درد لگن و باسن

درد استخوان باسن و لگن یکی از نشانه های شایع به صورت دردی سنگین تیرکشنده تیز عمیق یا سوزنی توصیف می گردد و شدت آن از خفیف تا شدید می تواند متغیر باشد. درد استخوان لگن و باسن دلیل متعددی دارد وضعیت دلیل مثل شکستگی عفونت های مثل جدی هستند و تعدادی مثل آرتریت هاو […]

درد لگن و باسن

درد استخوان باسن و لگن یکی از نشانه های شایع به صورت دردی سنگین تیرکشنده تیز عمیق یا سوزنی توصیف می گردد و شدت آن از خفیف تا شدید می تواند متغیر باشد.

درد استخوان لگن و باسن دلیل متعددی دارد وضعیت دلیل مثل شکستگی عفونت های مثل جدی هستند و تعدادی مثل آرتریت هاو ضخامت کمتری را به وجود می‌آورد اما می توانند در دراز مدت باعث ناتوانی بیمار هم شود.

پزشکان برای تشخیص دادن علت اصلی دردهای استخوان باسن و لگن پرونده پزشکی بیمار را تحت بررسی قرار می‌دهند.

معاینه بالینی کامل را انجام خواهند داد و احتمالاً دستور انجام آزمایش مثل تصویربرداری را خواهند داد.

پزشک و همفکری بیمار طرح درمان را پس از تشخیص دادن دلیل اصلی درد تهیه می‌کنند طرح درمان پا درد از عمل جراحی شود اما معمولاً راهبردهای خودمراقبتی مثل استراحت است.

دلایل درد استخوان لگن و باسن

دلایل درد استخوان لگن و باسن
دلایل درد استخوان لگن و باسن

مفصل ران که به آن هیپ مفصلی هم گفته می شود نوعی استخوان لگن است که اصطلاحاً استابولوم یا حفره حقوقی هم نام می‌گیرد و مفصل در سر استخوان ران میباشد غضروف مفصل را می‌پوشاند.

غضروف بافت سفید رنگی دارد که از استخوان به صورت کامل محافظت می کند و حرکت آسان و روان را امکان پذیر می سازد مشکلات خود مفصل معمولاً به درد داخل مفصل ران دامن خواهد زد.

اما درد کنار استخوان باسن و لگن یا درد بخش خارجی لگن که نزدیک کشاله ران است معمولاً در پی مشکلات مرتبط با رباط‌ها تاندون‌ها از اولاد و یا عصب های دوره مفصل ران ایجاد می شود.

تمایز قائل شدن میان دلایل مختلف درد استخوان لگن و باسن و تعیین این دردها در کنار پشت و جلو لگن احساس خواهد شد که هر کدام نشانه های پیچیده ای از یک درد هستند.

درد جلوی لگن

آرتروز مفاصل ران در پی ساییدگی تدریجی غضروف مفصلی به وجود می آید از بالا رفتن سن و سابقه آسیب دیدگی مفصل ران غالباً روند ساییدگی غضروف را سرعت می بخشند.

در هر حال در اثر ساییدگی تدریجی غضروف مفاصل ران مفاصل را تنگ‌تر می‌کند و در نتیجه استخوان ها بیشتر بر روی هم سطح میشود.

نوع درد به شدت آرتروز ها بستگی دارد و می تواند سنگین و عمقی یا تیز و یا تیرکشنده باشند درد و خشکی مفاصل ران ها روزها را شدت می‌بخشد.

آرتریت التهابی

انواع مختلفی از آسیب‌های التهابی مثل روماتیسم لوپوس اسپوندیلیت هستند که درد و آنها در مفاصل ران شدت پیدا می‌کند و به دردی عمیق سنگین و مداوم سخت می‌شود.

برخلاف دردهای آرتروز که فعالیت تشدید می‌شود در تا استخوان و لگن که بر اثر عارضه های التهابی هستند غالباً با فعالیت کردن مقدار آرام میشود.

شکستگی

شکستگی مفاصل رانیا شکستگی یک چهارم قسمت بالایی استخوان ران و باسن درد های عمقی و سنگین در بخش فوقانی و خارجی ران یا ناحیه کشاله ران می گردد.

مفاصل ران بعد از زمین خوردن وارد شدن ضربه مستقیم به مفاصل و در نتیجه آسیب های فشاری خواهند شکستگی های استرسی یا فشاری مفاصل ران در میان بانوان ورزشکار اختلال تغذیه ناهنجاری های قاعدگی استخوان های ضعیف در آنها دیده می شود بالاتر می شود مجموعه این عارضه ها اصطلاحاً سه‌گانه بانوان ورزشکار گفته خواهد شد.

مصرف استروئید سابقه استعمال و مصرف دخانیات و اطلاع و عارضه های بزرگ کننده استخوان ها مثل سرطان پوکی استخوان اندام عامل های خطر شکستگی مفاصل را بالا می برد.

فشار در مقایسه با شکستگی کامل ناشی از زمین خوردن با شروع تدریجی درد همراه می‌شود که در اثر تحمل وزن بیشتر خواهد شد.

بورسیت ایلیوپسواس

بورسیت ایلیوپسواس
بورسیت ایلیوپسواس

به زبان ساده به معنی التهاب یا ترکیب تحریک است بورست کیسه مملو از مایع و کوچک است که مانند محافظ در میان مفاصل عضلات و تاندون‌ها و عمل می‌کند.

یک بورسیت که در داخل کشاله ران ماکسلی قرار میگیرد بورست ایلیوپسواس می‌شود متوجه در این روز باعث احساس درد در جلوی لگن می گردد.

بورسیت پسواس که بالاترین درصد شیوع را در میان فوتبالیست ها دوندگان دارد با دردهای لگنی در قسمت جلو همراه دستگاه در جلوی ران و درون اتفاق می‌افتد بورسیت های ایلیوپسواس گاهی باعث صدا دادن و قفل شدن مفاصل را می شود.

استرین فلکسور مفصل ران

استرین مفصل ران به کشیدگی یا پاره شدن عضله یا تاندون مرتبط یا هر دو مورد اشاره می نماید عضلات فلکسور در مفصل را مسئله الیو پسواس یا عضله رکتوس که عضله راست سمت ران هست را درگیر می‌کند.

از جمله دلایل استریت فلکسور مفاصل را می توان به استفاده بیش از حد یا نوعی آسیب دیدگی بر اثر وارد شدن ضربه مستقیم در زمان ورزش های تماسی اشاره‌نمود.

استرین فلکسور مفاصل ران علاوه بر درد جلوی لگن باعث ورم محدودیت حرکتی و ضعف عضلانی می گردد.

استئونکروز مفصل ران

مرگ استخوان زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به استخوان مفاصل در قسمت ران و لگن با اختلال روبرو می شود و در نتیجه سلول های استخوانی به صورت کامل بمیرند.

اگر موارد مرگ استخوان لگن در اثر مصرف کورتیکو استروئید و زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی اتفاق بیفتد مرگ استخوان خیلی سخت درمان می شود.

مرگ استخوان مفصل ران به جز درد در قسمت جلوی لگن و کشاله ران که در اثر راه رفتن به وجود می آید و شدت پیدا می کند با درد ران باسن و زانو هم همراه میشود.

پارگی لابروم مفصل ران

لابروم مفاصل ران نواری غضروفی شکل هستند که دور لبه خارجی حفره مفاصل ران را در برگرفته است.

این لابرون از مفاصل حمایت می‌کنند و حفره مفصلی را عمیق تر می سازند استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی مفاصل ران گاهی باعث پارگی لابروم می گردد و به دلیل درد عمیق و تیزی که در جلوی لگن به وجود می آید تحمل آن بسیار سخت است.

گیر افتادگی مفصل رانی لگنی

گیر افتادگی مفصل رانی لگنی
گیر افتادگی مفصل رانی لگنی

گیر افتادگی مفاصل رانی لگنی پیامد ایجاد زائده استخوانی دور مفاصل ران را دارند این زائده حرکت را بسیار محدود می‌کند و در نهایت باعث پارگی لابروم و آرتروز های مفاصل ران میشود.

نشانه های گرفتگی مفصل رانی لگنی شامل درد های تیز و سنگین در قسمت کشاله ران هستند که به سمت بیرون لگن در حرکت می باشند که این درد و غالباً در اثر ایستادن بعد از نشستن طولانی مدت آغاز می گردد خشکی و سفتی مفاصل و لنگ زدن از نشانه‌های این است.

عفونت مفصل ران

مفصل ران گاهی دچار عفونت می شود و اصطلاحاً به آن ستیک گفته می‌شود عفونت مفاصل علاوه بر درد شدید جلوگیری لگن یا درد کشاله ران معمولاً با داغی ورم محدودیت حرکتی مفاصل همراه هستند اغلب بیماران تب دارند هرچند امکان دارد بیماران مسن تر عفونت نداشته باشند.

سرطان استخوان

موارد نادر اثرات استخوان لگن و ران پیامد اطلاع به سرطان استخوان اولیه هستند درد در ابتدا معمولاً شبها بیشتر خواهد شد اما به موازات پیشرفت می‌کنند و سرطان و تومورهای استخوانی بزرگ میشوند.

برم دور مفاصل ران کاهش وزن و خستگی غیر عادی از دیگر نشانه های سرطان های استخوان به حساب می‌آید همچنین چون استخوان در اثر سرطان ضعیف می گردد احتمال شکستگی مفاصل ران یا لگن وجود خواهد داشت.

درد جانبی استخوان لگن و ران و درد کنار مفاصل ران مختص می شود.

بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتر درد کشنده و تیز است که در کنار استخوان لگن و با زن به وجود می‌آید غالباً این دردها رو به پایین در ران و زانوها انتشار پیدا می‌کند.

این نوع درد استخوان لگن و باسن معمولاً در زمان شب و موقعی که بر روی مفاصل ران خوابیده اید و در زمان ورزش هایی مثل پیاده‌روی و دویدن شدت پیدا می‌کنند.

درد ناشی از بورسیت به تدریج به درد مزمن و عمیق تبدیل می‌گردد که در ناحیه بزرگتر از باسن و لگن نشر پیدا می کند بورسیت با علائم دیگری مثل ورم و لنگ زدن همراه است

روشی برای کاهش درد لگن و باسن

بروز درد در نواحی مختلف بدن علاوه بر ایجاد محدودیت های مختلف می تواند موجب کلافگی افراد شده و قطعا آسیب‌ های زیادی به همراه دارد.

زمانی که درد در اندام های حرکتی مانند لگن و باسن اتفاق می‌ افتد تمامی فرایندهای حرکتی با آسیب زیاد مواجه شده و حتی فرد هنگام نشستن، ایستادن، برخاستن و یا خوابیدن این دردها را در حد شدید تا خفیف تجربه می کند.

کسانی که با درد در ناحیه لگن و باسن مواجه میشوند سعی دارند که هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد تا بتوانند راه حل مناسبی برای تسکین و بهبود این دردها پیدا کنند.

اما اینکه درد به چه علت رخ داده است مسئله اصلی از نظر پزشک است و متخصصان تلاش می کنند ابتدا علت عارضه را پیدا کرده و پس از آن روند درمان را در پیش بگیرند.

توجه داشته باشید که اگر درد در ناحیه لگن و باسن اتفاق بیفتد در مرحله اول شخص باید مدت زمان استراحت خود را بیشتر کرده و از سایر داروهای مناسب و انواع مسکن برای کنترل و کاهش درد استفاده کند.

از مهمترین دلایل ایجاد درد در ناحیه لگن که ممکن است فشار آن در ناحیه باسن هم حس شود بروز آرتروز در مفاصل ران می باشد.

البته باید بدانید که پاره شدن و یا ملتهب شدن غضروف ها نیز می تواند منجر به بروز این دردها شود.

البته اگر پزشک تشخیص دهد که فرد با آرتروز مواجه است از داروهای ضد التهاب و ترمیم کننده استفاده کرده تا محل آسیب را هر چه سریع تر پوشش دهد و با این شرایط افراد درد کمتری را احساس می‌ کنند.

درد در ناحیه باسن تنها مربوط به آسیب ناشی از استخوان های لگن نیست بلکه گاها در رفتگی مفاصل ران،  شکستگی‌ ها و پیچ خوردگی ها نیز می‌ تواند منجر به بروز چنین دردهایی شود.

به همین دلیل است که پزشکان ابتدا سعی دارند علت آسیب را پیدا کرده و سپس مراحل درمان را با شیوه های درست در پیش می‌ گیرند.

اگر احساس می کنید که در ناحیه لگن یا باسن مشکلاتی مانند تیر کشیدن، اسپاسم ناگهانی عضلات و یا درد هنگام راه رفتن را تجربه می کنید باید بدانید که این عوارض جسمانی باید هر چه سریع تر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

پزشکان و متخصصان علاوه بر استراحت و مصرف داروهای مناسب ماساژ و ریلکسیشن را کاربردی دانسته و در موارد زیادی برای بهبود دردهای لگنی تکارتراپی نیز مناسب خواهد بود.

در این شرایط پزشکان با انتقال اکسیژن و مواد مغذی به قسمت‌ های آسیب‌ دیده می توانند با تحریک سیستم لنفاوی و گردش خون بیشتر بخش آسیب دیده را ترمیم کرده و به دنبال آن التهابات و عوارض به طور محسوسی کاهش پیدا می‌ کند.

البته برای کاهش درد لگن و باسن انجام فیزیوتراپی، لیزر درمانی و هر گونه تزریق داخل مفاصل می تواند روشی مناسب و موثر برای درمان چنین مشکلاتی باشد.

گاها پیش می آید که پزشکان با تمامی روش های گفته شده نمی توانند میزان درد را در حد محسوس کاهش دهند.

در چنین شرایطی پزشک آرتروسکوپی لگن را مناسب دانسته و تا حدودی روشی موثر به شمار می آید و با یک برش کوچک در ناحیه ران می توانند عمل های جراحی اصلاحی را انجام داده و هرگونه آسیب در مفاصل و بخش‌ های مختلف لگن و باسن را بهبود می بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر