درمان زانو درد

درد زانو می تواند مشکلات خیلی زیادی را برای افراد در زمینه راه رفتن فراهم کنند و می توان گفت که هیچ کس دوست ندارد با هم چنین دردی روبرو شود. با وجود درد در قسمت زانو انجام فعالیت های روزانه مثل پیاده‌روی ورزش رانندگی برای افراد دردناک و خیلی سخت تر می شود. درد […]

درمان زانو درد

درد زانو می تواند مشکلات خیلی زیادی را برای افراد در زمینه راه رفتن فراهم کنند و می توان گفت که هیچ کس دوست ندارد با هم چنین دردی روبرو شود.

با وجود درد در قسمت زانو انجام فعالیت های روزانه مثل پیاده‌روی ورزش رانندگی برای افراد دردناک و خیلی سخت تر می شود.

درد در قسمت زانو و آسیب به این قسمت مشکلات زیادی را برای فرد فراهم می‌کند و به دلایل متعددی افراد را می توانند خانه نشین کند و افراد را به دنبال بهترین روش برای از بین بردن مشکلات و در درمان درد زانو ایشان ترغیب می‌کند.

در این متن قصد داریم در رابطه با دلایل به وجود آمدن درد در قسمت زانو توضیحاتی را در اختیار شما قرار بدهیم و در پی آن درمان آن را بازگو کنیم یکی از رایج ترین مشکلاتی که در اسکلت هر فرد ممکن است به وجود بیاید زانو درد است.

درد در قسمت زانو به دلایل متعددی ایجاد می شود و فرد را می تواند به صورت کامل درگیر کند.

شاید دیده باشید که اکثر سالمندان با مشکلاتی مثل زانو درد کمردرد پادرد روبرو هستند و این مشکلات بیشتر در سنین کهنسالی اتفاق می‌افتد.

ولی به این شکل نیست که فقط افراد مسن را درگیر کند بلکه می تواند جوانان را هم درگیر خود کند یعنی امکان دارد یک خانم ۳۰ ساله یک آقای ۳۵ ساله هم از مشکلات زانوی در سن جوانی رنج ببرند.

درمان زانو درد
درمان زانو درد

میزان و زانو درد در تمامی کسانی که این مشکل را دارند یکسان نخواهد بود و بعضی از افراد و بعد از داشتن چنین مشکلی ناراحت می شوند و بعضی دیگر هم به دچار عذاب و رنج در این زمینه می شوند.

نمیتواند حتی یک راه رفتن معمولی را انجام بدهند و انجام کارهای روزانه می‌تواند برایشان مشکل آفرین می باشد.

مواردی از قبیل:

  • وضعیت جسمی افراد
  • نوع شغل
  • میزان
  • فعالیت بدنی
  • سن افراد

میزان آسیب دیدگی منطقه که مورد آسیب قرار گرفته است می تواند بر شدت ناراحتی افراد تاثیر گذار باشد قبلاً مردم زمانی که با مشکلاتی مثل زانو روبرو می شدند به سمت روش های سنتی می رفتند و از زالو درمانی برای کم کردن التهابات و دردهای ناشی از مشکلات زانو و استفاده می کردند.

اما این روزها به دلیل پیشرفته پزشکی در این زمینه به راحتی می توان درد های زانو را به بهترین شکل کاهش داد و موثرترین روش درمانی را پیدا کرد.

عوامل موثر در ایجاد زانو درد

عوامل موثر در ایجاد زانو درد
عوامل موثر در ایجاد زانو درد

از جمله مهم‌ترین نشانه‌های و دلایل به وجود آمدن زانو درد می‌تواند به سردرد و فشار های خیلی زیاد اشاره کرد.

وقتی استخوان زانو و مفاصل آن به شدت تحت فشار قرار می گیرند شکل طبیعی شان را از دست می‌دهند و فرد با درد بسیار شدید روبرو می‌شود.

معمولاً این عارضه بیشتر در ورزشکاران اتفاق می افتد که شاید در بازی های بسکتبال و مسابقات فوتبال دیده باشید که شخص با شدت بسیار زیاد بر زمین می خورد و صدمه می بینند امکان دارد زانویش پیچ بخورد و یا ضربه خیلی شدیدی به وارد شود و در پی آن درد و ناراحتی در آن قسمت شیوع پیدا می‌کند.

زانو درد بعد از ورزش یکی از مشکلاتی که برای ورزشکاران به همراه می آید و به دلیل فشارهای به وجود آمده در قسمت زانو و انجام حرکت های سنگین و ناگهانی این دردها شدت پیدا می کند بر اثر آرتروز زانو هم می توان فرد احساس درد شدید در قسمت زانوی کند.

آرتروز باعث از بین رفتن مفصل میان زانو شود و راه رفتن را برای و دشوار کند .

هنگام راه رفتن مفصل زانو بخش مهمی از آن او را از دست می‌دهند و فرد را دچار ناراحتی می کنند این موضوع می‌تواند تغییر شکل پاها و تغییر شکل راه رفتن را برای فرد به وجود بیاورد.

از آسیب های ورزشی که به زانو آسیب می‌زنند آسیب دیدگی و پارگی رباط زانو است که باعث ناراحتی در زانو و درد شدید ران قسمت می شود .

که هر کدام از آنها اگر دچار آسیب شوند مشکلاتی به وجود می آید باعث اسیب دیدن رباط صلیبی و غدد رباط صلیبی خلفی و ربات صلبیی خارجی و روبات طرفی داخلی باعث میشود.

درد و ناراحتی خیلی شدیدی در زانو برای افراد ایجاد شود از قسمت های مهم در زانو هست که فشار اگر بیش از حد آن وارد شود یا بعد از انجام یک زیر فعالیت های شدید ورزشی بافت آن دچار تغییر و آسیب می‌شود.

گاهی اوقات کار خواهد شد وقتی که زانو دچار آسیب شود به مفصل زانو فشار زیادی وارد می گردد و عملکرد درست ان ها متوقف می‌گردد.

متوقف شدن عملکرد زانو به معنی نوع درد و ناراحتی در آن قسمت است وقت زانو دچار دررفتگی های خشک شود و کشکک زانو تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و با  اتفاق کشکک زانو جابجا می‌کرد و از جای خود بیرون خواهد آمد.

در نتیجه راه رفتن و جمع کردن زانو و انجام یکسری فعالیت‌های دیگر با زانو برای فرد به همراه با درد می شود از دیگر دلایل زانو درد تغییر شکل و انحراف استخوان زانو است.

انحراف زانو به دلیل به وجود آمدن پای پرانتزی و پای ضربدری در بلند مدت به شدت می تواند دردناک باشد زیرا این استخوان از جای خودش خارج شده و می تواند درد زیادی را ایجاد کند.

برخی دیگر از دلایلی که میتوان برای زانو در جزء عوامل مهم به حساب می آیند کیست پشت پشت زانو بورسیت کشکک زانو نرمی غضروف کشکک زانو سندروم باند ایلیوتیال سندروم درد پاتلوفمورال و آسیب رباط جانبی هست.

علت زانو درد در خانم ها

علت زانو درد در خانم ها
علت زانو درد در خانم ها

یکی از واقعیت‌های به موقع به وجود آمده این است که خانم ها بیشتر از آقایان به زانو درد و تلاش می‌شود طراحی های خاص در قسمتهای بدن خانم ها وجود دارد و همچنین هرمون های خاصی هم می‌تواند بر روی این موارد تاثیر گذار باشد.

میزان هورمون های بدن خانم ها نسبت به آقایان متفاوت است به همین دلیل قدرت استقامت زانو های خانم ها در مقایسه با آقایان کمتر است و همین موضوع یکی از دلیل نسبتاً مهم در رابطه با زانو درد در خانم ها می باشد.

رایج ترین دلایل درد در زانو که خانم ها را بیشتر درگیر می‌کند و در نتیجه این مشکل ترمیم پذیری پوشاننده زانو و پایداری آنها از بین خواهد رفت و از آنها دردناک تر خواهند شد.

رسیدن به سن یائسگی خانمها که در محدوده سنی ۵۰ سال قرار می گیرند به آرتروز دچار می شوند از دیگر دلیل زانو درد در خانم ها بیماری کندرومالاسی و نرمی کشکک زانو هست.

برای خانم های زیر ۳۰ سال هم این عارضه اتفاق می افتد زانو درد های عصبی با تحریک سیستم عصبی به وجود می آیند.

گاهی اوقات امکان دارد زانو درد به صورت ناگهانی به سراغ افراد باید مثلاً بعد از یک ورزش طولانی پیاده روی سنگین بالا رفتن از پله ها به مدت طولانی پیچش زانو فشار آورد.

اگر زانو درد شدید دارید  بهتر است استراحت کنید و یک تا دو روز را از ورزش جسمانی شدید خودداری کنید.

اگر درد زانوی شما کمتر شد که این نشانه خوبی است و نکته است که نشان می دهند و زانو درد شما رو به بهبودی رفته است اما اگر با استراحت هم دردهایتان بهتر نشد بهتر است با یک ارتوپد و متخصص درد در این زمینه صحبت کنید.

پیشگیری از زانو درد

برخی از آسیب‌ های جسمانی مانند زانو درد ممکن است برای تمامی افراد در سنین مختلف اتفاق بیفتد و معمولاً منجر به ایجاد محدودیت‌ های حرکتی بسیار زیادی خواهد شد.

به طور کلی دلایل متفاوتی برای درد زانو وجود دارد که معمولاً در سنین بالا نشات گرفته از آسیب و تحلیل مفاصل و عضلات می‌ باشد.

اما مسئله مهم این است که تمامی افراد در سنین جوانی می‌ توانند با مراقبت‌ های اصولی از بخش‌ های مختلف بدن در سنین بالاتر از سایر آسیب ها مصون بمانند و اغلب بیماری‌ های جسمانی شایع را تجربه نکنند.

گاهاً برخی از افراد در سنین جوانی به دنبال بروز آسیب‌ ها، تصادفات، ضربات و یا بی احتیاطی در انجام فعالیت‌ های ورزشی ممکن است آسیب در ناحیه زانو را تجربه کنند که معمولاً با درد و سایر مشکلات دیگر همراه خواهد بود.

اما روش‌ های گوناگونی برای مراقبت از بدن وجود دارد که اگر به درستی و در سنین جوانی و نوجوانی انجام پذیرد در میانسالی هرگز با درد ناحیه زانو و تحلیل مفاصل مواجه نخواهید شد.

یکی از مهمترین مسائلی که می‌ تواند در صورت کوتاهی به مسئله بزرگ و آسیب جدی در زانو تبدیل شود افزایش وزن است

معمولا افرادی که با اضافه وزن بسیار زیاد مواجه هستند آنقدر عضلات قوی و ورزیده‌ ای ندارند که بتوانند این وزن سنگین را متحمل شوند و این امر باعث میشود تا سایر عضلات، غضروف‌ ها و مفاصل به ویژه در ناحیه زانو با فرسایش بیشتر و سریع‌ تر مواجه شوند.

با این حال اگر در جوانی و زمانی که توانایی انجام فعالیت‌ های ورزشی را دارید وزن خود را به حد ایده برسانید و وزن بدن را در محدوده نرمال قرار دهید قطعاً با افزایش سن آسیب‌ هایی مانند درد زانو را تجربه نخواهید کرد.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که اگر در سنین جوانی و با روش‌ های اصولی و اصلاحی هرگونه نقص و ضعف‌ های جسمانی برطرف شود به مرور زمان آسیب‌ ها و فشارهای مضاعف به مفاصل وارد نشده و مشکلاتی مانند درد زانو اتفاق نمی‌ افتد.

با این حال پزشکان تاکید می‌ کنند که باید عضلات پا، لگن و زانو به خوبی تقویت شوند تا با گذر زمان فرد آسیب‌ های مختلف و ضعف‌ های گوناگون را در ناحیه زانو تجربه نکند.

البته استفاده از انواع کفش‌ ها و صندل‌ های کاملاً طبی باعث میشود تا ضمن انجام حرکات فیزیکی، راه رفتن و یا سایر فعالیت‌ های ورزشی هیچگونه فشار مضاعفی به زانوها وارد نشده و به مرور زمان فرسایش و ساییدگی مفاصل اتفاق نمی‌ افتد.

به طور کلی وضعیت جسمانی افراد با یکدیگر متفاوت است و در اغلب موارد بانوان بیش از آقایان با چنین عارضه‌ ای مواجه میشوند.

به طور کلی اگر افراد بتوانند در کنار اصلاح رژیم غذایی از انواع مکمل‌ های حاوی کلسیم استفاده کنند به مرور زمان غضروف‌ ها و مفاصل تقویت شده و هرگز تحلیل و یا فرسایش در ناحیه زانو و بخش‌ های مختلف بدن رخ نمی دهد.

با این حال تمامی روش‌ هایی که جهت پیشگیری از زانو درد اعلام میشود ساده و قابل اجرا هستند که می‌ توانید با صرف زمان بسیار محدود از سلامت خود محافظت کرده و در سنین بالا محدودیت‌ های حرکتی و دردهای پیوسته در ناحیه زانو را تجربه نخواهید کرد.

بهترین درمان زانو درد

بهترین درمان زانو درد
بهترین درمان زانو درد

اگر فردی با وجود هر نوع آسیب در ناحیه زانو به پزشک مراجعه کند متخصصان ابتدا علت ایجاد درد را بررسی کرده تا متوجه شوند که کدام درمان برای عارضه پیش آمده مناسب می باشد.

اما باید بدانید که درمان ها به دو نوع دارویی و خانگی تقسیم‌ بندی میشوند که این دو در کنار یکدیگر نتیجه مناسبی را به همراه داشته و افراد می‌ توانند با کمترین عوارض و در مدت کوتاه هرگونه درد در ناحیه زانو را درمان کنند.

چند روش برای بهبود درد زانو وجود دارد که متخصصان در مواردی توصیه می کنند چند نکته مهم را رعایت کرده تا دارو درمانی اثر مثبت خود را نشان دهد.

قبل از هر چیز بهتر است که از انواع کفش هایی که کفی طبی و استاندارد دارند استفاده نمایید زیرا درد زانو با نوع کفش ارتباط زیادی داشته و حتی اگر بانوان به طور مکرر از کفش پاشنه بلند استفاده کنند فشار مضاعف بر روی زانو سبب ساییدگی مفاصل خواهد شد.

هنگام انجام تمرینات ورزشی بهتر است که دامنه حرکتی مناسبی را انجام دهید تا از کشیدگی و یا آسیب به بخش‌ های مختلف زانو جلوگیری شود.

متخصصان کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی مناسب را عاملی برای سلامت استخوان ها و مفاصل دانسته و معتقدند که اضافه وزن فشار مضاعف را به زانو وارد می کند، پس بهتر است که اگر با اضافه وزن مواجه هستید با روش های اصولی خود را به وزن ایده‌ آل برسانید.

پزشکان و متخصصان در کنار تمامی روش های خانگی چند روش دارویی را انجام داده که در مرحله اول اقدام به تسکین درد کرده و پس از آن سایر روش ها را آغاز می‌ کنند.

یکی از راه های مناسب برای درمان التهابات و یا کاهش درد ناشی از آرتروز انجام از پی آر پی است، زیرا روشی نوین و جدید است که کاملاً کم خطر و کم تهاجم می باشد و در مدت بسیار کوتاه اثر مثبت آن را به وضوح مشاهده خواهید کرد.

در این روش پزشکان با کمترین میزان آسیب و کمترین هزینه پی آر پی را طی یک یا دو جلسه تزریق انجام داده و آسیب در ناحیه زانو بهبود می کند، در این روش پلاکت از خون استخراج میشود و به این ناحیه تزریق می گردد و باعث بهبود بافت های آسیب دیده خواهد شد.

پزشکان و متخصصان می دانند که درد به چه علت ایجاد شده و کدام روش درمانی موثر تر خواهد بود، با این حال بهتر است به پزشک خود اعتماد کرده و هر روش درمانی که برای شما مناسب می دانند را با جزئیات کامل انجام دهید.

عموم پزشکان در کنار روش های گفته شده گاها مجبور میشوند تا برای بهبود آسیب هایی مانند آرتروز و ساییدگی زانو عمل های جراحی را انجام دهند که موظف هستند این فرایند را طبق اصولی کاملاً دقیق به انجام برسانند.

پزشکان از طریق تزریق دارو و جراحی سعی دارند تا مشکل پیش آمده در زانو را برطرف نمایند، اما اگر درد ناحیه زانو مربوط به بیماری های التهابی باشد و عفونت در بدن شخص منجر به ایجاد این عارضه شود پزشکان ابتدا آسیب اصلی را درمان کرده و به مرور زمان درد ناحیه زانو بهبود پیدا می‌ کند.

اما اگر متوجه میشوید که درد در ناحیه زانو به صورت مکرر اتفاق می‌ افتد و شما را از انجام فعالیت های روزانه باز می دارد بهتر است بیشتر به سلامت زانوها اهمیت داده و اقدامات لازم را جهت تقویت ماهیچه های پا انجام دهید، با این فرآیند فشار از روی زانو کمتر شده و می‌ توانید اقدامات لازم را برای تقویت این عضو حیاتی انجام دهید.

زمانی که زانوی شما با درد مواجه است به هیچ عنوان حرکات تند و ناگهانی را انجام ندهید و بهتر است بلافاصله در موقعیتی مناسب قرار گرفته و استراحت کنید.

این که پزشکان و متخصصان چه نوع روشی را برای درمان درد زانو در پیش بگیرند بستگی به وضعیت جسمانی افراد دارد، در مواردی به دلیل بالا بودن سن افراد و مبتلا به دیابت آنها نمی توانند جراحی های باز را انجام دهند.

اما اگر سن افراد کمتر باشد بازسازی بافت ها سریع تر اتفاق می افتد و پزشک می تواند حتی در موارد جراحی را انجام داده و اقدامات لازم را جهت بهبود درد زانو در پیش بگیرند.

اما اگر چنین شرایطی فراهم نباشد پزشکان مراقبت های خانگی و انواع دارو درمانی ها را به افراد توصیه کرده که با انجام این روش ها می توانند هر گونه درد در ناحیه زانو را بهبود ببخشید.

تمامی کسانی که درد زانو را تجربه کرده اند می دانند که این آسیب می تواند اختلالات زیادی را در زندگی به وجود آورد و قطعاً مانع بزرگی برای انجام فعالیت‌ های ساده خواهد بود.

با وجود درد زانو حتی خوابیدن، نشستن و ایستادن و راه رفتن برای افراد بسیار دشوار میشود و کند شدن عضلات منجر میشود تا فرد نتوانند سلامت جسمانی خود را حفظ کنند.

اگر متوجه میشوید که زانوی شما در مقاطعی درد می گیرد بهتر است سریعا اقدامات لازم را جهت درمان و بهبودی انجام دهید و پیش از آنکه عوارض بیشتری را متحمل شوید آسیب های پیش آمده را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر