این واسطه ثبت میشود، اما برای ادامه کار متخصصان الکترودهایی را بر روی بدن چسبانده تا بتوانند سرعت و قدرت انتقال یک یا چند پیام عصبی را بررسی نمایند.

دلایل انجام نوار عصب و عضله

دلایل انجام نوار عصب و عضله
دلایل انجام نوار عصب و عضله

یکی از کاربردی‌ ترین روش‌ های تشخیصی که امروزه انجام میشود تست عصب و عضله است، متخصصان برای تمامی کسانی که با حالات خاص از جمله سوزن سوزن شدن عضلات و یا بی‌ حسی و ضعف‌ های شدید به آنها مراجعه می‌ کنند تست عصب و عضله را مناسب دانسته و می‌ توانند به این واسطه علت دردهای عضلانی و گرفتگی‌ های شدید را بررسی نمایند.

به خاطر داشته باشید که نوار عصب و عضله برای دردی که در سایر اندام‌ های حرکتی اتفاق می‌ افتد نیز کاربرد داشته و متخصصان با جزئیات بیشتر می‌ توانند علت درد را ارزیابی کنند.

همانطور که گفته شد نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی برای بررسی آسیب‌ های جسمانی است و متخصصان می‌ توانند به واسطه الکترومیوگرافی بیماری‌ هایی همچون اختلال ماهیچه‌ ای مانند دیستروفی عضلانی و پلی میوزیت را بررسی نمایند.

اما دیگر آسیب‌ ها از جمله اختلال در ارتباط عصب و ماهیچه‌ ها نیز به این واسطه قابل بررسی است، متخصصان می‌ توانند سندروم تونل کارپال یا نوروپاتی محیطی را نیز به واسطه نوار عصب و عضله ارزیابی کرده و این اختلالات به راحتی قابل تشخیص خواهند بود.

از طرف دیگر اختلالاتی که بر روی نورون‌ های حرکتی در مغز یا نخاع اثرگذار هستند به واسطه این نوار قابل ارزیابی بوده که از جمله آسیب‌ ها باید به فلج اطفال یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک اشاره کرد.

انجام نوار عصب و عضله برای سایر اندام‌ ها

زمانی که صحبت از انجام نوار عصب و عضله میشود این سوال در ذهن افراد به وجود می‌ آید که نوار عصب و عضله دست، پا، کمر و گردن چه بیماری‌ هایی را مشخص می‌ کند، در ادامه مطلب در خصوص نوار عصب و عضله سایر اندام‌ های حرکت اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با آگاهی بیشتر نسبت به این تست بتوانید برای انجام آن اقدام کرده و سایر آسیب‌ های جسمانی را درمان کنید.

زمانی که متخصصان نوار عصب و عضله دست را انجام می‌ دهند می‌ توانند سایر بیماری‌ ها از جمله سندروم تونل کارپال را تشخیص دهند، زمانی که دست بسیار ضعیف میشود و در پی عملکرد ضعیف عضلات توانایی جابجایی اجسام کوچک را هم ندارید می‌ توانید برای انجام این تست اقدام کنید، البته متخصصان خواب رفتن و یا گزگز دست را بدون دلیل مربوط به اختلالات عضلانی دانسته و برای پیدا کردن آسیب اصلی و بررسی نوار عصب دست این تست کاربردی انجام می‌ پذیرد.

کاربرد دیگر نوار عصب و عضله بررسی آسیب‌ های مربوط به کمر است، زمانی که با درد کمر به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان برای تشخیص دلیل بی‌ حسی و گزگز پا به همراه درد کمر نوار عصب و عضله را انجام داده تا بتوانند آسیب‌ هایی همچون دیسک کمر یا آرتروز را تشخیص دهند.

برخی از متخصصان برای بررسی علت آسیب و درد در ناحیه پا نوار عصب و عضله را گزینه مناسبی دانسته و می‌ توانند علاوه بر پا این فرایند را بر روی کمر نیز انجام دهند، حتماً می‌ دانید که درد ایجاد شده در ناحیه کمر نهایتاً منجر به محدودیت‌ های حرکتی برای عضلات پا میشود، متخصصان می‌ توانند به واسطه نوار عصب این آسیب‌ ها را سریع تر مشخص کنند، همچنین مهم است بدانید که نوار عصب و عضله برای بررسی دیسک یا آرتروز گردن هم کاربرد دارد.

مزایای تست نوار عصب و عضله

مزایای تست نوار عصب و عضله
مزایای تست نوار عصب و عضله

یکی از روش‌ های تشخیصی موثر و کاربردی تست نوار عصب و عضله است که از نظر عموم متخصصان فرایندی تایید شده است و به تشخیص و درمان آسیب ‌های جسمانی کمک فراوانی می‌ کند.

از مهمترین مزیت‌ های انجام نوار عصب و عضله باید به بررسی عملکرد درست یا نادرسته اعصاب محیطی، حسی و حرکتی عضلات اشاره کرد، به واسطه انجام این تست کاربردی پزشک می‌ تواند محل دقیق آسیب را تعیین کرده و حتی نوع اختلال نیز مشخص خواهد شد.

نوار عصب و عضله عملکرد دقیق عضلات را مشخص کرده و حتی متخصصان می‌ توانند زمان ورود آسیب را تخمین بزنند، به خاطر داشته باشید که متخصصان می‌ توانند با کمترین عوارض و در مدت زمان کوتاه وضعیت بخش‌ های آسیب دیده را مشخص کرده و البته پزشک می‌ تواند بر اساس نتایج به دست آمده بهترین شیوه درمانی را در پیش بگیرد.

تست نوار عصب و عضله نسبت به دیگر روش‌ ها کمترین میزان خطر را در پی داشته و البته برای بیماران فرایندی آسان و مقرون به صرفه می‌ باشد.

اگر نوار عصب و عضله تحت نظر کارشناسان و متخصصان مربوطه انجام شود کمترین میزان خطا را در پی داشته و با یک بار انجام آن تمامی اطلاعات مورد نیاز پزشک جمع آوری می‌ گردد.

عوارض تست نوار عصب و عضله

عوارض تست نوار عصب و عضله
عوارض تست نوار عصب و عضله

زمانی که متخصصان نوار عصب و عضله را برای بیماران مناسب و کاربردی می‌ دانند ممکن است این نگرانی برای شخص به وجود آید که آیا حین انجام تست نوار عصب و عضله متحمل درد خواهند شد یا خیر.

متخصصان بر این باورند که اگر نوار عصب و عضله به درستی و با شیوه‌ های نوین انجام شود هرگز درد و ناراحتی برای افراد در پی نداشته و انجام آن بسیار آسان است.

اما در مواردی مشاهده میشود که افراد درد خفیفی را در محل مورد نظر تجربه کرده و سوزش، خارش و کبودی در محل ورود سوزن نیز مشاهده میشود.

اگر بعد از انجام تست نوار عصب و عضله بلافاصله از کمپرس سرد استفاده کنید و یا انواع مسکن‌ های مناسب مانند استامینوفن را برای کاهش درد مصرف کنید هرگز آسیب‌ های احتمالی را حتی در حد خفیف متحمل نشده و می‌ توانید این فرایند تشخیصی را به آسانی و بدون عوارض انجام دهید.

بسیاری از افراد در پی مصرف انواع داروهای رقیق کننده خون ممکن است بعد از انجام تست نوار عصب عضله خونریزی‌ های محدود تا شدید را تجربه کنند، مهم است که قبل از این تست حتماً داروهای مصرفی را به پزشک اطلاع داده تا مبادا با این مشکلات روبرو شوید.

برای پیشگیری از عوارض نوار عصب و عضله حتماً در صورت داشتن تپش قلب به پزشک اطلاع دهید و مهم است که چند ساعت قبل از انجام این تست به هیچ عنوان از سیگار استفاده نکرده و نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار مانند قهوه، چای، کوکا و شکلات را نخورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر