سیاتیک چیست؟

یکی بیماری هایی که از قدیم الایام وجود داشت بیماری سیاتیک است. بیماری سیاتیک به قسمت تحتانی کمر یا باسن که دچار درد شده باشد و این درد به قسمت پاها و کشاله ران ها کشیده می شود گفته می شود. فردی که بسیار کم مبتلا می‌شود احساس سوزن سوزن شدن و درد و ضعف […]

سیاتیک چیست؟

یکی بیماری هایی که از قدیم الایام وجود داشت بیماری سیاتیک است. بیماری سیاتیک به قسمت تحتانی کمر یا باسن که دچار درد شده باشد و این درد به قسمت پاها و کشاله ران ها کشیده می شود گفته می شود.

فردی که بسیار کم مبتلا می‌شود احساس سوزن سوزن شدن و درد و ضعف گرفتگی در ران ها را احساس می کند.

علائم سیاتیک ممکن است در هر فرد با فرد دیگر متفاوت باشد اما درد مشترکی که بین آنها وجود دارد کمردرد و پا درد است.

علت سیاتیک ممکن است به علت فشار دیسک کمر بر روی قسمت های عصبی بدن ایجاد شود.

هنگامی که مهره های کمر جابجا شود یا اسپاسم عضلانی در قسمت لگن به وجود بیاید و این امر سبب تحریک عصب سیاتیک می شود.

عصب سیاتیک امروزه بسیاری از افراد از آن رنج می برند و هنگامی که عصب سیاتیک دردش فراتر از درد قابل تحمل شود پزشکان متخصص تعویض مفصل را پیشنهاد می کند.

درد سیاتیک در اکثر مردم بیشتر است. البته بانوانی که بعد از بارداری وزن شان بیش از حد می شود. ممکن است بسیار مبتلا شوند. معمولا شایع سیاتیک بین ۳۰ تا ۵۵ سال است.

اما امروزه به دلیل اینکه اکثر کارها پشت میز نشینی شده اند و افراد ورزش نمی کنند سیاتیک در بین جوانان نیز بسیار زیاد شده است درد سیاتیک ممکن است در انگشتان پا نیز حس شود.

علت درد سیاتیک و ارتباط آن با دیسک کمر

علت درد سیاتیک و ارتباط آن با دیسک کمر
علت درد سیاتیک و ارتباط آن با دیسک کمر

دلایل مختلف باعث به وجود آمدن درد سیاتیک می شود و با ضربه های پی در پی وارد شود در حقیقت علت درد سیاتیک هنوز مشخص نیست اما بسیاری از پزشکان درد سیاتیک را حرکات بین ‌مهره‌ای می دانند که به عضلات باسن را درگیر می کند.

درد سیاتیک هنگامی که ایجاد می شود زندگی فرد را مختل می‌کند و خود را با اختلالات دیسکی مثل زندگی دیسک کمر و بیرون زدگی دیسک کمر نشان می دهد.

در واقع دیسک کمر هنگامی که ایجاد می ‌شود فشارهایی را به وجود می‌آورد دیسک کمر به عصب سیاتیک فشار زیادی را وارد می کند.

هنگامی که دیسک کمر رخ می دهد ماهیچه های لگنی و عضلات گرفته می شوند و اگر درمان نشود تومورهای ستون فقرات و تومور را نشان می دهد.

عواملی مثل بارداری چاقی شکم چاقی باسن همه از عواملی هستند که درد سیاتیک را به وجود می آورد.

علائم سیاتیک

تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا نشان داد که برخی از علایم سیاتیک خود را با سوزن سوزن شدن در ناحیه باسن و در ناحیه تحتانی کمر نشان می‌دهد.

در برخی از افراد هنگامی که درد سیاتیک بیش از حد باشد و توان حرکت ندارد و معمولاً درد سیاتیک در یک طرف کمر و باسن احساس می‌شود و در طرف دیگر احساس نمی شود.

درد پا هنگامی که به کف پا یا ساق پا برسد بسیار دردناک است و درد بسیار زیادی به همراه دارد و این امر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌ شود در واقع فرد احساس بی خوابی می‌کند و می‌تواند التهاب عصب سیاتیک شما افزایش پیدا کند.

اگر عصب سیاتیک درمان نشود فرد توان حرکت خود را از دست می دهد.

در واقع عصب سیاتیک یکی از قسمت های اصلی در بدن است که باعث می ‌شود فرد حرکت کند.

ممکن است هنگامی که شدید شود فرد اجازه راه رفتن نیز نداشته باشد. درد سیاتیک شبیه به گرفتگی سنگین در قسمت پاها نیز می باشد و اغلب با سوزش و مورمور شدن به همراه است.

رگ سیاتیک یکی از راه هایی است که ممکن است در قسمت هایی از بدن به وجود بیاید اما اصلی ترین عصب سیاتیک در قسمت کمر و قسمت ابتدایی باسن است.

تشخیص سیاتیک

تشخیص سیاتیک
تشخیص سیاتیک

روش های مختلف برای تشخیص سیاتیک وجود دارد یکی از آنها تست نوار عصب و عضله است که ام آر آی به تشخیص سیاتیک کمک می کند خطرات سیاتیک بسیار زیاد است اگر درمان نشود راه درمانی وجود ندارد و سیاتیک خود را با لاغری در پاها نشان می دهد. سیاتیک پای چپ بین افراد شایع‌ تر است.

در بین پاها پای چپ ضعیف تر می باشد اما این بدین معنا نیست که سیاتیک در پای راست به وجود نمی‌آید سیاتیک ممکن است در هر دو پا به وجود آید.

درمان سیاتیک

درمان سیاتیک
درمان سیاتیک

پزشکان و محققان روش های مختلفی را برای درمان سیاتیک پیشنهاد می کنند. یکی از آنها استراحت است.

با استراحت کردن می تواند به درمان سیاتیک کمک کنید البته دوران استراحت شما نباید بیش از حد طولانی شود.

استراحت مطلق سبب می‌شود که شما هضلاتتان سفت شود و روند بهبود را به تعویق بیندازید.

داروها یکی دیگر از روش های درمان عصب سیاتیک است. مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن و داروهای ضد التهابی که در آنها استروئید به کار نرفته است می تواند به طور موقت درد عصب سیاتیک را کم کند.

داروهایی مثل ناپروکسن و بروفن می تواند به از بین بردن درد سیاتیک کمک کند.

گرفتگی ماهیچه ها در عصب سیاتیک می تواند با استفاده از این قرص ها از بین برود داروهای دیگری ممکن است به کم شدن عصب سیاتیک کمک کند.

بنابراین به شما پیشنهاد می کنم که اگر می خواهید از قرص های مسکن به صورت موقت استفاده کنیم بهتر از پزشک بخواهید که برای شما داروهایی را تشبیه کنید.

یکی دیگر از روش های درمانی که عصب سیاتیک از بین بردن درد ها می کند و اوزون درمانی امروزه با پیشرفت علم پزشکی در سراسر جهان اوزون درمانی یکی از روش های از بین بردن عصب کمک فراوانی می‌کند با استفاده از اوزون درمانی بسیاری از مشکلات درمان می شود.

اوزون درمانی یا اوزون تراپی با تزریق گاز به کمک فراوانی به کم کردن درد می کند و تقریبا بین ۴ تا ۶ جلسه بهبود عضلات کمک می کند یکی از روش های دیگری که کمک زیادی به از بین بردن درد عصب می کند.

طب سنتی یا همان طب سوزنی از چندین هزار سال پیش در کشور چین شروع شده امروزه توانسته است بسیاری از درمان های عصب سیاتیک را به دنبال داشته باشد و استفاده از این درمان بسیاری از مشکلات عصب سیاتیک درمان می شود.

با تخصصی که معمولاً بر روی مفاصل و عضلات صورت می گیرد نیز یکی دیگر از روش‌های درمان عصب سیاتیک منجر می شود مانیپولاسیون از جمله روش هایی که به صورت دستی و به درمان کمک می کند.

این روش جز روش های ماساژ درمانی است که توسط افراد فیزیوتراپ صورت می‌گیرد. درد به صورت خیلی سریع کاهش میابد از این تکنیک بسیار راحت ورزش درمانی است.

یکی از روش هایی است که به از بین بردن درد عصب کمک فراوانی می‌کند. ورزش درمانی همراه با دارو درمانی یکی از روش های از بین بردن درد کمک فراوانی می‌کند.

مهمترین روشی که امروزه برای از بین بردن درد عصب سیاتیک استفاده می شود.

لیزر درمانی با استفاده از لیزر درمانی درد عصب سیاتیک در کمترین زمان از بین می رود و فرد درد کمتری را احساس می کند.

ماساژ یکی از بهترین روش هایی است که به درمان بسیاری از مشکلات کمک می کند.

درمان های خانگی یکی از روش هایی که به از بین بردن عصب سیاتیک کمک می کند اما یک درمان موقت اگر می خواهید از شر درد سیاتیک به صورت دائم خلاصشوید بهتر است از روش‌های دیگر استفاده کنید.

روش دیگری که امروزه بسیار رایج است روش جراحی است. روش جراحی همان عمل دیسک کمر است که از فشاری که بر روی عصب سیاتیک سر را بر می دارند در این روش عصب سیاتیک کاملا از بین می رود.

کنترل درد سیاتیک در خانه

کنترل درد سیاتیک در خانه
کنترل درد سیاتیک در خانه

یکی از انواع دردهایی که می تواند آسیب ها و محدودیت زیادی را برای افراد به همراه آورد درد عصب سیاتیک است که در قسمت پایینی کمر اتفاق افتاده و ممکن است حتی فرد نتواند فعالیت های شخصی خود را به آسانی انجام دهد.

پزشکان و متخصصان روش های مختلفی را برای درمان عصب سیاتیک به عموم بیماران ارائه می‌ دهند اما معتقدند که در کنار روش های درمانی و دارویی چند روش کاربردی را می توانند در طول روز انجام دهند که اصطلاحا به آنها مراقبت های خانگی گفته میشود و می توانند در روند درمان بسیار تاثیر گذار باشند.

قبل از هر چیز باید بدانید که درد سیاتیک بسیار طاقت فرسا بوده و فرد حتی در هنگام نشستن و برخاستن و یا راه رفتن های معمولی محدودیتی را تجربه می کند.

استفاده از انواع مسکن در چنین شرایطی جایز نبوده و بهتر است که انواع داروها را تحت نظر پزشک استفاده کنید. برای کمتر کردن میزان درد می توانید از کمربندهای مخصوص استفاده کنید و با بستن در قسمت پایینی کمر می توانید تا حدی درد عصب سیاتیک را محدودتر نمایید.

توجه داشته باشید که اگر عصب سیاتیک با آسیب مواجه شود دردی طاقت فرسا را به همراه آورد و قطعا فرد باید چند نکته مهم را رعایت کند.

در چنین شرایطی خم شدن برای افراد کاملا ممنوع است زیرا ممکن است هنگام برخاستن درد بسیار زیادی را تجربه کرده و کمر به حالت قفل شده در همان حالت باقی بماند.

بهتر است که هنگام استراحت و خوابیدن روش جنینی را انتخاب کنید و به هیچ عنوان برای مدت طولانی در یک حالت ایستاده، درازکش و یا نشسته نمانید.

برای پوشیدن لباس هایی مانند کفش و جوراب و در آوردن آنها بهتر است از یک صندلی استفاده کنید و به هیچ عنوان فشار مضاعفی را در ناحیه کمر وارد نکنید.

پزشکان و متخصصان برای جریان بیشتر خون در ناحیه کمر توصیه می‌ کنند که انواع وسایل گرمایی را در دسترس داشته باشید در این شرایط اگر عصب سیاتیک درد بسیار زیادی را به وجود آورد به واسطه یک کیسه آب گرم و یا استفاده از حوله گرم می توانید تا حدودی عارضه پیش آمده را تسکین بدهید.

در مواردی پزشکان استفاده از انواع کرم ها و پمادهایی که نوعی مسکن می باشند را به افراد توصیه کرده و با ماساژ ملایم در ناحیه درد می توانید تا حدی شدت عارضه را کنترل کنید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که برای کاهش میزان درد عصب سیاتیک از انواع استامینوفن یا آسپرین استفاده کنید، درمان های خانگی و رعایت چند نکته ی کلیدی کمک می کند تا بتوانید درد ناشی از عصب سیاتیک را محدود تر کنید.

برخی از پزشکان انجام فعالیت های ورزشی ملایم و کششی را برای افراد مناسب می‌ دانند اما دامنه حرکتی باید در حد محدود باشد و نباید هیچگونه فشار مضاعفی را به کمر وارد کنید.

حتما می دانید که مصرف انواع دخانیات مانند سیگار، قلیان و تنباکو می‌ تواند خطر زیادی را برای سلامتی به همراه آورد و در مواردی پارگی دیسک نشأت گرفته از مصرف بی‌ رویه دخانیات است.

توجه داشته باشید که به واسطه قطع دخانیات می توانید انواع دردهای کمر به ویژه عصب سیاتیک را بهبود بخشیده و از شدت گرفتن و تشدید آن جلوگیری نمایید.

با وجود آسیب در عصب سیاتیک علاوه بر درد کمر ممکن است مشکلاتی را هنگام راه رفتن تجربه کنید و این درد در قسمت پشتی پا نیز تجربه میشود.

پزشکان توصیه می کنند که با وجود درد سیاتیک به هیچ عنوان در موقعیتی قرار نگیرید که این عصب تحت فشار قرار بگیرد.

عوارض عدم رسیدگی به درد عصب سیاتیک

اگر احساس می‌ کنید دردی مکرر در قسمت پایینی کمر و پشت ران اتفاق می‌ افتد ممکن است این عارضه مربوط به عصب سیاتیک باشد و همواره باید رسیدگی های فوری را انجام دهید تا از شدت گرفتن این عارضه جلوگیری نمایید.

پزشکان و متخصصان معتقدند که  اگر درد عصب سیاتیک درمان نشود ممکن است عوارضی را برای افراد به همراه آورد که قطعاً هنگام نشستن و برخاستن نیز با مشکلات زیادی همراه شده و فرد نمی تواند فعالیت های شخصی خود را به درستی انجام دهد.

با این حال درد عصب سیاتیک در مواردی که کنترل نشده باشد محدودیت های زیادی را برای افراد همراه آورده و ممکن است منجر شود که سایر بخش های ستون فقرات تحت فشاری مضاعف قرار بگیرند.

در مواردی پزشکان بر اثر ایجاد درد در عصب سیاتیک بی حسی پاها را گزارش می‌ کنند که ممکن است در چنین شرایطی فرد تعادل خود را از دست داده و در صورت بالا بودن سن ممکن است عوارضی مانند شکستگی و سایر آسیب ها اتفاق بیفتد.

با این حال درد سیاتیک منجر به برهم خوردن تعادل افراد شده و هنگام راه رفتن مشکلات زیادی را برای آنها به همراه می آورد.

توجه داشته باشید افراد مبتلا به دیابت اگر با درد عصب سیاتیک مواجه شوند نشستن های طولانی مدت منجر به ایجاد زخم ناشی از دیابت شده که قطعاً دردسر و شرایط نامطلوبی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

محدودیت های ناشی از درد عصب سیاتیک

یکی از مهمترین اعصاب در بدن که مربوط به سایر اندام‌ های حرکتی میشود عصب سیاتیک است که هرگونه عارضه در این بخش می‌ تواند محدودیت های حرکتی زیادی را برای افراد به وجود آورد.

زمانی که افراد با درد سیاتیک مواجه هستند معمولاً این آسیب ها در قسمت پشتی کمر و ران پا احساس میشود و افراد تصور می‌ کنند که دچار گرفتگی شدید عضلات شده اند.

توجه داشته باشید که این عارضه با احساس سوزن سوزن شدن در پا همراه است و گاها فرد در کنار درد بسیار زیاد هنگام حرکت، ضعف و بی حسی را نیز تجربه می‌ کند و در محل آسیب عصب سیاتیک کمی سفت و یا متورم به نظر می‌ رسد و دردی شبیه به تیر کشیدن های ناگهانی اتفاق می‌ افتد.

اگر درد اعصاب سیاتیک شدت پیدا کند و فرایندهای کنترلی و درمانی انجام نشود ممکن است فرد بی اختیاری در کنترل روده و مثانه را تجربه کند.

درد در عصب سیاتیک تا حد زیادی قابل درمان است اما زمانی که شدت پیدا می‌ کند و التهابات در اعصاب سیاتیک افزایش می‌ یابد مشکلات زیادی در اندام‌ های حرکتی به ویژه کمر و پا رخ می‌ دهد که می‌ تواند مشکلات و آسیب‌ های زیادی را به همراه آورد.

افزایش سن، اضافه وزن و حتی شروع ماه های آخر بارداری از عواملی هستند که می‌ توانند منجر به التهاب و درد در ناحیه سیاتیک شوند.

لازم به ذکر است که پزشکان و متخصصان روش های مختلفی را برای پیشگیری از درد سیاتیک به افراد ارائه می‌ دهند که معمولاً با انجام ورزش های منظم، ایستادن و نشستن های درست و اصولی می توانید این دردها را کاهش داده و هر گونه عوارضی پیش آمده در عصب سیاتیک را برطرف نمایید.

پزشکان و متخصصان معتقدند که به دلیل التهابات ایجاد شده در ناحیه سیاتیک نهایتاً بروز درد و محدود شدن دامنه حرکتی امری اجتناب ناپذیر است و در اغلب موارد از انواع داروهای ضد التهابی استفاده می کنند و در موارد شدیدتر داروی شل کننده عضلات می تواند گزینه مناسبی باشد.

همچنین درمان های فیزیکی، تزریق استروئید و حتی در موارد شدید جراحی از اقداماتی است که پزشک می‌ تواند برای درمان سیاتیک انجام دهد.

توجه داشته باشید که درد عصب سیاتیک محدودیت های زیادی به همراه دارد و از آنجایی که در مرکز بدن قرار می گیرد می تواند حتی هنگام خوابیدن و تکان های کوچک درد بسیار زیادی را برای افراد به وجود آورد.

با این حال اگر با مشکلاتی مانند درد سیاتیک مواجه هستید می توانید با مراجعه به پزشک روند کنترل و درمان عارضه را در پیش گرفته و می توانید با مراقبت‌ های بیشتر مشکلات پیش آمده را نیز بهبود ببخشید.

اعصاب سیاتیک عصبی حساس و البته مهم در بدن است و هرگونه عارضه در این بخش حساس می تواند دردسر آفرین باشد پس بهتر است به سلامت آن اهمیت داده تا بتوانید به درستی و بدون محدودیت از سایر اندام‌ های حرکتی استفاده کنید.

مهم است بدانید که عصب سیاتیک تاثیر مستقیمی بر وضعیت سایر اندام‌ های حرکتی دارد و هرگونه آسیب در این بخش می‌ تواند منجر به اختلال در عملکرد عضلات اصلی بدن شود.

درد عصب سیاتیک در مراحل اولیه سایر اندام های حرکتی مانند پا را درگیر می‌ کند و اختلالات از همین بخش آغاز میشود.

بهتر است هر گونه آسیب و درد هر چند محدود در ناحیه عصب سیاتیک را خیلی سریع بررسی کنید تا از آسیب ها و عوارض بیشتر پیشگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر