صدای زانو که با آن کریپتوس هم گفته می‌شود در بسیاری از افراد به ویژه افرادی که سن بالاتری دارند به گوش می‌رسد و نگرانی های زیادی در آن رابطه به وجود می آید.

صدا دادن زانو ممکن است در هر سن و سالی احساس شود.

صدا دادن زانو  اگر با درد همراه باشد مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می اورد.

در این مقاله شما را با درمان صدای زانو و درمان صدا دادن زانو و….. اشنا می کنیم برای اطلاعات بیش تر متن را بخوانید.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با ارتباط وجود آمدن این صداها و عوامل  نگران‌کننده آنها توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

در ارتباط با ایجاد صدا تق تق در قسمت زانو باید بگویم که اطراف مفاصل زانو یکسری گازهایی وجود دارند که این گازها باعث تولید حباب های ریز درون مایعات آن می‌شود.

زمانی که شما زانوی خودتان را خم و راست می کنید حرکتی به وجود می‌آید و مخزن حباب ها امکان ترکیدن در زانو وجود دارد و صداهایی مثل تق تق را به وجود می‌آورند.

اگر چنین صداهایی از زانو نمی شنید و همراه با آن علامت دیگری نداشتید نیاز به مراجعه و پیگیری آن نیست ولی اگر این صداها همانند صدای تق تق بلند بود و با درد تورم و خالی کردن زانو همراه بود.

صدا دادن زانو
صدا دادن زانو

حتما باید خیلی سریع نزدیک به پزشک متخصص مراجعه کنید صدای زانو نشانه های دیگری هم با خود به همراه می آورند که در برخی از مواقع می تواند نگران کننده باشد.

در برخی از مواقع احتمال نرمی غضروف کشکک زانو وجود دارد که به آن کندرومالاشی پاتلا گفته می‌شود.

این عارضه بر اثر استفاده بیش از حد و آسیب‌های زیادی به سمت زانو به وجود میاد و سیستم های دیگر نیز در قسمت غضروف کشکک زانو هستند و شبیه به نرم نمودن و یا فرسایش خودرو و زانو می باشند.

مطالعه بیشتر  میگرن چیست؟

در صورتی که شما دچار کشیدگی کشکک زانو شدید صداهایی مثل سایش را به احتمال زیاد می شنوید.

این آسیب ها در افرادی که ورزش یا دو انجام می دهند به نسبت دیگر آن بیشتر شنیده میشود پارگی مینیسک می تواند باعث به وجود آمدن صداهایی در افراد شود.

از دیگر مشکلاتی که در بحث صدای تق تق به وجود می آید آرتروز ها هستند ممکن است بر اثر فشارهای مکانیکی تغییرات بیوشیمیایی به آرامی این مشکلات به فروپاشی و غضروف های مفاصل شود و درد و التهاب را ایجاد نماید.

با گذشت زمان غضروف استخوان و از بین می‌رود و برای یکدیگر ساییده خواهد شد صدای زانو یا کریپتوس با درد زیادی همراه است.

امکان دارد این عارضه به دلیل مشکلات روز باشد که در واقع صدا دادن زانو یکی از شایع‌ترین نشانه‌های آن ها است با توجه به اینکه آرتروز معمولاً افراد سالخورده را مبتلا می‌کند بیشتر در سنین بالای ۵۰ سالگی باید به دنبال شنیدن آن صداها باشید.

در پی صدای زانو به دلیل مبتلا شدن به اسم کارتریج آرتروز های مفاصل را درگیر می‌کنند و این صداها بیشتر به گوش می رسد.

از این بیماری هایی که در آن مشکلاتی مثل صدای زانو به وجود می‌آید روماتیسم های مفصلی که به آن آرتریت هم  گفته می‌شود هستند این عارضه  بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی به سمت مفاصل حمله ور میشود و صدا ها را به وجود می آورد

درمان صدای زانو

درمان صدای زانو
درمان صدای زانو

کریتوس که به آن صدا دادن زانو هم گفته می‌شود با درد  و تورم همراه هستند عارضه بی خطر است و نیاز به درمان خاصی ندارد اما زمانی که این صداها و درد و نشانه‌های دیگر همراه شود و آن نیازمند به درمان هست.

مطالعه بیشتر  درد لگن و باسن

پزشک  امکان دارد به مشکلات دیگری در بدن و مفاصل پی ببرد به عنوان مثال ممکن است به دلیل آسیب های به وجود آمده در زانو مثل یک سری پارگی‌های مینیسک احتمالا فردا چاره کریپتوس می‌شود.

امکان دارد درمان های پارگی مینیسک به  جراحی ختم  شود و در پی آن صداهای زانو ها  از بین برود در مواردی هم پزشک استفاده از یکسری زانوبند ها و استراحت ها و انجام یک سری ورزش ها را توصیه می کند.

زانوها براثر یک ضربه ناگهانی ممکن است دچار فرسودگی شوند. در حالی  که فرد جراحی تعویض زانو  را داشته باشد ایمپلنت هایی که در آن قسمت قرار دارد داده شده است امکان دارد دچار آسیب و شکستگی شوند و صداها را به وجود آورد.

گاهی این زانو از قبل صدادار بودن فرد متوجه آنها نشده است و بعد از جراحی صدای آنها بیشتر شده است صدادار شدن زانو به خودی خود نمی‌تواند یک مشکل جدی به حساب می‌آید و در این در حالی است که نگرانی را برای افراد به همراه نمی آورد.

ولی اگر همراه با درد باشد نشان دهنده به وجود آمدن مشکلاتی مثل آرتروز زانو عفونت آسیب به زانو  است که در این صورت خیلی سریع باید به پزشک مراجعه به شود.

روش‌های درمانی بسته به دلیل به وجود آمدن صدای زود تشخیص داده شود.

درمان صدا دادن زانو

درمان صدا دادن زانو
درمان صدا دادن زانو

صدا دادن زانو  که با آن کریپتوس هم گفته می‌شود یک حالت عادی است و شرایط غیرعادی را برای فرد به همراه نمی آورد و خطرآفرین نیست.

این مشکل و تنهایی نیازمند روش درمانی خاصی نخواهد بود به هر حال در بعضی از مواقع صدا دادن زانو در پی یک آسیب دیدگی پارگی در یک ربات ممکن است به وجود بیاید.

به این ترتیب لازم است در رابطه با وضعیت پیش آمده برای خودتان با پزشک صحبت کنید و زمانی که این مشکل برای ایجاد شده است این توضیحات را به پزشک بگویید.

مطالعه بیشتر  کایفو پلاستی

در شرایط پزشکی احتمالاً یک سری داروهای مسکن داروی ضد التهاب تجویز می نماید.

علاوه بر این امکان را به بیمار توصیه گردد از بریس های ضد حرکت در ارتباط زانو استفاده کند و این بریس به ایجاد امکان بهبود التهاب و آسیب دیدگی ها کمک می کند.

در این زمان معمولاً از بیمار می خواهند که با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی از یک برنامه توانبخشی و برای افزایش دامنه حرکت و بهبود آن و همچنین بازیابی ثبات مفاصل و قدرت آنها را انجام دهد.

در شرایطی که موقعیت زانو در حالت درست نباشد پزشک سری حرکات تصحیح کننده تجویز می‌کند به بیمار کمک می می کند که وضعیت مفاصلش و تنظیم نماید و مشکلات را رفع کند.

در این حالت تمرینات کششی و تقویتی به شما آموزش داده می‌شود تا در خانه برای حمایت از عضلات رباط‌ها تاندون‌ها و تمامی ربات های اطراف مفاصل و همچنین از بین رفتن صدای زانو و تق تق کردن زانو یکسر حرکات را انجام بدهد و از آنها استفاده کند.

شل شدن عضله چهار سر در قسمت ران از دیگر دلایل اولیه به وجود آمدن درد زانو ها هست به همین خاطر انجام تمرین های حرکتی تقویتی در این ناحیه می‌تواند آنها را از بین ببرد و آن ها را رفع کند.

در برخی از مواقع افراد که دچار آسیب های پارگی مینیسک شدن و در پی آن به کریتوس مختل شدن امکان دارد جراحی های خاصی برای آنها تجویز شود و به رفع صدای زانو ایشان کمک کنند.

در این موارد پزشک بعد از استفاده از یک سری داروهای خاص و نکات پزشکی که به بیمار پیشنهاد می‌کند در مرحله آخر اگر جوابی از این روش آن گرفت جراحی را به بیمار پیشنهاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *