پارگی مینیسک جز شایع ترین آسیب های وارد شده به زانو در هر فردی می‌تواند باشد.

پارگی شکل و به حالت حروف سی انگلیسی است که نقش ضربه گیر را در زانوی هر فرد می‌تواند ایفا کند هر زانو دارای دو مینیسک یا دو ضربه گیر است که یکی در قسمت لبه های داخلی زانو و دیگری در لبه های خارجی قرار گرفته اند.

با متعادل سازی وزن در امتداد زانوها باعث پایدار شدن تعادل در زانو میشود دو عضو بسیار مهم هستند.

به شکل مختلف امکان دارد دچار پارگی ها شود پارگی های مختلف ممکن است رخ می‌دهند که می‌تواند عملکرد زانو را تحت تاثیر قرار بدهند.

به طور کلی پارگی‌های مینیسک آسیب های خیلی شدیدی به زانو وارد می کنند که با تشخیص توانبخشی مناسب و درمان به موقع این بیماری ها خود به خود و با یک تشخیص درست بهبود پیدا می کنند.

نحوه درمان پارگی به واسطه متخصصین انجام می شود که راه های مختلفی دارد.

البته بستگی به نوع پارگی شدت آسیب دیدگی و محل آسیب دیده اند دارد سن و میزان فعالیت های هر فرد می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد مینیسک بگذارد.

در شرایطی که پارگی کوچک باشد و در یک قسمت کوچکی اتفاق افتاده باشد امکان دارد نیاز به ترمیم به واسطه جراحی نباشد اما باید یک سری دستورالعمل‌های پزشکی را رعایت کنید تا زمانی که شما علائمتان ماندگار هستند باید استراحت داشته باشید.

اگر این علائم به مرور بدتر باشد نیاز به جراحی پیدا میشود روش های توانبخشی برای درمان پارگی ها مثل پی آر پی تحریک های الکتریکی فیزیوتراپی ها انجام می شود

دلایل پارگی مینیسک زانو

دلایل پارگی مینیسک زانو

آسیب های ورزشی و پارگی مینیسک

دلیل متداول شدن پارگی مینیسک در تمامی ورزشکاران عبارت هستند از نیروهای غیر منتظره و بسیار شدید و که باعث خم شدن بیش از حد زانو میشود و پارگی را به وجود می‌آورند.

مطالعه بیشتر  کنترل درد های پس از جراحی

مثلاً برخورد یک بازیکن فوتبال یا بسکتبال به زانوی فرد دیگر می تواند این آسیب را به وجود آورد و گام برداشتن یا نشستن خیلی سریع بر روی یک سطح ناهموار باعث به وجود آمدن نیروهای غیر منتظره و شدید می شود و این اتفاق امکان دارد مینیسک پاره شود.

این حرکت امکان دارد در ورزش های صحرایی تمرینات فوتبال بر اثر افتادن به شکل بسیار بدی به وجود بیاید.

چرخش بیش از حد زانو به دلایل نیروی بسیار شدید می تواند مینیسک را پاره کند این نوع چرخش در بسکتبال و فوتبال متداول تر از دیگر ورزش ها هستند.

ضربه به جلوی زانو یا کناری آن حرکت مفاصل را به یک طرف می کشاند و باعث کشیدگی رباط صلیبی و پارگی مینیسک می شود یک ورزشکار امکان دارد این وضعیت را در زمان شیرجه زدن در بازی بسکتبال یا فوتبال و…. تجربه نماید.

علل پارگی مینیسک زانو

با بالا رفتن سن غضروف هایی که مینیسک را به وجود آوردن حالت الاستیکی و ارتجاعی شان را از دست می‌دهند و امکان دارد آسیب دیدگی با فعالیت‌های یا ضربه های ناچیز ایجاد شود.

بیماریهای دژنراتیو همانند آرتروز های زانو هستند که باعث پارگی می‌شوند این بیماری غضروف های مینیسک را تضعیف می نمایند و امکان پارگی را در این قسمت به وجود می‌آورند.

علل پارگی مینیسک زانو در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پارگی ها بسیار اتفاق می افتد و همه افراد را مبتلا می کند.

نشانه های پارگی مینیسک

نشانه های پارگی مینیسک
نشانه های پارگی مینیسک

از نشانه های پارگی مینیسک زانو آسیب دیدگی و شدت آن و همچنین وضعیت کلی سلامت فرد در زمان آسیب دیدن هم اشاره کرد زیرا باعث میشود نشانه ها در فرد به فرد دیگر متفاوت شود.

مطالعه بیشتر  اسپوندیلوز کمر

به صورت کلی درد در این افراد و دیده می شود زانو در زمان درست کردن با نشستن و راه رفتن دچار دردهای شدیدی می شود.

حساسیت به لمس در قسمت آسیب دیده به وجود می آید متورم شدن زانو یک یا دو روز بعد از آسیب دید خواهد شد.

شدت پارگی ناشی از تحلیل رفتن زانو باشد امکان دارد این متورم شد چند ماه طول بکشد محدودیت دامنه حرکت را برای فرد به همراه دارد این وضعیت می تواند از به وجود آمدن فلپ مینیسک باشد.

قفل کردن صدا دادن یا وقت در حرکت در زانو از دیگر نشانه های پارگی مینیسک است که معمولاً در افراد این احساس قفل شدگی زانو وجود دارد که پای دیگر صاف نمی شود.

مثلاً زمانی که فرد زانو اش را خم کرده است به حالت عادی نمی تواند زانوهایش را صاف کند و هم با یک صدا و قابل صاف شدن هست امکان دارد برای فرد راه رفتند و دشوار تر از قبل باشد

تشخیص پارگی مینیسک زانو

پزشکان معمولاً در رابطه با چگونگی به وجود آمدن آسیب های زانو یکسر سوالاتی می پرسند.

شرح حالتان را باید کامل برای پزشک توضیح بدهید و بگویید چگونه این اتفاق برایتان افتاده از چه زمانی آن را احساس کرده اید از شما در رابطه با فعالیت‌های جسمانی و ورزش های که انجام میدهید سوالاتی می پرسد.

احتمالا پزشک پاشنه پا را در دستش می‌گیرد و با دست دیگر زانو را صاف میکند و کف پا را به سمت داخل زانو می چرخاند ممکن است کمی احساس درد داشته باشید.

اما این مهم است که پزشک این کارها را انجام دهد تا بتواند تشخیص درست و به موقع داشته باشد مقدار درد و تورم های ایجاد شده می تواند سر نهاد در رابطه با چگونگی آسیب درمان در دست پزشک بگذارد.

مطالعه بیشتر  اوزون تراپی

معمولاً اسکن ام آر آی به جهت تشخیص آسیب مینیسک و مورد استفاده قرار می‌گیرد و پاسخگویی خوبی دارد.

اگر در ام آر آی رنگ تیره وجود داشته باشد  پارگی ها به خصوص سفیدی دیده می شوند اسکن و ام ار ای  ۷۰ تا ۹۰ درصد پارگی‌های را به صورت کامل مشخص می کند و نتایج آن کاملاً درست است.

البته پارگی مینیسک و همیشه هم به واسطه ام ار ای قابل تشخیص نیست که اگر پارگی درجه مختلفی داشته باشد مثل درجه یک و دو جز درجه بندی شدید نیست و امکان دارد تشخیص داده نشود.

ممکن است و با انجام یکسری آزمایشات آرتروسکوپی هم قابل مشاهده نباشد اما اگر پارگی درجه ۳ یعنی جدیدترین نوع پارگی باشد با استفاده از ام آر آی و آرتروسکوپی ۱۰۰ درصد آن را نشان میدهند

درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی
درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

محل پارگی زانو بسیار متفاوت است.

مثلاً یک سوم بیرونی بیشتری نسبت به بافت داخلی آنها هستند و آسیب‌ها در این ناحیه سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند.

زیرا خون مواد مغذی بیشتری را به آن بافت ها می فرستد سابقه پزشکی بیمار و فعالیت هایی که انجام می دهد را هم باید در نظر بگیرید اما با همه این ها استراحت کردن می‌تواند تأثیر خوبی برای پارگی مینیسک بگذارد و آن را درمان کند.

استفاده از کمپرس یخ هم به کم شدن تورم و درد های ناشی از پارگی کمک بسیار زیادی می‌کند به پا را از سطح معمول بالاتر قرار بدهید.

کیسه های یخ را درون یک حوله بپیچید و آن را ۱۵ دقیقه بر روی زمین قرار بدهید این کار را چند بار در طول روز انجام بدهید و نتایج خوبی دریافت کنید کیسه یخ شد سرد باشد باعث به وجود آمدن درد می شود.

به همین دلیل پیشنهاد میشود حتما آن را درون یک حوله بپوشانید و به صورت مستقیم بر روی زانو قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *