بلاک عصبی چیست؟

پدیدار شدن درد در بخش‌ های مختلف بدن محدودیت‌ های زیادی را به همراه می‌ آورد از این رو بسیاری از بیماران به دنبال روش‌ های موثر و نوین هستند تا بتوانند با کمترین عوارض درد پیش آمده را تسکین دهند. حتماً نام روش درمانی بلاک عصبی به گوشتان رسیده است، در این مقاله دقیق‌ […]

بلاک عصبی چیست؟

پدیدار شدن درد در بخش‌ های مختلف بدن محدودیت‌ های زیادی را به همراه می‌ آورد از این رو بسیاری از بیماران به دنبال روش‌ های موثر و نوین هستند تا بتوانند با کمترین عوارض درد پیش آمده را تسکین دهند.

حتماً نام روش درمانی بلاک عصبی به گوشتان رسیده است، در این مقاله دقیق‌ تر و با جزئیات بیشتر در مورد بلاک عصبی برایتان خواهیم گفت تا در مورد این شیوه تخصصی و البته موثر اطلاعاتی کسب نمایید.

منظور از بلاک عصبی ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام‌ های عصبی است که در طول عصب به حرکت در می‌ آیند معمولاً این فرایند به منظور کاهش درد انجام میشود.

بلاک عصبی یک روند کوتاه مدت است که نهایتاً در مدت چند روز انجام میشود ز انو متخصصان از این طریق می‌ توانند انواع مواد بی‌ حس کننده را به صورت موضعی و انواع کورتیکواستروئیدها را در داخل یا کنار عصب تزریق می‌ کنند.

بلاک عصبی روشی برای درمان و کنترل درد است، از آنجایی که متخصصان می‌ توانند از مواد بی‌ حسی استفاده کنند در اطراف عصب بلاک یا توقف احساس درد را به وجود آورده و این پیام از طریق مغز به محل آسیب دیده انتقال نخواهد یافت.

بلاک عصبی راهی برای مسدود کردن امواج عصبی است و از سال‌ های بسیار دور تا به امروز یک روش موثر برای کنترل دردهای حاد و مزمن به شمار می‌ آید، با این کار متخصصان می‌ توانند روند درمان اختلالات جسمانی را برای افراد آسان‌ تر کرده و ضمن درمان بیماران دردهای شدید و کوبنده را متحمل نخواهند شد.

بسیاری از متخصصان بلاک عصبی را یک روند موثر در درمان اختلالات و بیماری‌ های جسمانی دانسته و به نوعی می‌ تواند علاوه بر آسان‌ تر کردن کار پزشک شرایط درمان را برای بیماران آسان‌ تر کند.

آیا بلوک عصبی عوارض دارد؟

آیا بلوک عصبی عوارض دارد؟
آیا بلوک عصبی عوارض دارد؟

زمانی که در روند درمان انواع بیماری‌ ها صحبت از روش بلاک عصبی میشود این مسئله به وجود می‌ آید که آیا این روال برای بیماران عوارض و خطراتی در پی دارد یا خیر.

متخصصان و پزشکان موظفند که در کنار انجام بلاک عصبی و تمامی فوایدی که برای مراجعین دارد عوارض و معایب آن را به بیماران اعلام کنند تا بتوانند در این مورد با آگاهی بیشتر تصمیم گیری کنند و در صورت انجام بلاک عصبی مراقبت‌ های تکمیلی را انجام دهند.

از مهمترین عوارض بلاک عصبی باید به خارش‌ های پوستی اشاره کرد که ممکن است در کنار آن افزایش وزن نیز تجربه شود.

تمامی کسانی که بلاک عصبی انجام داده‌ اند ممکن است در محل تزریق دردهای شدید را تجربه کنند که ممکن است تا چند ساعت یا چند روز ادامه یابد، گاهاً مشاهده میشود که بعد از بلاک عصبی افراد قند خون بالایی داشته باشند، همچنین احتمال افزایش انرژی بدن به صورت محسوس وجود داشته و این موارد می‌ تواند تا حدودی برای افراد آزاردهنده باشد.

تحقیقات انجام شده در مورد بلاک عصبی نشان می‌ دهد که مرگ بر اثر این نوع تزریق بسیار نادر است و درصد بسیار ناچیزی از افراد ممکن است بنا به دلایل مختلف در پی بلاک عصبی این اختلالات خطرناک را تجربه کنند.

با این حال بلاک عصبی یک روش کم خطر اما موثر است که اغلب برای بیماران عوارضی ندارد اما در موارد بسیار جزئی ممکن است موارد گفته شده برای افراد رخ دهد که بیشتر اوقات موقتی هستند.

کاربرد بلاک عصبی

کاربرد بلاک عصبی
کاربرد بلاک عصبی

با اندک اطلاعاتی در مورد بلاک عصبی متوجه میشوید که این فرایند برای کنترل و رفع درد انجام میشود اما متخصصان این روش را برای مسدود کردن گیرنده‌ های عصبی کاملاً موثر و بی‌ خطر دانسته و برای تمامی کسانی که به واسطه درد محدودیت‌ های جسمانی دارند روشی مناسب است.

اما در اغلب موارد برای کاهش درد هنگام زایمان پزشک می‌ تواند با تزریق بی‌ حسی وضعیت را برای بانوان آسان‌ تر کند، اما افراد مبتلا به انواع سرطان در مراحلی از بیماری و حتی درمان دردهای جسمانی زیادی را تجربه می‌ کنند اما در چنین شرایطی بلوک عصبی یک روش موثر برای تمامی کسانی است که از این بابت در حال رنج کشیدن هستند.

اما متخصصان درد آرتریت را در مواردی غیرقابل تحمل دانسته و با تزریق بی‌ حسی یا استفاده از لیدوکائین به صورت موضعی می‌ تواند سیگنال‌ های درد به مغز را متوقف کنند، هر چند که استروئیدها می‌ توانند به کاهش التهابات کمک کرده و برای بیماران مبتلا به آرتریت موثر و مناسب است.

گاهی اوقات در پی التهاب ناشی از عصب نخاعی افراد محدودیت‌ های حرکتی زیادی تجربه می‌ کنند در چنین شرایطی پزشکان برای تشخیص و درمان این اختلال در مراحل ابتدایی از بی‌ حسی استفاده می‌ کنند که با تزریق آن به نزدیک‌ ترین عصب می‌ توانند ضمن کاهش التهابات درد را نیز برطرف کنند.

ابتلا به برخی از انواع بیماری‌ ها مانند زونا باعث ایجاد درد در بخش‌ های مختلف بدن از جمله قفسه سینه میشود پزشکان می‌ توانند با بلوک‌ های عصبی درد را در قسمت‌ های مختلف بدن تسکین داده و روند درمان بیماری‌ ها را به درستی و بدون محدودیت سپری خواهند کرد.

نکته جالب‌ تر در مورد کاربرد بلاک عصبی این است که این فرایند تنها برای کاهش درد انجام نمیشود، برخی از افراد با تعریق زیادی که در کف دست تجربه می‌ کنند محدودیت‌ های زیادی را در پیش خواهند داشت از این رو پزشکان می‌ توانند با مسدود کردن تحریک کننده غدد عرق این اختلال را برطرف کرده و افراد از این بابت رضایت کامل خواهند داشت.

همچنین افراد دیابتی ممکن است با شدت گرفتن بیماری زخم را در قسمت‌ های مختلف بدن از جمله پا تجربه کنند بهبود دیر هنگام آن باعث میشود تا زخم‌ ها کهنه شده و گاهاً دردآور میشوند متخصصان برای درد ناشی از این نوع زخم‌ ها می‌ توانند با بلاک‌ های عصبی شرایط را برای بیماران آسان‌ تر کرده تا روند طبیعی بهبود زخم را حداقل بدون درد سپری کنند.

نکاتی در مورد بلاک عصبی

نکاتی در مورد بلاک عصبی
نکاتی در مورد بلاک عصبی

بسیاری از افراد از تصور اینکه فرو رفتن سوزن در بدن دردناک است تمایلی به انجام بلاک عصبی ندارند اما به یاد داشته باشید که تحمل این درد قطعاً بهتر از دردهای جسمانی است که برای مدت طولانی اتفاق می‌ افتد و حتی محدودیت‌ های حرکتی را نیز به دنبال دارد.

اما زمانی که تزریق تمام میشود درد خیلی سریع و فوری فروکش کرده و قطعاً از این بابت احساس رضایت خواهید داشت، مراقب باشید که اگر تزریق در نزدیکی عصب سیاتیک یا عصب‌ های اصلی انجام شود متخصصان نکاتی را به شما خواهند گفت که باید به طور دقیق رعایت شود.

به عنوان مثال اگر بعد از تزریق به صورت ناگهانی در محل تزریق دردهای شدید را تجربه می‌ کنید حتماً مسئله را به پزشک اطلاع دهید.

نکته دیگر در مورد تزریق داروهای بی‌ حسی یا بلاک عصبی هزینه‌ هایی است که بابت این فرایند تخصصی پرداخت می‌ گردد، هزینه بلاک عصبی برای همه مراجعین یکسان نیست و به مواردی از جمله مهارت پزشک و میزان تزریق نیز بستگی دارد.

اگر برای انجام بلاک عصبی مراکز خاص و کلینیک‌ های برتر را انتخاب کنید در ازای خدمات بیشتر هزینه‌ های بالاتری را پرداخت خواهید کرد.

با این حال می‌ توانید در صورت عدم توانایی برای پرداخت هزینه‌ های درمان از خدمات شرکت‌ های بیمه‌ ای معتبر استفاده کرده و هزینه‌ های بلاک عصبی را تا حد زیادی پوشش می‌ دهند، با این کار می‌ توانید روند درمان را با هزینه‌ های مناسب‌ تر سپری کرده و با آسیب‌ ها و اختلالات جسمانی کمتر از گذشته مواجه خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر