درد استخوان باسن و لگن یکی از نشانه های شایع به صورت دردی سنگین تیرکشنده تیز عمیق یا سوزنی توصیف می گردد و شدت آن از خفیف تا شدید می تواند متغیر باشد.

درد استخوان لگن و باسن دلیل متعددی دارد وضعیت دلیل مثل شکستگی عفونت های مثل جدی هستند و تعدادی مثل آرتریت هاو ضخامت کمتری را به وجود می‌آورد اما می توانند در دراز مدت باعث ناتوانی بیمار هم شود.

پزشکان برای تشخیص دادن علت اصلی دردهای استخوان باسن و لگن پرونده پزشکی بیمار را تحت بررسی قرار می‌دهند.

معاینه بالینی کامل را انجام خواهند داد و احتمالاً دستور انجام آزمایش مثل تصویربرداری را خواهند داد.

پزشک و همفکری بیمار طرح درمان را پس از تشخیص دادن دلیل اصلی درد تهیه می‌کنند طرح درمان پا درد از عمل جراحی شود اما معمولاً راهبردهای خودمراقبتی مثل استراحت است.

دلایل درد استخوان لگن و باسن

دلایل درد استخوان لگن و باسن
دلایل درد استخوان لگن و باسن

مفصل ران که به آن هیپ مفصلی هم گفته می شود نوعی استخوان لگن است که اصطلاحاً استابولوم یا حفره حقوقی هم نام می‌گیرد و مفصل در سر استخوان ران میباشد غضروف مفصل را می‌پوشاند.

غضروف بافت سفید رنگی دارد که از استخوان به صورت کامل محافظت می کند و حرکت آسان و روان را امکان پذیر می سازد مشکلات خود مفصل معمولاً به درد داخل مفصل ران دامن خواهد زد.

اما درد کنار استخوان باسن و لگن یا درد بخش خارجی لگن که نزدیک کشاله ران است معمولاً در پی مشکلات مرتبط با رباط‌ها تاندون‌ها از اولاد و یا عصب های دوره مفصل ران ایجاد می شود.

تمایز قائل شدن میان دلایل مختلف درد استخوان لگن و باسن و تعیین این دردها در کنار پشت و جلو لگن احساس خواهد شد که هر کدام نشانه های پیچیده ای از یک درد هستند.

مطالعه بیشتر  درمان بلوک های عصبی

درد جلوی لگن

آرتروز مفاصل ران در پی ساییدگی تدریجی غضروف مفصلی به وجود می آید از بالا رفتن سن و سابقه آسیب دیدگی مفصل ران غالباً روند ساییدگی غضروف را سرعت می بخشند.

در هر حال در اثر ساییدگی تدریجی غضروف مفاصل ران مفاصل را تنگ‌تر می‌کند و در نتیجه استخوان ها بیشتر بر روی هم سطح میشود.

نوع درد به شدت آرتروز ها بستگی دارد و می تواند سنگین و عمقی یا تیز و یا تیرکشنده باشند درد و خشکی مفاصل ران ها روزها را شدت می‌بخشد.

آرتریت التهابی

انواع مختلفی از آسیب‌های التهابی مثل روماتیسم لوپوس اسپوندیلیت هستند که درد و آنها در مفاصل ران شدت پیدا می‌کند و به دردی عمیق سنگین و مداوم سخت می‌شود.

برخلاف دردهای آرتروز که فعالیت تشدید می‌شود در تا استخوان و لگن که بر اثر عارضه های التهابی هستند غالباً با فعالیت کردن مقدار آرام میشود.

شکستگی

شکستگی مفاصل رانیا شکستگی یک چهارم قسمت بالایی استخوان ران و باسن درد های عمقی و سنگین در بخش فوقانی و خارجی ران یا ناحیه کشاله ران می گردد.

مفاصل ران بعد از زمین خوردن وارد شدن ضربه مستقیم به مفاصل و در نتیجه آسیب های فشاری خواهند شکستگی های استرسی یا فشاری مفاصل ران در میان بانوان ورزشکار اختلال تغذیه ناهنجاری های قاعدگی استخوان های ضعیف در آنها دیده می شود بالاتر می شود مجموعه این عارضه ها اصطلاحاً سه‌گانه بانوان ورزشکار گفته خواهد شد.

مصرف استروئید سابقه استعمال و مصرف دخانیات و اطلاع و عارضه های بزرگ کننده استخوان ها مثل سرطان پوکی استخوان اندام عامل های خطر شکستگی مفاصل را بالا می برد.

فشار در مقایسه با شکستگی کامل ناشی از زمین خوردن با شروع تدریجی درد همراه می‌شود که در اثر تحمل وزن بیشتر خواهد شد.

بورسیت ایلیوپسواس

بورسیت ایلیوپسواس
بورسیت ایلیوپسواس

به زبان ساده به معنی التهاب یا ترکیب تحریک است بورست کیسه مملو از مایع و کوچک است که مانند محافظ در میان مفاصل عضلات و تاندون‌ها و عمل می‌کند.

یک بورسیت که در داخل کشاله ران ماکسلی قرار میگیرد بورست ایلیوپسواس می‌شود متوجه در این روز باعث احساس درد در جلوی لگن می گردد.

مطالعه بیشتر  درمان سردرد های مقاوم به درمان

بورسیت پسواس که بالاترین درصد شیوع را در میان فوتبالیست ها دوندگان دارد با دردهای لگنی در قسمت جلو همراه دستگاه در جلوی ران و درون اتفاق می‌افتد بورسیت های ایلیوپسواس گاهی باعث صدا دادن و قفل شدن مفاصل را می شود.

استرین فلکسور مفصل ران

استرین مفصل ران به کشیدگی یا پاره شدن عضله یا تاندون مرتبط یا هر دو مورد اشاره می نماید عضلات فلکسور در مفصل را مسئله الیو پسواس یا عضله رکتوس که عضله راست سمت ران هست را درگیر می‌کند.

از جمله دلایل استریت فلکسور مفاصل را می توان به استفاده بیش از حد یا نوعی آسیب دیدگی بر اثر وارد شدن ضربه مستقیم در زمان ورزش های تماسی اشاره‌نمود.

استرین فلکسور مفاصل ران علاوه بر درد جلوی لگن باعث ورم محدودیت حرکتی و ضعف عضلانی می گردد.

استئونکروز مفصل ران

مرگ استخوان زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به استخوان مفاصل در قسمت ران و لگن با اختلال روبرو می شود و در نتیجه سلول های استخوانی به صورت کامل بمیرند.

اگر موارد مرگ استخوان لگن در اثر مصرف کورتیکو استروئید و زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی اتفاق بیفتد مرگ استخوان خیلی سخت درمان می شود.

مرگ استخوان مفصل ران به جز درد در قسمت جلوی لگن و کشاله ران که در اثر راه رفتن به وجود می آید و شدت پیدا می کند با درد ران باسن و زانو هم همراه میشود.

پارگی لابروم مفصل ران

لابروم مفاصل ران نواری غضروفی شکل هستند که دور لبه خارجی حفره مفاصل ران را در برگرفته است.

این لابرون از مفاصل حمایت می‌کنند و حفره مفصلی را عمیق تر می سازند استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی مفاصل ران گاهی باعث پارگی لابروم می گردد و به دلیل درد عمیق و تیزی که در جلوی لگن به وجود می آید تحمل آن بسیار سخت است.

گیر افتادگی مفصل رانی لگنی

گیر افتادگی مفصل رانی لگنی
گیر افتادگی مفصل رانی لگنی

گیر افتادگی مفاصل رانی لگنی پیامد ایجاد زائده استخوانی دور مفاصل ران را دارند این زائده حرکت را بسیار محدود می‌کند و در نهایت باعث پارگی لابروم و آرتروز های مفاصل ران میشود.

مطالعه بیشتر  اوزون تراپی

نشانه های گرفتگی مفصل رانی لگنی شامل درد های تیز و سنگین در قسمت کشاله ران هستند که به سمت بیرون لگن در حرکت می باشند که این درد و غالباً در اثر ایستادن بعد از نشستن طولانی مدت آغاز می گردد خشکی و سفتی مفاصل و لنگ زدن از نشانه‌های این است.

عفونت مفصل ران

مفصل ران گاهی دچار عفونت می شود و اصطلاحاً به آن ستیک گفته می‌شود عفونت مفاصل علاوه بر درد شدید جلوگیری لگن یا درد کشاله ران معمولاً با داغی ورم محدودیت حرکتی مفاصل همراه هستند اغلب بیماران تب دارند هرچند امکان دارد بیماران مسن تر عفونت نداشته باشند.

سرطان استخوان

موارد نادر اثرات استخوان لگن و ران پیامد اطلاع به سرطان استخوان اولیه هستند درد در ابتدا معمولاً شبها بیشتر خواهد شد اما به موازات پیشرفت می‌کنند و سرطان و تومورهای استخوانی بزرگ میشوند.

برم دور مفاصل ران کاهش وزن و خستگی غیر عادی از دیگر نشانه های سرطان های استخوان به حساب می‌آید همچنین چون استخوان در اثر سرطان ضعیف می گردد احتمال شکستگی مفاصل ران یا لگن وجود خواهد داشت.

درد جانبی استخوان لگن و ران و درد کنار مفاصل ران مختص می شود.

بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتر درد کشنده و تیز است که در کنار استخوان لگن و با زن به وجود می‌آید غالباً این دردها رو به پایین در ران و زانوها انتشار پیدا می‌کند.

این نوع درد استخوان لگن و باسن معمولاً در زمان شب و موقعی که بر روی مفاصل ران خوابیده اید و در زمان ورزش هایی مثل پیاده‌روی و دویدن شدت پیدا می‌کنند.

درد ناشی از بورسیت به تدریج به درد مزمن و عمیق تبدیل می‌گردد که در ناحیه بزرگتر از باسن و لگن نشر پیدا می کند بورسیت با علائم دیگری مثل ورم و لنگ زدن همراه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *