دلایل و علائم استخوان درد

علت دردهای استخوانی دردهای استخوانی عموماً طاقت فرسا و البته نگران کننده هستند و بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتند، اگر درد استخوان تنها برای چند ساعت رخ دهد ممکن است بر اثر آسیب دیدگی‌ ها و یا کوفتگی باشد که البته جای نگرانی نداشته و به مرور بهبود پیدا می‌ کند. اما در […]

دلایل و علائم استخوان درد

علت دردهای استخوانی

دردهای استخوانی عموماً طاقت فرسا و البته نگران کننده هستند و بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتند، اگر درد استخوان تنها برای چند ساعت رخ دهد ممکن است بر اثر آسیب دیدگی‌ ها و یا کوفتگی باشد که البته جای نگرانی نداشته و به مرور بهبود پیدا می‌ کند.

اما در موارد خاص دردهای استخوانی نگران کننده و جدی تلقی میشوند، زمانی که بر اثر جراحات و ضربات شدید دردهای استخوانی هر لحظه شدت پیدا می‌ کنند، بهتر است که برای رسیدگی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

اما متخصصان کمبود مواد معدنی را در بدن عاملی برای دردهای استخوانی می‌ دانند و البته سرطان متاستاتیک و سرطان استخوان می‌ تواند باعث ایجاد دردهای وسیع و البته کوبنده شود.

همواره به یاد داشته باشید که اگر اختلالی در تامین خون بدن به وجود آید و افراد با کم خونی مواجه شوند و اکسیژن رسانی به استخوان‌ ها به درستی انجام نشود دردهایی که در این محدوده اتفاق می‌ افتد ادامه‌ دار شده و نیاز به درمان خواهد بود.

اما موارد دیگر مانند عفونت و یا سرطان خون از جمله عوامل ایجاد کننده دردهای استخوانی هستند، برخی از آسیب‌ ها تا حدودی قابل درمان هستند اما دیگر مشکلات وسیع‌ تر نیاز به درمان های تخصصی با دوره‌ های طولانی‌ تری داشته و باید با حساسیت و مراقبت بیشتر برای درمان این آسیب جسمانی اقدام نمایید.

آیا از دلایل استخوان درد می توان به سرطان متاستاتیک اشاره کرد؟

آیا از دلایل استخوان درد می توان به سرطان متاستاتیک اشاره کرد؟
آیا از دلایل استخوان درد می توان به سرطان متاستاتیک اشاره کرد؟

یکی از مهمترین دلایل درد در استخوان‌ ها، ابتلا به سرطان متاستاتیک است، ممکن است افراد با رشد توده‌ های سرطانی در بخش‌ های مختلف استخوان دردی را متحمل شوند که نیاز به درمان داشته و حتی با مراقبت‌ های خانگی و استراحت نیز بهبود پیدا نمی‌ کند.

میلوم متعدد شایع‌ ترین نوع سرطان استخوانی به شمار می‌ آید که عموماً در مغز استخوان رشد کرده و سلامت فرد به ویژه بخش‌ های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

فرقی نمی‌ کند که این نوع آسیب برای چه گروه سنی اتفاق بیفتد در هر صورت وجود سرطان متاستاتیک در استخوان درد زیادی به همراه داشته و ممکن است حتی توده‌ ها به راحتی قابل لمس باشند، البته افراد در کنار این نوع دردهای استخوانی ضعف و خستگی زیادی را تجربه کرده که عموماً بر اثر شدتی که دارد غیر طبیعی به نظر می‌ رسد.

آیا پوکی استخوان از دلایل وجود درد آن است؟

مهمترین نشانه ابتلا به پوکی استخوان دردهای شدید است، دردی که در استخوان اتفاق می‌ افتد آنقدر عمیق است که افراد نمی‌ توانند حتی برای مدت کوتاه آن را تحمل کنند و نیاز به دریافت فوری و مسکن‌ های قوی دارند.

اما پوکی استخوان به معنی کاهش تراکم استخوان‌ ها است و این مسئله باعث میشود که بدن هر لحظه ضعیف‌ تر شده و استخوان‌ ها به نوعی پوک و شکننده میشوند، بر اثر ابتلا به پوکی استخوان دردهای استخوانی عموماً در مچ دست و پا و ستون فقرات بیش از هر جای دیگری حس میشود زیرا در این محدوده تراکم استخوان‌ ها سریع تر کاهش پیدا کرده و این دردها در این محدوده با شدت بالاتری حس میشود.

حتماً شما هم کسانی را دیده‌ اید که بدون دلیل با دردهای استخوانی و مفصلی مواجه هستند، اگر این افراد از سنین میانسالی عبور کرده باشند ممکن است این درد نشات گرفته از پوکی استخوانی باشد که به نوعی بیماری خاموش تلقی میشود.

اگر دردهای استخوانی را به صورت پیوسته تجربه می‌ کنید و مسکن‌ ها اثر موقتی دارند باید به پوکی استخوان مشکوک شده و برای بررسی این آسیب احتمالی از سایر روش‌ های تشخیصی کمک دریافت کنید.

چه موقع آرتروز باعث ایجاد درد در استخوان می شود؟

چه موقع آرتروز باعث ایجاد درد در استخوان می شود؟
چه موقع آرتروز باعث ایجاد درد در استخوان می شود؟

همه ما می‌ دانیم که آرتروز باعث ایجاد درد در استخوان میشود اما سوال اینجاست که این مسئله چه موقع اتفاق می‌ افتد، مواقعی که آسیب دیدگی شدت پیدا کرده و تخریب کامل مفاصل اتفاق افتاده است.

از زمانی که مفاصل تحلیل می‌ روند ممکن است دردها را به صورت لحظه‌ ای و موقتی تجربه کنید اما از بین رفتن کامل غضروف‌ ها باعث قرار گرفتن استخوان‌ ها بر روی یکدیگر شده و سایش آنها موجب درد، سفتی و تورم در این محدوده خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که ضعیف‌ تر شدن مفاصل بنا به دلایل مختلف با دردهای مزمن و همیشگی همراه است به همین دلیل است که باید هشدار متخصصان در مورد افزایش وزن، سابقه خانوادگی و حتی سن و آسیب‌ های قبلی را جدی دانست.

تشخیص و درمان استخوان درد

زمانی که متوجه عملکرد ضعیف بخش‌ های استخوانی بدن میشوید و یا دردهای مزمن را تجربه می‌ کنید مهم است که برای تشخیص آسیب به پزشک مراجعه کنید و متخصصان با استفاده از سایر روش‌ های تشخیصی می‌ توانند علت و شدت آسیب را مشخص کرده و اگر بیماری در این محدوده سلامت فرد را تهدید کند شرایط را برای کنترل و درمان آسیب انجام خواهند داد.

متخصصان می توانند آسیب‌ های مربوط به استخوان را تا حد زیادی با معاینه بررسی کنند، البته برای افزایش دقت کار خود تصویربرداری به واسطه اشعه ایکس و یا ام آر آی را گزینه مناسبی می‌ دانند و به تشخیص پزشک کمک فراوانی خواهند کرد.

اما متخصصان برای بررسی احتمالات خاص همچون پوکی استخوان از آزمایشات مختلف همچون سنجش تراکم استخوان‌ ها استفاده می‌ کنند و به این واسطه علت درد مشخص شده و پزشک با اطمینان بیشتری می‌ تواند درمان را آغاز نماید.

در پی انجام سایر روش‌ های تشخیصی اگر پزشک متوجه شود که درد پیش آمده در استخوان به واسطه ابتلا به پوکی استخوان است می‌ توانند با مصرف کلسیم و انواع مکمل‌ های تاثیرگذار روند بیماری را تا حد ممکن کندتر کرده و این آسیب را تحت کنترل در می‌ آورند، به این واسطه نه تنها بیماری پیشروی نمی‌ کند بلکه به مرور زمان دردها تسکین پیدا کرده و شرایط حرکتی افراد بهتر خواهد شد.

همچنین اگر دردهای استخوانی در پی تخریب و تحلیل غضروف‌ ها و مفاصل باشد متخصصان می‌ توانند با جایگزین کردن بخش‌ های آسیب دیده دردها را از بین ببرند اما به خاطر داشته باشید که محل مورد نظر باید همواره مورد توجه قرار گرفته و برای بررسی سلامت و عملکرد طبیعی آنها در فواصل کوتاه‌ تر به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات دردهای استخوانی در پی ابتلا به تومورهای سرطانی رخ می‌ دهد، برخی از این تومورها خوش خیم و دسته دیگر بدخیم هستند و اغلب باعث ایجاد دردهای استخوانی میشوند.

اما متخصصان با توجه به وضعیت بیمار، نوع و شدت آسیب بهترین شیوه‌ های درمانی را در پیش گرفته تا سریع‌ تر به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند.

دردهای استخوانی مسائلی مهم و نگران کننده هستند و نباید به هیچ عنوان نسبت به آنها بی‌ تفاوت بود و یا درمان‌ های خودسرانه را انجام داد، مهم است که خیلی زود برای بررسی علت درد به پزشک مراجعه کرده و در این شرایط بهتر می‌ توانید از سلامت استخوان‌ ها مراقبت کنید.

کلام آخر

کلام آخر
کلام آخر

زمانی که صحبت از آسیب‌ های جسمانی میشود عموماً افراد به یاد دردهایی می‌ افتند که بنا به دلایل متفاوت متحمل شده‌ اند سخت‌ ترین و غیر قابل تحمل‌ ترین دردها زمانی اتفاق می‌ افتد که آسیب دیدگی در بخش‌ های استخوانی و مفصلی بدن رخ دهد، همه افراد موظفند که از سنین جوانی با مصرف مکمل‌ های مناسب و داشتن رژیم غذایی سالم و تحرک کافی از سلامت بدن مراقبت تا مبادا در بزرگسالی با این دردها دست و پنجه نرم کنند. به خاطر داشته باشید که اگر این دردها اتفاق بیفتد شرایط برای کنترل و درمان آنها سخت است و اغلب نیاز به مراقبت‌ های طولانی دارد پس بهتر است که با راه‌ های موثر از بروز این اختلالات جلوگیری کرده تا هرگز نیازی به طی کردن پروسه‌ های درمانی سخت، طولانی و البته پرهزینه نداشته باشید.۶*

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر