پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک جز شایع ترین آسیب های وارد شده به زانو در هر فردی می‌تواند باشد. هر زانو دارای دو مینیسک یا دو ضربه گیر است که یکی در قسمت لبه های داخلی زانو و دیگری در لبه های خارجی قرار گرفته اند. که نقش ضربه گیر را در زانوی هر فرد می‌تواند ایفا کند […]

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک جز شایع ترین آسیب های وارد شده به زانو در هر فردی می‌تواند باشد.

هر زانو دارای دو مینیسک یا دو ضربه گیر است که یکی در قسمت لبه های داخلی زانو و دیگری در لبه های خارجی قرار گرفته اند. که نقش ضربه گیر را در زانوی هر فرد می‌تواند ایفا کند منیسک با متعادل سازی وزن در امتداد زانوها باعث پایدار شدن تعادل در زانو میشود .

منیسک به شکل مختلف امکان دارد دچار پارگی ها شود پارگی های مختلف ممکن است رخ می‌دهند که می‌تواند عملکرد زانو را تحت تاثیر قرار بدهند.

به طور کلی پارگی‌های مینیسک آسیب های خیلی شدیدی به زانو وارد می کنند که با تشخیص توانبخشی مناسب و درمان به موقع این بیماری ها به درستی بهبود پیدا می کنند.

نحوه درمان پارگی به واسطه متخصصین انجام می شود که راه های مختلفی دارد.

البته بستگی به نوع پارگی شدت آسیب دیدگی و محل آسیب دیدگی هم  دارد سن و میزان فعالیت های هر فرد می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد مینیسک بگذارد.

در شرایطی که پارگی کوچک باشد و در یک قسمت کوچکی اتفاق افتاده باشد امکان دارد نیاز به ترمیم به واسطه جراحی نباشد اما باید یک سری دستورالعمل‌های پزشکی را رعایت کنید تا زمانی که شما علائمتان ماندگار هستند باید استراحت داشته باشید.

اگر این علائم به مرور بدتر باشد نیاز به جراحی پیدا میشود روش های توانبخشی برای درمان پارگی ها مثل پی آر پی تحریک های الکتریکی فیزیوتراپی ها انجام می شود.

دلایل پارگی مینیسک زانو

دلایل پارگی مینیسک زانو

آسیب های ورزشی و پارگی مینیسک

دلایل متداول پارگی مینیسک در تمامی ورزشکاران عبارت هستند از نیروهای غیر اتفاقی و بسیار شدید و که باعث خم شدن بیش از حد زانو میشود و پارگی را به وجود می‌آورند.

مثلاً برخورد پای یک بازیکن فوتبال یا بسکتبال به زانوی فرد دیگر می تواند این آسیب را به وجود آورد و یا گام برداشتن یا نشستن خیلی سریع بر روی یک سطح ناهموار باعث به وجود آمدن نیروهای غیر منتظره و شدید می شود و این اتفاق امکان دارد مینیسک پاره شود.

این حرکت امکان دارد در ورزش های صحرایی تمرینات فوتبال بر اثر افتادن به شکل بسیار بدی به وجود بیاید.

چرخش بیش از حد زانو به دلایل نیروی بسیار شدید می تواند مینیسک را پاره کند این نوع چرخش در بسکتبال و فوتبال متداول تر از دیگر ورزش ها هستند.

ضربه به جلوی زانو یا کنار ان حرکت مفاصل را به یک طرف می کشاند و باعث کشیدگی رباط صلیبی و پارگی مینیسک می شود یک ورزشکار امکان دارد این وضعیت را در زمان شیرجه زدن در بازی بسکتبال یا فوتبال و…. تجربه نماید.

علل پارگی مینیسک زانو

با بالا رفتن سن غضروف هایی که مینیسک را به وجود آوردن حالت الاستیکی و ارتجاعی  خود را از دست می‌دهند و امکان دارد آسیب دیدگی با فعالیت‌ها یا ضربه های ناچیز ایجاد شود.

بیماریهای دژنراتیو همانند آرتروز های زانو هستند که باعث پارگی می‌شوند این بیماری غضروف های مینیسک را تضعیف می نمایند و امکان پارگی را در این قسمت به وجود می‌آورند.

علل پارگی مینیسک زانو در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پارگی ها بسیار اتفاق می افتد و همه افراد را مبتلا می کند.

نشانه های پارگی مینیسک

نشانه های پارگی مینیسک
نشانه های پارگی مینیسک

نشانه های پارگی مینیسک

از نشانه های پارگی مینیسک زانو آسیب دیدگی و شدت آن و همچنین وضعیت کلی سلامت فرد در زمان آسیب دیدن هم اشاره کرد زیرا باعث میشود نشانه ها در فرد به فرد دیگر متفاوت شود.

به صورت کلی درد در این افراد  دیده می شود زانو در زمان نشستن و راه رفتن دچار دردهای شدیدی می شود.

حساسیت به لمس در قسمت آسیب دیده به وجود می آید متورم شدن زانو یک یا دو روز بعد از آسیب دیده خواهد شد.

قفل کردن ، صدا دادن  در حرکت  زانو از دیگر نشانه های پارگی مینیسک است که معمولاً در افراد این احساس قفل شدگی زانو وجود دارد که پای دیگر صاف نمی شود.

مثلاً زمانی که فرد زانو اش را خم کرده است به حالت عادی نمی تواند زانوهایش را صاف کند و امکان دارد برای فرد راه رفتن  دشوار تر از قبل باشد

تشخیص پارگی مینیسک زانو

پزشکان معمولاً در رابطه با چگونگی به وجود آمدن آسیب های زانو یکسری سوالاتی می پرسند.

شرح حالتان را باید کامل برای پزشک توضیح بدهید و بگویید چگونه این اتفاق برایتان افتاده از چه زمانی آن را احساس کرده اید از شما در رابطه با فعالیت‌های جسمانی و ورزش های که انجام میدهید سوالاتی می پرسد.

احتمالا پزشک پاشنه پا را در دستش می‌گیرد و با دست دیگر زانو را صاف میکند و کف پا را به سمت داخل زانو می چرخاند ممکن است کمی احساس درد داشته باشید.

اما این مهم است که پزشک این کارها را انجام دهد تا بتواند تشخیص درست و به موقع داشته باشد مقدار درد و تورم های ایجاد شده می تواند اطلاعاتی در رابطه با چگونگی آسیب درمان در دست پزشک بگذارد.

معمولاً اسکن ام آر آی به جهت تشخیص آسیب مینیسک و مورد استفاده قرار می‌گیرد و پاسخگویی خوبی دارد.

اگر در ام آر آی رنگ تیره وجود داشته باشد  پارگی ها به خصوص سفید دیده می شوند اسکن و ام ار ای  ۷۰ تا ۹۰ درصد پارگی‌های را به صورت کامل مشخص می کند و نتایج آن کاملاً درست است.

البته پارگی مینیسک و همیشه هم به واسطه ام ار ای قابل تشخیص نیست که اگر پارگی درجه مختلفی داشته باشد مثل درجه یک و دو جز درجه بندی شدید نیست و امکان دارد تشخیص داده نشود.

ممکن است و با انجام یکسری آزمایشات آرتروسکوپی هم قابل مشاهده نباشد اما اگر پارگی درجه ۳ یعنی جدیدترین نوع پارگی باشد با استفاده از ام آر آی و آرتروسکوپی ۱۰۰ درصد آن را نشان میدهند

درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی
درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

سرعت بهبودی  در محل پارگی زانو بسیار متفاوت است.مثلاً یک سوم بیرونی نسبت به بافت داخلی  سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند.

زیرا خون مواد مغذی بیشتری را به آن بافت ها می فرستد سابقه پزشکی بیمار و فعالیت هایی که انجام می دهد را هم باید در نظر بگیرید اما با همه این ها استراحت کردن می‌تواند تأثیر خوبی برای پارگی مینیسک بگذارد و آن را درمان کند.

استفاده از کمپرس یخ هم به کم شدن تورم و درد های ناشی از پارگی کمک بسیار زیادی می‌کند پا را از سطح معمول بالاتر قرار بدهید.

کیسه های یخ را درون یک حوله بپیچید و آن را ۱۵ دقیقه بر روی زمین قرار بدهید این کار را چند بار در طول روز انجام بدهید و نتایج خوبی دریافت کنید.

درمان خانگی پارگی مینیسک زانو

درمان خانگی پارگی مینیسک زانو
درمان خانگی پارگی مینیسک زانو

درمان خانگی پارگی مینیسک زانو

اگر با علائم اولیه پارگی مینیسک زانو مواجه هستید بهتر است که این عارضه را جدی گرفته و هر چه سریعتر خود را به مراکز درمانی برسانید.

تا زمانی که به پزشک مراجعه می‌ کنید بهتر است که زانوی خود را بسته و هرگونه فشار را از روی زانو بردارید، در این شرایط استفاده از کمپرس سرد کمک می‌ کند تا میزان التهابات کمی کاهش پیدا کند.

اما اگر پس از پارگی مینیسک به پزشک دسترسی ندارید با چند مراقبت ساده می توانید از شدت گرفتن این آسیب جلوگیری نمایید.

تا زمانی که خود را به مراکز درمانی می‌ رسانید نباید فعالیت‌ های  زیادی را انجام دهید، در این دوره هرگونه پریدن، دویدن و یا گام‌ های محکم برای افراد بسیار آسیب رسان میباشد .

همواره می توانید برای پیشگیری از عوارض بیشتر ورزش های کششی و تقویت کننده را با دامنه کوتاه انجام دهید، در این شرایط هیچگونه فشاری نباید به زانو و مینیسک پا وارد شود.

اگر طبق تشخیص پزشک متوجه شده‌ اید که پارگی مینیسک زانو به صورت قطعی اتفاق نیفتاده با مراقبت های خانگی می توانید این فرایند را بهبود بخشیده و هر چه سریعتر به وضعیت عادی بازگردید.

در مواردی پزشکان برای کاهش التهابات و تورم از داروهای حاوی کورتون استفاده می‌ کنند که می‌ توانید به همراه انواع استامینوفن از این داروها استفاده کرده و در کنار کاهش میزان درد فرایند بهبود مینیسک زانو را با کیفیت و عارضه کمتری تجربه نمایید.

با این حال بهتر است که هنگام ایستادن، نشستن و برخاستن حتماً به درستی فعالیت‌ های مربوطه را انجام دهید و اجازه ندهید که هیچگونه فشار مضاعفی به تاندون ها و مفاصل و استخوان ها و مینیسک پا وارد شود.

مصرف غذاهای مقوی کمک می کند تا روند بهبود سرعت پیدا کند، بهتر است در این شرایط رژیم غذایی مناسب را برای خود در نظر بگیرید.

انواع مکمل هایی که برای محافظت از مفاصل و بافت های همبند استفاده میشود در این دوره به شما کمک می‌ کند، البته با استفاده از برخی از محصولات مانند زردچوبه، زنجبیل و امگا ۳ می توانید کلاژن سازی بدن را افزایش داده و ترمیم بافت های آسیب دیده با سرعت بالاتری انجام می پذیرد.

دانه های گیاهی، آجیل و پروتئین می توانند به حفظ سلامت شما کمک کنند و در صورت پارگی مینیسک پا ترمیم با سهولت و سرعت بالاتری طی میشود.

در کنار روش های درمانی مراقبت های خانگی نیز نقش بسیار مهمی در بهبود پارگی مینیسک خواهند داشت، پس بهتر است همین روش های ساده را جدی گرفته و با استراحت بیشتر اجازه دهید که مینیسک زانو به طور کامل ترمیم شود.

آیا پارگی مینیسک زانو درمان قطعی دارد؟

بروز مشکلات جسمانی به ویژه در اندام‌ های حرکتی محدودیت‌ های زیادی را برای افراد به همراه می‌ آورد و معمولاً تمامی افراد آسیب دیده سعی دارند که خیلی سریع فرایندهای درمانی را در پیش گرفته تا از آسیب‌ ها و عوارض بیشتر محفوظ بمانند.

یکی از آسیب‌ های شایع که در ناحیه زانو اتفاق می‌ افتد کشش زیاد و یا پارگی مینیسک زانو می‌ باشد.

به واسطه بروز این آسیب معمولاً افراد نمی توانند به درستی راه رفته و احساس کشش نامطلوب، تورم و سفتی زیاد را در ناحیه زانو تجربه خواهند کرد.

اما زمانی که با آسیب در ناحیه مینیسک زانو به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان با روش‌ های تشخیصی بررسی خواهند کرد که میزان آسیب در چه حد است و خیلی دقیق تر متوجه میشوند کدام فرآیند درمانی برای آسیب پیش آمده مناسب است.

باید بدانید که اگر بر اثر انجام سایر فعالیت‌ های فیزیکی و به صورت ناگهانی درد زانو را همراه با التهاب و سفتی تجربه می کنید.

یا محدود شدن دامنه حرکتی به صورت محسوس مشخص است و حتی فرد قادر نیست وزن خود را تحمل کند ممکن است مشکلاتی مانند پارگی مینیسک زانو سلامت فرد را تهدید کند.

افرادی که به طور پیوسته سایر فعالیت‌ های ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال و تنیس را انجام می‌ دهند بیش از دیگران در معرض چنین آسیب قرار می‌ گیرند.

اما با وجود روش های درمانی موثر و کاربردی پزشکان می توانند با بهترین شیوه ها و کمترین عوارض هرگونه آسیب در ناحیه مینیسک زانو را درمان کنند.

مهم است که پزشک بداند این پارگی ها به چه صورت و در کدام بخش زانو اتفاق افتاده است.

هر چه کشیدگی یا پارگی محدود تر باشد روند درمان آسان تر بوده و نتیجه مطلوب سریع تر حاصل میشود.

اما اگر پارگی مینیسک زانو به طور کامل اتفاق بیفتد فرد با قفل شدن ناگهانی زانو دیگر قادر به حرکت نبوده و البته می توان با سایر روش های درمانی و مراقبت های خانگی تا حد زیادی این آسیب را برطرف نمود.

متخصصان اعلام می‌ کنند که اگر شخصی با پارگی مینیسک زانو به آنها مراجعه کند می‌ توانند درمانی قطعی را پیش روی آنها قرار داده و اگر مراجعین با پزشک به خوبی همکاری کنند این عارضه خیلی سریع و به طور قطعی بهبود پیدا می کند.

البته توصیه عموم پزشکان این است که تمامی افراد ضمن انجام مراقبت‌ های خاص پیش از ورزش می‌ توانند از بروز چنین آسیبی جلوگیری کنند.

به عنوان مثال گرم کردن پیش از ورزش و انجام فعالیت های کششی درست و البته انجام تکنیک های ورزشی با شیوه های اصولی و استفاده از کفش مناسب مانع از بروز چنین آسیبی میشود.

اما اگر باز هم بنا به دلایلی با پارگی مینیسک زانو مواجه هستید بهتر است به محض وقوع چنین حادثه‌ ای به پزشک مراجعه کرده تا پزشکان و متخصصان بتوانند از شدت گرفتن آسیب جلوگیری کنند.

پس از پارگی مینیسک زانو هر روش درمانی که انجام شود متخصصان در کنار آن استراحت زیاد را الزامی دانسته و تا مدت زمان مشخص شده فعالیت های مضاعف مانند راه رفتن های سریع و دویدن را ممنوع می کنند.

هرگونه فشار به زانو برطرف شده و در صورت نیاز بهتر است که با کمک دو عصا هنگام راه رفتن وزن خود را از روی زانوها کمتر کنید.

مصرف داروهای مربوطه و هر گونه مکمل ضد التهاب غیر استروئیدی کمک می‌ کند تا این درد و تورم کمی کاهش پیدا کرده و روند بهبود سرعت می یابد و خیلی زود بهبودی مینیسک زانو را تجربه می کنید و وضعیت سایر اندام های حرکتی به حالت عادی باز خواهد گشت.

عوارض عدم رسیدگی به پارگی مینیسک زانو

عوارض عدم رسیدگی به پارگی مینیسک زانو
عوارض عدم رسیدگی به پارگی مینیسک زانو

حتما می‌ دانید که زانوها عضو مهمی در بدن افراد به شمار آمده و هرگونه اختلال و به خطر افتادن سلامت و کارایی آنها مشکلات زیادی را در زندگی افراد به وجود می آورد.

یکی از مهمترین و آسیب پذیرترین بخش زانوها مینیسک نامیده میشود که ممکن است بر اثر یک بی احتیاطی کوچک این قسمت دچار پارگی شده و درد و التهاب زیادی را به همراه می آورد.

زانو نقش بسیار مهمی در حرکت افراد داشته و پارگی مینیسک منجر به ایجاد اختلال و محدودیت های زیاد برای افراد میشود.

مینیسک ها معمولاً به صورت کشیدگی یا پارگی آسیب می بینند و معمولا پارگی مینیسک زانو بسیار خطرناک بوده و در این شرایط فرد نمی‌ تواند به هیچ عنوان فعالیت داشته باشد.

زمانی که تورم و التهاب در ناحیه زانو بسیار زیاد شود قطعا امری نگران کننده بوده که اگر درمان نشود این التهابات با افراد باقی مانده و درد بسیار ناخوشایند و طاقت‌ فرسایی را به همراه می آورد.

پزشکان و متخصصان توصیه می‌ کنند که برای پارگی مینیسک زانو اگر پزشک انجام جراحی را مناسب می داند این روش را انجام دهید زیرا پارگی این عضو حیاتی می‌ تواند آسیب‌ هایی را به سایر بخش‌ های زانو وارد کند که قطعاً دردسر بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

اگر در موقعیت مناسب و به درستی درمان نشود قطعاً باعث ضعف و یا شل شدن زانو شده و ممکن است هنگام راه رفتن فرد زمین خوردگی و ضربات زیادی را متحمل شود.

در مواردی پارگی مینیسک زانو منجر به قفل کردن زانو شده و فرد قادر به انجام حرکت و راه رفتن نمی باشد، متخصصان توصیه می‌ کنند که برای بهبود پارگی مینیسک زانو از داروهای ضد التهابی استفاده کرده و فیزیوتراپی و تزریق دارو می‌ تواند عاملی برای کنترل درد و بهبود این عارضه باشد.

اگر مینیسک زانو پاره شود و این عارضه درمان نگردد خطراتی جدی سلامت افراد را تهدید کرده و ممکن است فرد دیگر قادر به انجام فعالیت های ساده مانند راه رفتن و نشستن و برخاستن نباشد.

عدم رسیدگی به این نوع آسیب ها خطرات جدی را به همراه داشته و سایر اندام ها و ارگان های حیاتی را نیز درگیر خواهد کرد.

متخصصان می‌ توانند با اقدامات بسیار کاربردی و البته آسان پارگی مینیسک زانو را درمان کنند البته این شرایط باید در مراحل اولیه آسیب انجام شود و بهتر است که هر چه سریعتر فرآیند درمان را پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر