درد زانو می تواند مشکلات خیلی زیادی را برای افراد در زمینه راه رفتن فراهم کنند و می توان گفت که هیچ کس دوست ندارد با هم چنین دردی روبرو شود.

با وجود درد در قسمت زانو انجام فعالیت های روزانه مثل پیاده‌روی ورزش رانندگی برای افراد دردناک و خیلی سخت تر می شود.

درد در قسمت زانو و آسیب به این قسمت مشکلات زیادی را برای فرد فراهم می‌کند و به دلایل متعددی افراد را می توانند خانه نشین کند و افراد را به دنبال بهترین روش برای از بین بردن مشکلات و در درمان درد زانو ایشان ترغیب می‌کند.

در این متن قصد داریم در رابطه با دلایل به وجود آمدن درد در قسمت زانو توضیحاتی را در اختیار شما قرار بدهیم و در پی آن درمان آن را بازگو کنیم یکی از رایج ترین مشکلاتی که در اسکلت هر فرد ممکن است به وجود بیاید زانو درد است.

درد در قسمت زانو به دلایل متعددی ایجاد می شود و فرد را می تواند به صورت کامل درگیر کند.

شاید دیده باشید که اکثر سالمندان با مشکلاتی مثل زانو درد کمردرد پادرد روبرو هستند و این مشکلات بیشتر در سنین کهنسالی اتفاق می‌افتد.

ولی به این شکل نیست که فقط افراد مسن را درگیر کند بلکه می تواند جوانان را هم درگیر خود کند یعنی امکان دارد یک خانم ۳۰ ساله یک آقای ۳۵ ساله هم از مشکلات زانوی در سن جوانی رنج ببرند.

درمان زانو درد
درمان زانو درد

میزان و زانو درد در تمامی کسانی که این مشکل را دارند یکسان نخواهد بود و بعضی از افراد و بعد از داشتن چنین مشکلی ناراحت می شوند و بعضی دیگر هم به دچار عذاب و رنج در این زمینه می شوند.

نمیتواند حتی یک راه رفتن معمولی را انجام بدهند و انجام کارهای روزانه می‌تواند برایشان مشکل آفرین می باشد.

مطالعه بیشتر  ارتوکین تراپی زانو و شانه

مواردی از قبیل:

میزان آسیب دیدگی منطقه که مورد آسیب قرار گرفته است می تواند بر شدت ناراحتی افراد تاثیر گذار باشد قبلاً مردم زمانی که با مشکلاتی مثل زانو روبرو می شدند به سمت روش های سنتی می رفتند و از زالو درمانی برای کم کردن التهابات و دردهای ناشی از مشکلات زانو و استفاده می کردند.

اما این روزها به دلیل پیشرفته پزشکی در این زمینه به راحتی می توان درد های زانو را به بهترین شکل کاهش داد و موثرترین روش درمانی را پیدا کرد.

عوامل موثر در ایجاد زانو درد

عوامل موثر در ایجاد زانو درد
عوامل موثر در ایجاد زانو درد

از جمله مهم‌ترین نشانه‌های و دلایل به وجود آمدن زانو درد می‌تواند به سردرد و فشار های خیلی زیاد اشاره کرد.

وقتی استخوان زانو و مفاصل آن به شدت تحت فشار قرار می گیرند شکل طبیعی شان را از دست می‌دهند و فرد با درد بسیار شدید روبرو می‌شود.

معمولاً این عارضه بیشتر در ورزشکاران اتفاق می افتد که شاید در بازی های بسکتبال و مسابقات فوتبال دیده باشید که شخص با شدت بسیار زیاد بر زمین می خورد و صدمه می بینند امکان دارد زانویش پیچ بخورد و یا ضربه خیلی شدیدی به وارد شود و در پی آن درد و ناراحتی در آن قسمت شیوع پیدا می‌کند.

زانو درد بعد از ورزش یکی از مشکلاتی که برای ورزشکاران به همراه می آید و به دلیل فشارهای به وجود آمده در قسمت زانو و انجام حرکت های سنگین و ناگهانی این دردها شدت پیدا می کند بر اثر آرتروز زانو هم می توان فرد احساس درد شدید در قسمت زانوی کند.

آرتروز باعث از بین رفتن مفصل میان زانو شود و راه رفتن را برای و دشوار کند .

هنگام راه رفتن مفصل زانو بخش مهمی از آن او را از دست می‌دهند و فرد را دچار ناراحتی می کنند این موضوع می‌تواند تغییر شکل پاها و تغییر شکل راه رفتن را برای فرد به وجود بیاورد.

مطالعه بیشتر  اوزون تراپی

از آسیب های ورزشی که به زانو آسیب می‌زنند آسیب دیدگی و پارگی رباط زانو است که باعث ناراحتی در زانو و درد شدید ران قسمت می شود .

که هر کدام از آنها اگر دچار آسیب شوند مشکلاتی به وجود می آید باعث اسیب دیدن رباط صلیبی و غدد رباط صلیبی خلفی و ربات صلبیی خارجی و روبات طرفی داخلی باعث میشود.

درد و ناراحتی خیلی شدیدی در زانو برای افراد ایجاد شود از قسمت های مهم در زانو هست که فشار اگر بیش از حد آن وارد شود یا بعد از انجام یک زیر فعالیت های شدید ورزشی بافت آن دچار تغییر و آسیب می‌شود.

گاهی اوقات کار خواهد شد وقتی که زانو دچار آسیب شود به مفصل زانو فشار زیادی وارد می گردد و عملکرد درست ان ها متوقف می‌گردد.

متوقف شدن عملکرد زانو به معنی نوع درد و ناراحتی در آن قسمت است وقت زانو دچار دررفتگی های خشک شود و کشکک زانو تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و با  اتفاق کشکک زانو جابجا می‌کرد و از جای خود بیرون خواهد آمد.

در نتیجه راه رفتن و جمع کردن زانو و انجام یکسری فعالیت‌های دیگر با زانو برای فرد به همراه با درد می شود از دیگر دلایل زانو درد تغییر شکل و انحراف استخوان زانو است.

انحراف زانو به دلیل به وجود آمدن پای پرانتزی و پای ضربدری در بلند مدت به شدت می تواند دردناک باشد زیرا این استخوان از جای خودش خارج شده و می تواند درد زیادی را ایجاد کند.

برخی دیگر از دلایلی که میتوان برای زانو در جزء عوامل مهم به حساب می آیند کیست پشت پشت زانو بورسیت کشکک زانو نرمی غضروف کشکک زانو سندروم باند ایلیوتیال سندروم درد پاتلوفمورال و آسیب رباط جانبی هست.

مطالعه بیشتر  کنترل درد های پس از جراحی

علت زانو درد در خانم ها

علت زانو درد در خانم ها
علت زانو درد در خانم ها

یکی از واقعیت‌های به موقع به وجود آمده این است که خانم ها بیشتر از آقایان به زانو درد و تلاش می‌شود طراحی های خاص در قسمتهای بدن خانم ها وجود دارد و همچنین هرمون های خاصی هم می‌تواند بر روی این موارد تاثیر گذار باشد.

میزان هورمون های بدن خانم ها نسبت به آقایان متفاوت است به همین دلیل قدرت استقامت زانو های خانم ها در مقایسه با آقایان کمتر است و همین موضوع یکی از دلیل نسبتاً مهم در رابطه با زانو درد در خانم ها می باشد.

رایج ترین دلایل درد در زانو که خانم ها را بیشتر درگیر می‌کند و در نتیجه این مشکل ترمیم پذیری پوشاننده زانو و پایداری آنها از بین خواهد رفت و از آنها دردناک تر خواهند شد.

رسیدن به سن یائسگی خانمها که در محدوده سنی ۵۰ سال قرار می گیرند به آرتروز دچار می شوند از دیگر دلیل زانو درد در خانم ها بیماری کندرومالاسی و نرمی کشکک زانو هست.

برای خانم های زیر ۳۰ سال هم این عارضه اتفاق می افتد زانو درد های عصبی با تحریک سیستم عصبی به وجود می آیند.

گاهی اوقات امکان دارد زانو درد به صورت ناگهانی به سراغ افراد باید مثلاً بعد از یک ورزش طولانی پیاده روی سنگین بالا رفتن از پله ها به مدت طولانی پیچش زانو فشار آورد.

اگر زانو درد شدید دارید  بهتر است استراحت کنید و یک تا دو روز را از ورزش جسمانی شدید خودداری کنید.

اگر درد زانوی شما کمتر شد که این نشانه خوبی است و نکته است که نشان می دهند و زانو درد شما رو به بهبودی رفته است اما اگر با استراحت هم دردهایتان بهتر نشد بهتر است با یک ارتوپد و متخصص درد در این زمینه صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *