صدا دادن زانو

صدای زانو که به آن کریپتوس هم گفته می‌شود در بسیاری از افراد به ویژه افرادی که سن بالاتری دارند به گوش می‌رسد و نگرانی های زیادی در آن رابطه به وجود می آید. صدا دادن زانو ممکن است در هر سن و سالی احساس شود. صدا دادن زانو اگر با درد همراه باشد مشکلات […]

صدا دادن زانو

صدای زانو که به آن کریپتوس هم گفته می‌شود در بسیاری از افراد به ویژه افرادی که سن بالاتری دارند به گوش می‌رسد و نگرانی های زیادی در آن رابطه به وجود می آید.

صدا دادن زانو ممکن است در هر سن و سالی احساس شود.

صدا دادن زانو اگر با درد همراه باشد مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می اورد.

در این مقاله شما را با درمان صدای زانو و درمان صدا دادن زانو و….. اشنا می کنیم. برای اطلاعات بیش تر متن را بخوانید.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با ارتباط وجود آمدن این صداها و عوامل  نگران‌کننده آنها توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

در ارتباط با ایجاد صدا تق تق در قسمت زانو باید بگویم که اطراف مفاصل زانو یکسری گازهایی وجود دارند که این گازها باعث تولید حباب های ریز درون مایعات آن می‌شود.

زمانی که شما زانوی خودتان را خم و راست می کنید حرکتی به وجود می‌آید و مخزن حباب ها امکان ترکیدن در زانو وجود دارد و صداهایی مثل تق تق را به وجود می‌آورند.

اگر چنین صداهایی از زانو نمی شنید و همراه با آن علامت دیگری نداشتید نیاز به مراجعه و پیگیری آن نیست ولی اگر این صداها همانند صدای تق تق بلند بود و با درد تورم و خالی کردن زانو همراه بود.

صدا دادن زانو
صدا دادن زانو

حتما باید خیلی سریع نزدیک به پزشک متخصص مراجعه کنید صدای زانو نشانه های دیگری هم با خود به همراه می آورند که در برخی از مواقع می تواند نگران کننده باشد.

در برخی از مواقع احتمال نرمی غضروف کشکک زانو وجود دارد که به آن کندرومالاشی پاتلا گفته می‌شود.

این عارضه بر اثر استفاده بیش از حد و آسیب‌های زیادی به سمت زانو به وجود میاد و سیستم های دیگر نیز در قسمت غضروف کشکک زانو هستند و شبیه به نرم نمودن و یا فرسایش خودرو و زانو می باشند.

در صورتی که شما دچار کشیدگی کشکک زانو شدید صداهایی مثل سایش را به احتمال زیاد می شنوید.

این آسیب ها در افرادی که ورزش یا دو انجام می دهند به نسبت دیگر آن بیشتر شنیده میشود پارگی مینیسک می تواند باعث به وجود آمدن صداهایی در افراد شود.

از دیگر مشکلاتی که در بحث صدای تق تق به وجود می آید آرتروز ها هستند ممکن است بر اثر فشارهای مکانیکی تغییرات بیوشیمیایی به آرامی این مشکلات به فروپاشی و غضروف های مفاصل شود و درد و التهاب را ایجاد نماید.

با گذشت زمان غضروف استخوان و از بین می‌رود و برای یکدیگر ساییده خواهد شد صدای زانو یا کریپتوس با درد زیادی همراه است.

امکان دارد این عارضه به دلیل مشکلات روز باشد که در واقع صدا دادن زانو یکی از شایع‌ترین نشانه‌های آن ها است با توجه به اینکه آرتروز معمولاً افراد سالخورده را مبتلا می‌کند بیشتر در سنین بالای ۵۰ سالگی باید به دنبال شنیدن آن صداها باشید.

در پی صدای زانو به دلیل مبتلا شدن به اسم کارتریج آرتروز های مفاصل را درگیر می‌کنند و این صداها بیشتر به گوش می رسد.

از این بیماری هایی که در آن مشکلاتی مثل صدای زانو به وجود می‌آید روماتیسم های مفصلی که به آن آرتریت هم  گفته می‌شود هستند این عارضه  بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی به سمت مفاصل حمله ور میشود و صدا ها را به وجود می آورد

آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

صدا دادن زانو مسئله‌ ای است که همه ما حداقل یک یا چند بار آن را تجربه کرده‌ ایم و عموم پزشکان و متخصصان معمولاً صدا دادن زانو را عارضه خطرناک ندانسته و معتقدند که ممکن است مربوط به حباب‌ ها و گاز موجود در مفاصل باشد.

به طور کلی صدا دادن زانو هیچگونه عارضه جسمانی محسوب نمیشود اما این مسئله تا زمانی عادی و طبیعی است که فرد هنگام بروز صدا از زانو هیچگونه دردی را تجربه نکند، اما باید بدانید که در مواردی صدا دادن زانو می‌ تواند خطر آفرین باشد و این عارضه زمانی نگران کننده است که شما در هنگام راه رفتن به طور مرتب صدای تق تق را از ناحیه زانو بشنوید.

اما اگر این صداها همراه با درد و یا احساس گرما و داغی در زانو همراه باشد می‌ تواند نشانه‌ ای از یک خطر جدی و البته پنهان باشد

پزشکان معتقدند که با افزایش سن و زمانی که افراد در معرض بیماری‌ های خاص مانند آرتروز قرار می‌ گیرند صدای زانو را واضح‌ تر و پیوسته متوجه خواهند شد که در چنین شرایطی این صداها می تواند نوعی هشدار برای رسیدگی به سلامت زانو باشد.

افراد جوان‌ تر و حتی کودکان هنگام نشستن و برخاستن ممکن است صدایی خفیف را از ناحیه زانو بشنوند.

آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟
آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

این مسئله خطرناک و نگران کننده نبوده و خیلی سریع و راحت برطرف میشود اما ادامه دار شدن این قضیه به ویژه در افراد بزرگسال و میانسال اگر با درد، سوزش و احساس کشیدگی در زانو همراه باشد می تواند نشانه های بیماری های مفصلی و استخوانی باشد.

اگر احساس می کنید صدایی که از ناحیه زانو به گوش می‌ رسد کمی غیر طبیعی و یا زیاد است می توانید با مراجعه به یک متخصص ارتوپد بررسی‌ های دقیق‌ تر را انجام دهید

متخصصان بررسی خواهند کرد که آیا آسیبی در مفاصل و غضروف ها در حال رخ دادن است یا این صداها کاملاً طبیعی می باشند.

با این حال هرگونه عارضه غیرطبیعی در بدن بهتر است مورد بررسی قرار بگیرد تا اگر سلامت شخص در خطر است هرچه سریع تر روند بهبود آغاز شود و از آسیب های جسمانی بیشتر و شدیدتر جلوگیری خواهد شد‌.

اما که اگر تق تق زانو در حد محدود و به ندرت اتفاق بیفتد نیازی به روش های درمانی مختلف نخواهد داشت زیرا خطرناک نبوده و نشانه بیماری و عارضه جسمانی نیست

اما اگر این صداها با بالا رفتن از پله و یا راه رفتن های عادی اتفاق می‌ افتد و در کنار صدا دردهای خفیف تا شدید را تجربه می کنید این مسئله باید مورد بررسی قرار بگیرد و تنها متخصصان و پزشکان هستند که می‌ توانند با سایر روش‌ های تشخیصی تعیین کنند که آیا این صداها نشانه‌ ای از بیماری های جسمانی است یا خیر.

همه ما در اغلب مفاصل بدن صداهای کم و زیاد را شنیده ایم اما معمولا ناحیه زانو به دلیل بزرگتر بودن استخوان ها و مفاصل ممکن است هوا و حباب های بیشتری داشته باشد به همین دلیل صدای زانو بیش از دیگر مفاصل به گوش می‌ رسد و این عارضه کاملا واضح و مشخص است.

اما توجه داشته باشید که در صورت ادامه دار شدن و بروز مشکلات جسمانی دیگر در کنار صدای زانو بهتر است بررسی‌ های تکمیلی را انجام دهید تا مبادا آسیبی در کمین باشد.

نکات مهم در مورد خطرات صدا دادن زانو

3 مورد نکته در مورد خطرات صدا دادن زانو هست که باید بهش به صورت ویژه توجه کنید:

 1. صدا دادن زانو معمولا بی ضرر می باشد، اما در برخی می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد.
 2. اگر صدا دادن زانو یا درد، تورم یا سایر علائم همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.
 3. پزشک میتواند با معاینه فیزیکی و آزمایشات از قبیل تصویر برداری علت صدا دادن زانو را تشخیص دهد.

اصطلاحات پزشکی صدا دادن زانو

در اصطلاح پزشکی صدا دادن زانو به 3 مورد تقسیم میشود و هر نوع از صدا ها نشانه مشکلی به خصوص در زانو شما می باشد این صدا ها و اصطلاحات عبارت اند از:

صدای زانو

این صدا در هنگام حرکت زانو ایجاد می شود.

صدای کلیک زانو

صدایی که در هنگام خم کردن یا باز کردن زانو ایجاد می شود.

صدای خورد شدن زانو

صدایی که در هنگام حرکت زانو ایجاد می شود و شبیه به خرد شدن استخوان است.

علت های صدا دادن زانو چیست؟

علت های صدا دادن زانو چیست؟
علت های صدا دادن زانو چیست؟

علل های مختلفی برای ایجاد و یا صدا دادن زانو وجود دارد ولی علت هایی اصلی که باعث ایجاد این صدا می شود:

 1. آرتروز زانو: آرتروز زانو یک نوع بیماری دژدراتیو می باشد که باعث ساییدگی و پارگی مفصل زانو می شود.
 2. تورم زانو: تورم زانو معمولا به 3 دلیل ایجاد می شود؛ آسیب به زانو، التهاب زانو و عفونت مفاصل زانو ایجاد می شود.
 3. آسیب رباط ها یا غضروف های زانو: آسیب به رباط ها یا غضروف های زانو یکی از دلایل مهم در ایجاد صدا در زانو می شود.

پیشگیری از صدا دادن زانو

در اکثر مواقع، صدا دادن زانو خطرناک نیست. بطور مثال با توجه به موارد زیر می توان از صدا دادن این مفصل جلوگیری کرد:

 • اگر کارمند هستید و مدت زمان طولانی پشت میز می نشینید، از زیر پایی استفاده کنید تا کمی پای شما بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.
 • اگر ورزش می کنید، ابتدا بدن خود را با انجام نرمش های مناسب گرم کنید تا از آسیب دیدگی های احتمالی مفاصل جلوگیری کنید.
 • در هنگام رانندگی های طولانی مدت، در مسافت های معنی از ماشین پیاده شوید و کمی راه روید.

نکاتی برای محافظت از زانو

 • ورزش می‌تواند باعث تقویت پا، عضلات چهارسرران و زانو شود. البته باید قبل از شروع برنامه ورزشی جدید، حتما با پزشک مشورت کنید.                                                                                                 ورزش با وزنه یا بندهای مقاوم یا حرکاتی مانند اسکات و لانچ را باید حداقل ۲ بار در هفته انجام داد. برای عضله‌سازی به منظور پشتیبانی از مفصل زانوها، از پله‌ و تپه بالا بروید، یا از دوچرخه ثابت استفاده کنید.
 • قبل از ورزش کردن گرم کنید. تمرین شدید با عضلات و مفاصل سرد می‌تواند منجر به آسیب شود.
 • نرمش کنید. قبل از ورزش کشش‌های داینامیک انجام دهید که شامل حرکت دادن اندام مختلف بدن است. پس از ورزش کشش‌های استاتیک انجام دهید، که شامل نگه داشتن کشش به مدت ۳۰ ثانیه می‌باشد.   انجام این کار به جلوگیری از آسیب کمک می‌کند. به طور منظم عضلات را در جلو و عقب ران (عضلات چهارسرران و همسترینگ، به ترتیب) کشش دهید.
 • سعی کنید به مرور تمرینات را سخت‌تر و طولانی‌تر کنید.
 • کفش مناسب بپوشید.
 • وزن سالم را حفظ کنید. با حفظ وزن سالم، فشار را روی زانو کاهش خواهید داد. داشتن اضافه وزن، خطر آرتروز زودرس زانو را افزایش خواهد داد.

بهترین کار قوی و محکم نگه داشتن عضلات اطراف زانو است.

کریتوس چیست؟

درمان صدای زانو
درمان صدای زانو

کریتوس که به آن صدا دادن زانو هم گفته می‌شود با درد و تورم همراه هستند عارضه بی خطر است و نیاز به درمان خاصی ندارد اما زمانی که این صداها و درد و نشانه‌های دیگر همراه شود و آن نیازمند به درمان هست.

پزشک  امکان دارد به مشکلات دیگری در بدن و مفاصل پی ببرد به عنوان مثال ممکن است به دلیل آسیب های به وجود آمده در زانو مثل یک سری پارگی‌های مینیسک احتمالا فردا چاره کریپتوس می‌شود.

امکان دارد درمان های پارگی مینیسک به جراحی ختم شود و در پی آن صداهای زانو ها از بین برود در مواردی هم پزشک استفاده از یکسری زانوبند ها و استراحت ها و انجام یکسری ورزش ها را توصیه می کند.

زانوها براثر یک ضربه ناگهانی ممکن است دچار فرسودگی شوند. در حالی که فرد جراحی تعویض زانو را داشته باشد ایمپلنت هایی که در آن قسمت قرار دارد داده شده است امکان دارد دچار آسیب و شکستگی شوند و صداها را به وجود آورد.

گاهی این زانو از قبل صدادار بودن فرد متوجه آنها نشده است و بعد از جراحی صدای آنها بیشتر شده است. صدادار شدن زانو به خودی خود نمی‌تواند یک مشکل جدی به حساب می‌آید و در این در حالی است که       نگرانی را برای افراد به همراه نمی آورد.

ولی اگر همراه با درد باشد نشان دهنده به وجود آمدن مشکلاتی مثل آرتروز زانو عفونت آسیب به زانو  است که در این صورت خیلی سریع باید به پزشک مراجعه به شود.

روش‌های درمانی بسته به دلیل به وجود آمدن صدای زود تشخیص داده شود.

درمان صدا دادن زانو

درمان صدا دادن زانو
درمان صدا دادن زانو

این مشکل به تنهایی نیازمند روش درمانی خاصی نخواهد بود به هر حال در بعضی از مواقع صدا دادن زانو در پی یک آسیب دیدگی پارگی در یک ربات ممکن است به وجود بیاید.

به این ترتیب لازم است در رابطه با وضعیت پیش آمده برای خودتان با پزشک صحبت کنید و زمانی که این مشکل برای ایجاد شده است این توضیحات را به پزشک بگویید.

در شرایط پزشکی احتمالاً یک سری داروهای مسکن داروی ضد التهاب تجویز می نماید.

علاوه بر این به بیمار توصیه میشود از بریس های ضد حرکت در ارتباط زانو استفاده کند و این بریس به ایجاد امکان بهبود التهاب و آسیب دیدگی ها کمک می کند.

در این زمان معمولاً از بیمار می خواهند که با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی از یک برنامه توانبخشی و برای افزایش دامنه حرکت و بهبود آن و همچنین بازیابی ثبات مفاصل و قدرت آنها را انجام دهد.

در شرایطی که موقعیت زانو در حالت درست نباشد پزشک سری حرکات تصحیح کننده تجویز می‌کند به بیمار کمک می می کند که وضعیت مفاصلش و تنظیم نماید و مشکلات را رفع کند.

در این حالت تمرینات کششی و تقویتی به شما آموزش داده می‌شود تا در خانه برای حمایت از عضلات رباط‌ها تاندون‌ها و تمامی ربات های اطراف مفاصل و همچنین از بین رفتن صدای زانو و تق تق کردن زانو یکسر حرکات را انجام بدهد و از آنها استفاده کند.

شل شدن عضله چهار سر در قسمت ران از دیگر دلایل اولیه به وجود آمدن درد زانو ها هست به همین خاطر انجام تمرین های حرکتی تقویتی در این ناحیه می‌تواند آنها را از بین ببرد و آن ها را رفع کند.

در برخی از مواقع افراد که دچار آسیب های پارگی مینیسک شدن و در پی آن به کریتوس مختل شدن امکان دارد جراحی های خاصی برای آنها تجویز شود و به رفع صدای زانو ایشان کمک کنند.

در این موارد پزشک بعد از استفاده از یک سری داروهای خاص و نکات پزشکی که به بیمار پیشنهاد می‌کند در مرحله آخر اگر جوابی از این روش آن گرفت جراحی را به بیمار پیشنهاد می کند.

4 روش درمان صدا دادن زانو

 1. استراحت: استراحت در هنگام بروز صدا دادن زانو می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.
 2. یخ درمانی: یخ درمانی می تواند به کاهش التهاب و درد نیز مانند استراحت کردن کمک کند.
 3. فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات اطراف زانو و بهبود دامنه حرکتی کمک کند.
 4. جراحی: در برخی موارد جدی ممکن است جراحی برای درمان صدا دادن زانو ضروری باشد.

بهتر است قبل هر نوع اقدام خود سرانه حتما با یک پزشک متخصص مانند دکتر جواد صادقی مشورت کنید تا به بهترین مسیر لازم برای درمان هدایت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر